Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 czerwca 2016 15:01

Wielki Zlot Słowian organizacyjnym sukcesem

 
Wielki Zlot Słowian organizacyjnym sukcesem fot. Rafał Wichniewicz

Organizatorzy podsumowali jedno z większych tegorocznych wydarzeń, które wpisało się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak przekazano, inicjatywa ma mieć kontynuację w przyszłości.

Wielki Zlot Słowian, którego pierwsza edycja odbyła się tydzień temu na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, przyciągnęła w ciągu pięciu dni około 5,5 tysiąca zainteresowanych gości. Teraz organizatorzy postanowili dokonać pewnego podsumowania, nie ograniczając się tylko do samych cyfr.

- Gdy tylko usłyszeliśmy o planie tego przedsięwzięcia i jego założeniach, stwierdziliśmy iż siły posiadane przez Starostwo Powiatowe na pewno pomogą w jego realizacji i powinny zostać skoncentrowane na tym wydarzeniu. Wówczas jeszcze nie myślałam, jaki będzie wynik organizacji tego zlotu, natomiast mogę powiedzieć iż zapewne będzie kontynuowany, gdyż nie chcemy zmarnować tego doświadczenia, jakie zdobyliśmy. W tym wszystkim uczestniczyło sporo podmiotów i przez ten czas potrafiliśmy ze sobą współpracować i rozmawiać, rozwiązując różne problemy. Zaangażowało się w to też sporo młodzieży i dzieci i to jest ta wartość dodana tego, że wciągamy w to kolejne pokolenia - mówiła starosta Beata Tarczyńska. W ciągu pięciu dni Wielkiego Zlotu Słowian, jak przyznał Piotr Gerlach, teren wydarzenia odwiedziło 5,5 tysiąca osób. W samym zlocie uczestniczyło także 120 osób ze Szwecji, Niemiec, Indii oraz Czech, a ze środowisk rekonstrukcyjnych pojawiło się 130 osób i to dla nich wydano 1100 posiłków, na co złożyło się m.in. 130 bochenków chleba. Ponadto w wydarzenie zaangażowały się klasy mundurowe oraz Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Gniezno .

Poza Starostwem Powiatowym, Fundacją Scena Pobiedziska, Stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska oraz Gmina Łubowo: - Staramy się wykorzystać swoje 5 minut, tak jak to było 14 kwietnia br. Wielki Zlot Słowian to była dobra promocja Powiatu Gnieźnieńskiego, Gminy Łubowo i chcemy być zauważalni nie tylko w kraju, ale także za granicą. Wielu się myli Ostrów Lednicki z Polami Lednickimi, dlatego chcemy by ten pierwszy zaistniał w świadomości Polaków jako miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Do tego potrzebna jest szeroka promocja, do której się włączyliśmy. Ten pierwszy raz był bardzo udany i na pewno musimy wyciągnąć pewne wnioski czy wprowadzić jakieś korekty, natomiast mamy deklaracje, by stało się to jedną z cyklicznych imprez naszego regionu - mówił Andrzej Łozowski, wójt Gminy Łubowo.

W spektaklu 966. Dagome Iudex, które było jednym z najważniejszych punktów wydarzenia, wzięło udział 26 aktorów, ale całość udała się także dzięki scenografii i ekipie realizatorów:  - Jestem bardzo zadowolony z efektów, zważywszy na okoliczności i krótki okres, w którym mogliśmy się spotkać w ekipie realizatorów i aktorów, ciągle mając nad sobą "pogodowy miecz Damoklesa", ale wszystko się udało. Myślę, że byłbym niesprawiedliwym, gdybym narzekał na cokolwiek. Największą trudnością było na pewno skoordynowanie i ten wyścig z czasem, ale ja sam byłem raczej spokojny i to wszystko działo się w miarę harmonijnie. Myślę, że sporo dał pewien entuzjazm członków całej ekipy - mówił reżyser Andrzej Pieczyński. Jak zdradził, w przypadku ewentualnej przyszłorocznej edycji są już pomysły na tematykę kolejnego widowiska.

Galeria

2 komentarzy