niedziela, 29 maja 2016 17:09

Miłośnicy „wykopanej” historii zwiedzili Gniezno

 
Miłośnicy „wykopanej” historii zwiedzili Gniezno fot. Artur Wardęcki

W minioną sobotę w Gnieźnie gościli eksploratorzy i miłośnicy historii z całego kraju. W nieodległym Przyjezierzu odbył się ich międzynarodowy zlot.

Zjechali się z całego kraju oraz zza granicy, by wspólnie się integrować, dzielić doświadczeniami i wiedzą, a także by dyskutować o swojej aktualnej sytuacji prawnej. Główną bazą XXX-ego Międzynarodowego Zlotu Miłośników Eksploracji i Historii było Przyjezierze, gdzie odbyły się m.in. mistrzostwa poszukiwaczy na plaży, zawody strzeleckie czy konkursy dla dzieci. W sobotę 28 maja jego uczestnicy zagościli w Grodzie Lecha by zwiedzić miasto oraz wziąć udział w debacie.

- Do Gniezna postanowiliśmy przyjechać z uwagi na rocznicę chrztu Polski, a przy okazji reszcie grupy chcieliśmy przedstawić historię tego miejsca. Jesteśmy grupą eksploratorów i fascynatów historii i chcemy propagować to hobby, a także dążymy do nowelizacji ustawy, aby nawiązać komunikatywny dialog ze środowiskiem archeologicznym i konserwatorskim - mówił Bartłomiej Kubica z nieformalnej grupy Poszukiwacze Zapomnianej Historii. Podczas wizyty uczestników zlotu w Muzeum Początków Państwa Polskiego, poza zwiedzeniem wystaw znajdujących się w tej instytucji, odbyło się także potkanie z Michałem Antczakiem ze Stowarzyszenia Sakwa, który opowiedział o istocie współpracy archeologów i poszukiwaczy: - Chcemy pokazać iż zależy nam na współpracy. Oczekujemy jej zwiększenia z archeologami i konserwatorami na zasadzie szkoleń. Podstawowym zarzutem do naszego środowiska jest to, że rozkopujemy miejsca, niszcząc otoczkę historyczną. To jest jak najbardziej słuszne, ale chcielibyśmy wejść we współpracę, by szkolenia mogły wyjaśnić jak się zachować w momencie odkrycia. Czasem się zdarza odnaleźć współczesną monetę, a kiedy indziej znajdujemy naprawdę bardzo stare artefakty - mówił Bartłomiej Kubica. Jak dodał, przydałoby się także zmienić pewne przepisy, gdyż odnajdywanie różnych przedmiotów grozi odpowiedzialnością karną

Po wykładzie Michała Antczaka, odbyła się także dyskusja w której uczestniczył Tomasz Sawicki, zastępca dyrektora MPPP oraz archeolog, a także dr Michał Brzostowicz zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W ramach odwiedzin Pierwszej Stolicy Polski, wszyscy zapoznali się także z historią Gniezna, a także odwiedzili Muzeum Techniki i Machin Wojennych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane