Wydrukuj tę stronę
wtorek, 31 maja 2016 18:00

Spółdzielnie socjalne rozpoczynają działanie

 
Katarzyna Jórga Katarzyna Jórga fot. Magdalena Wardęcka

Stowarzyszenie Światowid wraz z partnerami założyło trzy spółdzielnie socjalne, które będą działać na terenie pięciu gmin.

Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo społeczne, które łączy w sobie cechy przedsiębiorstwa z organizacją pozarządową. Członkami spółdzielni w 50% są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (długotrwale bezrobotne lub w jakimś stopniu niepełnosprawne), a jej celem jest podniesienie aktywności i ich powrót na rynek pracy.

Spółdzielnie socjalne będą działały na terenie pięciu gmin: Czerniejewo, Niechanowo, Orchowo, Trzemeszno i Witkowo. – Te gminy razem ze Stowarzyszeniem Światowid 13 kwietnia utworzyły trzy spółdzielnie socjalne. Są one obecnie w trakcie rejestracji i mamy nadzieję, że lada moment nastąpi ich oficjalne zarejestrowanie i będziemy już zatrudniać osoby, które wcześniej się rekrutowały – mówiła Katarzyna Jórga prezes Stowarzyszenia Światowid.

„Razem być” to spółdzielnia, która będzie dziennym domem opieki dla dzieci od 2,5 do 6 lat oraz osób starszych. – W miejscowości Wymysłowo ruszy we wrześniu pierwszy taki obiekt. Zachęcamy  już rodziców do zapisów. Podobna inicjatywa ma powstać w Grabach i Niechanowie. Sam pomysł to łączenia ze sobą edukacji najmłodszych z pobytem osób starszych, czyli taka trochę edukacja pokoleniowa. Nazwa spółdzielni mówi wiele o tej inicjatywie – mówiła Katarzyna Jórga.

„Pomocnik od zaraz” to spółdzielnia, która będzie świadczyć usługi opiekuńcze dla osób starszych, chorych w ich własnych domach. – „Pomocnik od zaraz” będzie oferował opiekę, która będzie przeprowadzana we współpracy z innymi ośrodkami pomocy społecznej. Spółdzielnia będzie uzupełniać swoje zadania o sprzątanie mieszkań, firm, czy inne prace porządkowe – tłumaczyła prezes stowarzyszenia.

„Domowe przysmaki” będzie spółdzielnią prowadzącą przetwórstwo rolno-spożywcze oraz usługi cateringowe dla firm i osób indywidualnych. Na jej terenie będzie prowadzona także kawiarnia z domowymi przysmakami.

Spółdzielnie socjalne posiadają także swoje logotypy, które zwyciężyły w organizowanym konkursie. Ich autorką jest Magdalena Zasławska z Trzemeszna.