poniedziałek, 01 sierpnia 2016 19:01

72 lata po powstańczym zrywie

 
72 lata po powstańczym zrywie fot. Rafał Wichniewicz

W poniedziałek 1 sierpnia 2016 roku na krótką chwilę w mieście zatrzymały się autobusy MPK, a nad miastem zawyły syreny.

Wszystko to z powodu przypadającej tego dnia 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie o 17:00 w całym kraju uruchomione zostały syreny alarmowe, które miały symbolicznie przypomnieć wydarzenie z 1944 roku. Także i w Gnieźnie odbyły się z tej okazji uroczystości - najpierw o godzinie 16:00 spod Szkoły Podstawowej nr 9 wyruszył marsz pamięci, który na chwilę zatrzymał się przy Pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy. Tam odbył się Apel Pamięci (zobacz także: Harcerski apel poległych), podczas gdy druga grupa skierowała się na ul. Chrobrego, gdzie miała miejsce druga część uroczystości.

Na deptaku pojawiła się spora grupa gnieźnian, która także postanowiła wziąć udział w wydarzeniu. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, a następnie wszyscy mieli okazję usłyszeć wygrywaną na harmonii popularną okupacyjną piosenkę "Siekiera, motyka". Melodię i śpiew przerwały syreny alarmowe, które włączyły się o godzinie 17:00 - godzinie "W". W tym samym czasie gnieźnieńscy kibice odpalili race, tym samym uświetniając całe wydarzenie.

Następnie do zgromadzonych słowo wygłosił kpt. Józefat Sztuka: - Miałem wtedy 19 lat i to wydarzenie określiłbym, że Polska powstawała z pozycji klęczącej i przyjęła pozycję stojącą, patrząc wrogowi prosto w oczy. To była Warszawa. Poległo 40 tysięcy  bojowników, 200 tysięcy ludności cywilnej także poległo, tak to trzeba nazwać. Powstanie było przygotowywane, miasto podzielono na obwody według dzielnic, które podzielono także na rejony. Powstały także zgrupowania. Wówczas jednak w oddziałach nie było podziałów politycznych, były tam i ludowcy i Bataliony Chłopskie, to byli prawdziwi patrioci i Polacy. Dzisiaj jest wątpliwość, czy ono musiało być. Ono musiało być, gdyż wówczas była taka atmosfera w Warszawie, że miasto samo by powstało i skutek mógłby być jeszcze groźniejszy - mówił kpt. Jóżefat Sztuka z gnieźnieńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Gnieźnianin wspomniał także postać Adama Borysa "Pługa", pochodzącego z Niechanowa dowódcy legendarnego batalionu "Parasol".

Następnie głos zabrał także prezydent Tomasz Budasz, który poparł słowa kapitana, aby przypomnieć postać "Pługa". Zadeklarował, że skwer przy Szkole Podstawowej nr 9 będzie nosił jego imię, a także zostanie tam odsłonięty obelisk upamiętniający jego postać.

- Ta idea wolności, która odwiecznie w Polakach była, ona wybiła się właśnie w sierpniowych dniach 1944 roku. Można się spierać, czy to powstanie miało sens polityczny, militarny czy decyzje Armii Krajowej były przemyślane, czy zwyciężyły emocje. Dziś musimy spojrzeć na to inaczej, jako na element polskiej historii, który uczy nas czegoś. Tego, czym jest wolność, niepodległość, odpowiedzialność i pamięć - mówił senator Robert Gaweł. Po zakończeniu uroczystości, wszyscy udali się na wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych na gnieźnieński rynek. Wydarzenie zorganizowało Miasto Gniezno oraz Stowarzyszenie Garnizon Gniezno.

7 komentarzy

 • Link do komentarza anabel wtorek, 02 sierpnia 2016 12:31 napisane przez anabel

  harcerze byli pod pomnikiem po 16 widziałem z samochodu

 • Link do komentarza Mateusz wtorek, 02 sierpnia 2016 10:02 napisane przez Mateusz

  zgodnie z informacjami byłem o 17 pod pomnikiem, a tam pusto. jakieś wieńce poskładane, więc odbyło się wcześniej czy jak? kto to w ogóle organizował??? przyszło jeszcze kilku takich jak ja.

 • Link do komentarza Jasio wtorek, 02 sierpnia 2016 09:54 napisane przez Jasio

  Do"czesc bohaterom",proponuje przeczytaj wywiad z prof. Wieczorkiewiczem,moze zrozumiesz. Myslenie nie boli-zapewniam

 • Link do komentarza Kower Dance wtorek, 02 sierpnia 2016 08:42 napisane przez Kower Dance

  Wszystko fajnie tylko po co ten baner Start Gniezno?? Co on ma wspólnego z Powstaniem?? Jeszcze mogli przyjechać z banerem Lech Poznań i Auto Sanok Jankowo Dolne...

 • Link do komentarza cześć bohaterom wtorek, 02 sierpnia 2016 01:04 napisane przez cześć bohaterom

  Do Jasio: przepraszam, ale Jasio puknij się w główkę i powiedz Niemcom jakim prawem zaczęli tę wojnę! Wiedz mój drogi jest wojna są ofiary a dzięki właśnie takim zrywom możesz teraz żyć w w wolnej Polsce!

 • Link do komentarza Jasio wtorek, 02 sierpnia 2016 00:49 napisane przez Jasio

  Do" cześć bohaterom"...powiedz to wymordowanym cywilnym mieszkancom Warszawy.

 • Link do komentarza cześć bohaterom wtorek, 02 sierpnia 2016 00:18 napisane przez cześć bohaterom

  Warto było !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane