środa, 25 maja 2016 11:26

W wakacyjne weekendy autobusy będą za darmo

 
W wakacyjne weekendy autobusy będą za darmo archiwum redakcji

W lipcu i sierpniu mieszkańcy chcący skorzystać w sobotę i niedzielę z kursów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, będą mogli uczynić to za darmo.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Gniezna radnym zostanie przedłożona uchwała, po przegłosowaniu której przez wspomniane dwa dni w tygodniu pasażerowie korzystający ze wszystkich linii na terenie miasta, będą mogli poruszać się nimi bez opłat za przejazd. Oznacza to łącznie 18 darmowych dni w gnieźnieńskich autobusach.

Ulga ma objąć wszystkie soboty i niedziele od 1 lipca do 31 sierpnia br.: - Chcemy tym dążyć do ożywienia centrum miasta. Skoro z jednej strony znosimy strefę parkowania w soboty, gdyż były takie wymogi prawne, to zdajemy sobie sprawę iż przez to miejsca parkowania mogą być zablokowane, a co za tym idzie, może być utrudniona rotacja w centrum miasta. Myślę, że zwolnienie z opłat to dobry pomysł, na które miasto dzisiaj stać i myślę, że w ten sposób będziemy promować komunikację miejską. To krok w dobrym kierunku, licząc na to, że jeżeli pasażer przyzwyczai się do komunikacji miejskiej w soboty i niedziele, będzie z niej szerzej korzystał - stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Koszt całego pomysłu wynosi 200 tysięcy złotych w skali dwóch miesięcy.

Jak dodano, brak opłat w dwa dni weekendu ma także umożliwić mieszkańcom miasta dojazd do centrum na różne imprezy  i wydarzenia kulturalne, które są zaplanowane w ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego. Ma też zachęcić do pozostawienia samochodów w domach i korzystania z komunikacji miejskiej.

W ramach planowanej uchwały, urozmaicona ma zostać także oferta biletów długookresowych o kwartalne imienne na 1 i 2 linie oraz bilet kwartalny imienny na sieć. Proponowane ceny biletów normalnych i ulgowych kwartalnych imiennych wynoszą kolejno: na 1 linię 190 zł i 95 zł; na 2 linie 230 zł i 115 zł oraz sieciowy 250 zł i 125 zł.

Powyższa uchwała ws. wolnych przejazdów w weekendy oraz urozmaicenia oferty biletów, ma zostać przegłosowana przez radnych na sesji zaplanowanej na 22 czerwca br.

22 komentarzy

 • Link do komentarza Figo fago czwartek, 26 maja 2016 08:46 napisane przez Figo fago

  Współczuję tylko kierowca przy takich pomysłach nadal będą pracować za stawkę uczniowska.

 • Link do komentarza agustin środa, 25 maja 2016 21:57 napisane przez agustin

  Strefa parkowania w Gnieźnie pozostawia wiele do życzenia.Nie prawnie pobierane opłaty abonamentowe od mieszkańców strefy posiadających więcej niż jeden samochód w lokalu,uchwała tego nie precyzuje i jest na to kruczek prawny.Pytanie czy pan prezydent płaci za parkowanie pod swoim domem....bo ja za dwa auta tylko za karę że mieszkam w centrum płace rocznie 720zł,a np.za oc 830zł......czy to normalne.Ożywienie centrum to nie tędy droga bo to co robi nasz prezydent i osoby za to odpowiedzialne przynosi zgoła odmienny skutek,ale to już temat na indywidualne rozmowy z panem prezydentem.Proponuję osobą które zostały pokrzywdzone płacąc za podwójny abonament jak i płacących za mandaty w sobotę walczyć o zasadę bo nie chodzi mi o parę złotych ale o zasady i prawo.Walczcie o swoje służe pomocą bo warto walczyć z bezprawiem.A tematów nie załatwionych i olanych przez pana prezydenta mam co najmniej dwa...jeden od 15 miesięcy.pozdrawiam

 • Link do komentarza też mieszkaniec środa, 25 maja 2016 20:28 napisane przez też mieszkaniec

  Ad. Mieszkaniec-Wazeliniarzu naprawdę otwórz oczy i przejdźsię po tym brudnym i dziurawym mieście, to otrzeźwiejesz! Jakie są Twoje standardy, że jesteś tak mało wymagający i nie dostrzegasz tego, że prezydent żadnej łaski nie robi zarządzając miastem. A niestety zarządza kiepsko, jak do tej pory.

 • Link do komentarza Zenon środa, 25 maja 2016 19:11 napisane przez Zenon

  Zbierałem te kwitki opłat za soboty, czy to wystarczy wysłać do urzędu miasta żeby oddali pieniądze ?

 • Link do komentarza kaśka środa, 25 maja 2016 19:06 napisane przez kaśka

  wydział wizerunkowy po godzinach pracuje ?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 maja 2016 18:10 napisane przez mieszkaniec

  Brawo Budasz! Kolejna swietna inicjatywa. I gdzie sa ci, ktorzy nie wierzyli, ze Budasz zmieni to miasto. Nie bylo pracy? Jest! Nie bylo porzadnych koncertow? Sa! Nie bylo remontow chodnikow, kamienic, ulic? Sa! Byl ZGL? Nie ma!
  Mozecie sobie pisac, ze Budasz jest slaby, ale ludzie go popieraja, bo widza ile sie dzieje w miescie.

 • Link do komentarza Kazek środa, 25 maja 2016 18:08 napisane przez Kazek

  Ludzie, ktorzy pisza, ze pobieranie oplat jest bezprawne. Na razie tylko nieliczne gminy zdecydowaly sie zmienic przepisy. Np w Poznaniu nadal sie placi. Wyrok dotyczyl chyba gminy Suwalki. Tylko ona musi oficjalnie zmienic przepisy.

 • Link do komentarza zadowolony środa, 25 maja 2016 18:07 napisane przez zadowolony

  Wow jestem w szoku swietna inicjatywa, bedze mozna podjechac do miasta autobusem i w spokoju napic sie piwka przy koncercie :)

 • Link do komentarza do kierowca środa, 25 maja 2016 18:06 napisane przez do kierowca

  Naucz sie czytac ze zrozumieniem. Przypominam ci, ze radny Niemann byl jedynym, ktory nie glosowal za brakiem oplat w soboty!!!

 • Link do komentarza Gruber środa, 25 maja 2016 17:42 napisane przez Gruber

  "mieszkaniec" ma dobrego nicka.. komentarz godny klasycznego "mieszkańca" Gniezna. Wreszcie jest dużo nowych inicjatyw, dużo działań.. i tak źle, i tak niedobrze :)

 • Link do komentarza Hela środa, 25 maja 2016 17:04 napisane przez Hela

  oli ale ja chcę jechać na Witkowską to z tymi zakupami ciężkimi bo to i pyrki i kapusta i kalafior i pomidory i truskawki to mam chodzić na przystanek na Kościuszki to za ciężko dla mnie

 • Link do komentarza oli środa, 25 maja 2016 16:02 napisane przez oli

  Hela,a czy przypadkiem od strony wawrzynca nie ma przystanku autobusowego?

 • Link do komentarza ajwenhoł środa, 25 maja 2016 15:56 napisane przez ajwenhoł

  Panie Budasz dodać poniedziałki i wtorki to będzie drugie 200tys zł , razem 400tys zł to akurat to co miało być wydane na żużel , czyli miasto nie zbankrutuje a coś pożytecznego będzie za tą kasę

 • Link do komentarza Izabella67 środa, 25 maja 2016 14:41 napisane przez Izabella67

  Bardzo fajna sprawa.....

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 25 maja 2016 13:23 napisane przez mieszkaniec

  oj tomek tomek !! gdzie ty z grobelnym robotę dostaniecie? Powołowski wróci do szkoły z poczuciem wyższości. Kto was schowa po waszej miernej nijakiej szkodliwej dla miasta przygodzie zwanej prezydenturą? a co z reszt ą klakierów z urzędu zatrudnianych za tzw. waszych czasów ? na początku było mi was żal teraz to poprostu obojętność.

  I tyle w temacie oceny tego kolejnego populistycznego nijakiego pomysłu na ożywienie centrum przez budzika i jego drużyny.

 • Link do komentarza kierowca środa, 25 maja 2016 13:17 napisane przez kierowca

  Czyli jednak wymogi prawne były i są żeby te soboty nie były płatne ? Czyli to pobieranie opłat było bezprawne ? Czyli radny Niemann miał rację w tej sprawie.

 • Link do komentarza Troki środa, 25 maja 2016 13:02 napisane przez Troki

  brawo budzik, a komuchy tak na niego psioczyły a tu co dzien to nowe extra projekty :) Brawo!

 • Link do komentarza Qmaty środa, 25 maja 2016 12:09 napisane przez Qmaty

  a gdzie tam Hela masz linię autobusową?

 • Link do komentarza Hela środa, 25 maja 2016 12:03 napisane przez Hela

  czy przy targowisku na ulicy Warszawskiej bedzie przystanek autobusowy żebym z tymi siatkami pełnymi zakupów mogła pojechać do domu ?

 • Link do komentarza uyt środa, 25 maja 2016 11:56 napisane przez uyt

  365 dni darmowej komunikacji miejskiej jest w stanie rozwiązać problemy komunikacyjne Gniezna. W soboty najwięcej samochodów pojawia się w godzinach dopołudniowych na zakupy których nikomu nie będzie się chciało wozić autobusami. W niedziele ruch praktycznie zanika.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane