niedziela, 15 maja 2016 11:12

Śladem ostatniej wojny

 
Śladem ostatniej wojny fot. Rafał Wichniewicz

W wyprawę śladami II wojny światowej oraz wydarzeń związanych z tymi tragicznymi latami, udali się liczni mieszkańcy w minioną sobotę.

Wydawać by się mogło, że na terenie Gniezna niewiele jest obiektów związanych z okresem okupacji niemieckiej. To, że wcale tak nie jest, mogli się przekonać wszyscy ci, którzy wybrali się na wieczorny spacer ulicami miasta, by posłuchać o wydarzeniach z lat 1939-1945.

Wydarzenie odbywało się w ramach tegorocznych Dni Pary, dlatego zainteresowani tą tematyką wyruszyli spod bram gnieźnieńskiej parowozowni. Jak się już wkrótce miało okazać, obiekt ten jest ściśle związany z wspomnianym okresem, który odcisnął silne piętno na życiu ówczesnych mieszkańców Grodu Lecha. Na trasie oprowadzał wszystkich Krzysztof Modrzejewski, a kolejne punkty prowadziły przez dworzec kolejowy, okolice koszar przy ul. Sobieskiego (zbombardowanych we wrześniu 1939 roku, gmach Gestapo, budynek Policji (dawna siedziba SS), ZSP nr 3 (dawna siedziba NSDAP), kamienicę na rogu ul. Sienkiewicza i Chrobrego (siedziba Kriminalpolizei), skwer przy Teatrze (dawniej stała tu kamienica, zwana popularnie od znajdującej się tu restauracji "Bristol"), gmach SP nr 2 (Arbeitsamt) i Ratusz. W międzyczasie dość spora ilość gnieźnian miała okazję posłuchać historii związanej z okupacją, tragicznym losem wielu mieszkańców, którzy zginęli rozstrzelani, wywiezieni do obozów lub pracy w Rzeszy, albo takich, po których ślad po prostu zaginął.

Wyprawa zakończyła się na Rynku, gdzie opowiedziano o zajęciu miasta przez Armię Czerwoną 21 stycznia 1945 roku i podpaleniu katedry przez sowietów dwa dni po tym zdarzeniu - 23 stycznia. Spora frekwencja pokazuje, że wydarzenie to wzbudziło zainteresowanie i na pewno każdy uczestnik po tej godzinnej wyprawie, mógł wrócić do domu wzbogacony kolejną dawką wiedzy o historii własnego miasta.

3 komentarzy

 • Link do komentarza jeden ze zwiedzających poniedziałek, 16 maja 2016 00:07 napisane przez jeden ze zwiedzających

  Ad. prosport . Takiemu entuzjaście powinna pomóc władza. od czego mamy Miejski Ośrodek Kultury?

 • Link do komentarza prosport niedziela, 15 maja 2016 20:58 napisane przez prosport

  Do nastepnej imprezy powinnismy załatwic mobilne nagłosnienie. Może sciepa?
  Dziekujemy.

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 15 maja 2016 19:07 napisane przez uczestnik

  Niezmordowany pan Modrzejewski, skąd on bierze na to wszystko siły? I pomyśleć, ze robi to naprawdę społecznie. Wielkie uznanie dla pana!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane