niedziela, 22 maja 2016 12:07

Debatowali o współczesnym macierzyństwie

 
Debatowali o współczesnym macierzyństwie fot. Rafał Wichniewicz

Jakie jest obecne macierzyństwo? Czym się ono różni od tego, jakie było jeszcze kilka dekad temu? Co je czeka w przyszłości? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, jaka odbyła się w Instytucie Kultury Europejskiej.

To już kolejna debata, dotycząca tematyki kobiecej, zorganizowana z okazji jednego z najbardziej wyjątkowych świąt w ciągu roku - Dnia Matki. To właśnie kwestią macierzyństwa postanowili zająć się prelegenci, biorący udział w spotkaniu zorganizowanym w sobotę 21 maja.

- Pragniemy podjąć dyskusję na temat macierzyństwa, które na przełomie lat zdecydowanie się zmieniło. Przybrało ono różne oblicza i jest już inne od tego czasu, kiedy macierzyństwo reprezentowały nasze mamy czy babcie. Zmieniło się nasze podejście, wyobrażenia, przekonania dla pełnienia ról związanych z macierzyństwem. Zmieniły się też okoliczności, warunki pracy, życia i świadomość przygotowywania do macierzyństwa. Zmieniły się też relacje wielopokoleniowe, także w naszych domach. Nie zmieniły się uczucia, które towarzyszą matce, a które nosi dziecko w swoim łonie - mówiła Grażyna Kozanecka, prezes Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska.

Na spotkaniu pojawili się także zaproszeni na tę okazję przedstawiciele współorganizatorów ze Starostwa Powiatowego, a także Referatu Duszpasterstwa Rodzin oraz Stowarzyszenia Civitas Christiana. Zgromadzeni mogli posłuchać wykładu prof. Elizy Grzelak, która opowiedziała o współczesnym macierzyństwie i tacierzyństwie w kontekście komunikacyjnym, dr Monika Białkowska mówiła o medialnych karykaturach macierzyństwa, a Elżbieta Pilarczyk poruszyła temat macierzyństwa kobiet wykluczonych. Głos zabrała także Aleksandra Maria Gil oraz mecenas Karolina Zabłocka-Ciemny. Całą debatę urozmaiciły akcenty muzyczne w wykonaniu Marka Radowskiego.

Choć sama debata miała dotyczyć współczesnego macierzyństwa, prelegenci zaznaczyli także rolę, jaką zaczyna odgrywać tacierzyństwo. Znaczenie tego zjawiska jest równie istotne, zważywszy na zmieniające się podejście społeczeństwa do wielu spraw związanych z rodziną i wychowywaniem dzieci. Jak przekonywali uczestnicy, tacierzyństwo ma równie duże znaczenie co macierzyństwo, ale powinny one współgrać ze sobą i to w zgodzie z jednością rodziny.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Zenas wtorek, 06 września 2016 17:46 napisane przez Zenas

  @uczestnik - a ty spałeś przez 4 miesiące i nagle się obudziłeś? Czy tak odważnie zabrałeś głos podczas dyskusji, czy tylko jesteś taki bohater anonimowo?

 • Link do komentarza uczestnik wtorek, 06 września 2016 12:41 napisane przez uczestnik

  Nie tylko mało ludzi. Pani Eliza dawała popis swej kultury osobistej non stop nadając pełnym głosem wszystkim dookoła jak to niektórym mówcom (konkretnie niewymienionej we wzmiance dr Bognie Białeckiej z doskonałym wykładem o macierzyństwie) powinno się zabronić wystąpień publicznych.
  Najlepszy moment był, gdy pani Eliza ewidentnie nie znająca się na mechanizmach wyszukiwania w google żaliła się, że słowo "tacierzyński" jest tak strasznie dyskryminowane w googlach, a przecież "Wszyscy to używają".

 • Link do komentarza Tom poniedziałek, 23 maja 2016 07:57 napisane przez Tom

  Do kwaśnej jak ocet nauczycielki, bibliotekarki, słynnej wojowniczki PO swoje nakazy wykorzystaj w domu.

 • Link do komentarza Stefan niedziela, 22 maja 2016 20:04 napisane przez Stefan

  Było trzeba być, może Nauczyciel by się czegoś ważnego dowiedział i nie tracił czasu na głupie pisanie.

 • Link do komentarza Błażej niedziela, 22 maja 2016 19:56 napisane przez Błażej

  Debata? Chyba spotkanie Towarzystwa Wzajemnej Adoracji i to w niezbyt licznym gronie ;-)

 • Link do komentarza Nauczyciel niedziela, 22 maja 2016 13:37 napisane przez Nauczyciel

  Prawdziwe matki nie mają czasu na puste gadanie i debaty. Lepiej ten czas spędzić z dziećmi. A pieniądze przeznaczyć na place zabaw. Co, komu dała ta debata!!!! Ludzi mało na galerii.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane