piątek, 27 maja 2016 15:19

Zlot oficjalnie „odpalony”!

 
Zlot oficjalnie „odpalony”! fot. Rafał Wichniewicz

Przedstawiciele Powiatu Gnieźnieńskiego i Gminy Łubowo wspólnie wykrzesali płomień pod ogień inaugurujący oficjalnie Wielki Zlot Słowian. Na wszystkich czeka sporo atrakcji.

W piątkowe południe starosta Beata Tarczyńska oraz wójt Andrzej Łozowski wspólnie z przedstawicielami Fundacji Scena Pobiedziska uczestniczyli w symbolicznym rozpoczęciu Wielkiego Zlotu Słowian, który odbywa się na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Zadaniem samorządowców było wykrzesanie ognia w tradycyjny sposób, tak jak czyniono to przed tysiącem lat. Po podłożeniu płomienia pod stertę drewna, do zgromadzonych przy ognisku przybył biskup Jordan wraz z Dąbrówką, pozdrawiając wszystkich swoich poddanych.

- Jest to przede wszystkim promocja tego miejsca i wskazanie tego, że tutaj zaczęła się Polska, tu są źródła naszej państwowości i chrześcijaństwa i ten przekaz chcemy utrwalić w umysłach nie tylko powiatu gnieźnieńskiego czy Wielkopolski, ale całego kraju. Mamy także ambicje, by w przyszłości mogli tu przyjeżdżać goście także zza granicy, by mogli poznawać początki historii Polski - mówiła starosta Beata Tarczyńska. Na kilku hektarach rozlokowanych zostało sporo stoisk z jadłem, wyrobami rzemieślniczymi, pamiątkami i innymi towarami, stanica książęca oraz wiele atrakcji dla dzieci. W Małym Skansenie rzeźbiarze zmagali się w wycinaniu z pni drzew różnych rzeźb: postaci, ptaków lub symboli.

- To wydarzenie jest efektem współpracy Gminy Łubowo, Starostwa Powiatowego, Fundacji Scena Pobiedziska i Kasztelanii Ostrowskiej oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, którzy są gospodarzami tego terenu. Sam pomysł tego spotkania wyszedł ze strony fundacji i pana Piotra Gerlacha oraz Andrzeja Pieczyńskiego, którzy aktywnie się w organizację włączyli. Ze swojej strony zapewniliśmy osoby do obsługi i logistyki wydarzenia. Jest to świetna alternatywa, którzy nie wyjechali na długi weekend - przyznał wójt Andrzej Łozowski.

Jako najważniejszy punkt programu, przedstawiciel Fundacji Scena Pobiedziska Piotr Gerlach stwierdził iż jest nią promocja tego wyjątkowego miejsca: - Mam tu na myśli lednicką ziemię, mającą piękne walory krajoznawczo-turystyczne, dlatego postanowiliśmy razem z Kasztelanią Ostrowską zorganizować to przedsięwzięcie. Sama kasztelania mieściła się przecież na Ostrowie Lednickim i ten teren był ponad powiatowy, ponadregionalny gdyż Polska tu miała swoje początki. Drugim aspektem na który trzeba wskazać, jest oczywiście rocznica chrztu Polski - mówił komendant zlotu. Najważniejszym elementem pola zlotowego jest stanica książęca w podróży, mającą odzwierciedlać dwór księcia wędrujący z nim w trakcie jego wypraw.

Wielki Zlot Słowian trwa do niedzieli 29 maja. Punktem kulminacyjnym jest widowisko "Dagome Iudex" przygotowywany przez Andrzeja Pieczyńskiego, który odbędzie się w sobotę o godzinie 21:00 na terenie Małego Skansenu.

Szerszą fotorelację przedstawimy już wkrótce na portalu
.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane