czwartek, 19 maja 2016 16:35

Weekend dobra w Milenium

  Materiał nadesłany
Intensywny weekend w GSW Milenium Intensywny weekend w GSW Milenium fot. nadesłane

Nadchodzący weekend obfituje w dużą ilość atrakcyjnych wydarzeń na terenie GSW Milenium.

Dzień Dawcy w Milenium

-Tyle sensu w moim życiu, ile jestem potrzebny - te słowa prowadzą mnie za rękę niczym niewidzialna siła - to słowa Wojtka Lichoty, Dawcy, który uratował życie pacjentowi choremu na nowotwór krwi. Uratować go mogły tylko komórki macierzyste, którymi podzielił się z nim Wojtek. Zanim jednak to nastąpiło, Wojtek zarejestrował się jako potencjalny Dawca komórek macierzystych.

Data: 21 - 22 maja 2016r
Godziny: 7.30 - 15.15
Miejsce: Hol główny bud. B,
Adres: ul. Pstrowskiego 3a

Kto może zostać dawcą?
- każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
- ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi)

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj, zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi Dawcy przechowywane są w bazie potencjalnych Dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak Dawca znajdujący się bazie – dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego Dawcy.

Jakie są metody pobrania?
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
- pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

PAMIĘTAJ, ŻE POBRANIE SZPIKU KOSTNEGO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

 

“Kilometry Dobra”

Dlaczego Kilometry Dobra ?
„Dobro”, ponieważ głównym przesłaniem akcji jest pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane pieniądze trafią do konkretnych organizacji partnerskich i zostaną przeznaczone na ich cele. „Kilometry”, ponieważ na kilka dni przed finałem kampanii, organizacje zamieniają zbierane przez 3 miesiące pieniądze na złotówki i układają je w ciągi monet. W ten sposób udowadniamy, że dobro można zmierzyć. Dodatkową atrakcją jest próba pobicia rekordu Guinnesa. Organizacje partnerskie Kilometrów Dobra rezygnują z rywalizacji i układają dobro wspólnie. Do rekordu potrzebujemy 75 km. Każda złotówka ma znaczenie, możesz dołożyć ją nawet w trakcie finału. Kiedy to zrobisz stajesz się częścią globalnej kampanii dobroczynnej oraz bierzesz udział w biciu rekordu.

To już drugi rok kiedy razem ze Stowarzyszeniem Uśmiech Nadziei zbieramy Kilometry Dobra. W zeszłym roku zbieraliśmy fundusze na zakup kamizelki drenażowej dla naszej Kingi - udało się. W tym roku "kilometrowym" wsparciem chcemy objąć wszystkich Podopiecznych, dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć zbiórkę na rozbudowę rehabilitacyjnej części Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie.

Idea Kilometrów Dobra jest taka prosta, ale nie oczywista: każda złotówka ma 2,3 cm średnicy. Układając 44 złotówki obok siebie ułożymy 1 metr dobra. Tak zbieramy metry i kilometry dobra, które z wymiaru pieniężnego później zamieniamy w dobro naszych Podopiecznych. W tym roku chcemy ułożyć ponad 2,5 km dobra, czyli 111.500,00 zł  - tyle kosztuje wylanie fundamentów pod rozbudowę Domu.

 

źródło: GSW Millenium

3 komentarzy

 • Link do komentarza Magdalena309 czwartek, 07 lipca 2016 09:44 napisane przez Magdalena309

  Dzien dobry
  Mam pytanie chcialabym zostac dawca komorek macierzystych. Mieszkam kolo Gniezna czy jest gdzies tam mozliwosc zapisania sie?

 • Link do komentarza student piątek, 20 maja 2016 01:09 napisane przez student

  Dobro właścicieli!

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 19 maja 2016 22:07 napisane przez czytelnik

  Bastion PO

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane