wtorek, 02 sierpnia 2016 18:54

Odpady zielone tylko w wyznaczone dni

 
ul. Orzeszkowej ul. Orzeszkowej fot. Rafał Wichniewicz

Mieszkańcy mogą nieodpłatnie pozbywać się odpadów zielonych ze swoich nieruchomości, przestrzegając pewnych zasad. Nie przez wszystkich są one jednak respektowane.

Od początku maja br. Miasto Gniezno prowadzi nieodpłatną zbiórkę odpadów zielonych, które są odbierane z kilku dzielnic, wzdłuż wyznaczonych tras. Niestety, od dłuższego czasu urzędnicy oraz służby porządkowe otrzymują sygnały, że gnieźnian interesuje tylko pozbycie się "problemu" i nie obchodzą ich pewne zasady, jakimi powinni się kierować dla dobra ogółu.

- Mamy z tym coraz większy problem. W swoim założeniu było to przedsięwzięcie niezwykle słuszne, istotne i oczekiwane przez mieszkańców. Na dziś możemy stwierdzić, że gnieźnianie nie do końca stosują się do zasad, jakie zostały ustalone. Przez to nasze miasto wygląda nieciekawie szczególnie po dniu odbioru odpadów zielonych. Odpady takie, przede wszystkim w postaci trawy, należy wystawić w przeddzień zbiórki tego typu odpadów - informuje wiceprezydent Jarosław Grobelny. Wielu mieszkańców jednak nie stosuje się do takich zasad i wystawia worki nawet dzień po zbiórce, przez co odpady zalegają na chodnikach, poboczach i innych miejscach przez cały tydzień. Urzędnicy zwracają uwagę, że przez to narażają mieszkańców posesji sąsiadujących z tego typu odpadami na nieprzyjemne zapachy.

- Nie ukrywam, że analizujemy tę sytuację i w przyszłym roku będziemy chcieli zmienić system zbiórki odpadów zielonych. Stosowne propozycje będziemy chcieli wówczas przedstawić mieszkańcom, gdyż chcemy ten problem wyeliminować, a nie chcemy by ulice wyglądały jak zanieczyszczone - stwierdził Jarosław Grobelny.

Poniżej przedstawiamy terminy i trasy zbiórki odpadów zielonych z terenu Gniezna (tu dostępne są mapy):

W poniedziałki osiedla:

 • Pustachowa - ul. Wiejska, Półwiejska, Pustachowska, Gębarzewska, Cisowa (między Gębarzewską a Chłodną), Chłodna i Pustachowska.
 • Grunwaldzkie - ul. Grunwaldzka (od Armii Krajowej), Leśna, Wiosny Ludów, Wiosenna, Listopadowa i Wolności (od Listopadowej do Witkowskiej)
 • Osiniec-Kawiary - ul. Klonowa (od Witkowskiej), Surowieckiego, Lazurowa, Sokoła (do Witkowskiej), Starowiejska, (od Witkowskiej) i Leśna (do Witkowskiej).

We wtorek osiedla:

 • Dalki - ul. Gajowa (od Orzechowej), Jaworowa, Ludwiczaka (do Jabłonowej), Ludwiczaka (od Jabłonowej) - Orzechowa (do Gajowej)
 • Piekary - ul. Młodzieży Polskiej (od Kłeckoskiej), Piekary, Myśliwiecka, Liliowa, Dąbrowskiego, Czarneckiego, Bema, Radosna, Kłeckoska (do Bzowej).
 • Skiereszewo - ul. Poznańska (od Topolowej do Warzywnej), Bluszczowa (od Poznańskiej), Poprzeczna, Głęboka, Dojazd, Kostrzyńska, Swarzędzka, Orzeszkowej, Cienista, (do Rzepichy).

W środę osiedla:

 • Arkuszewo - ul. Rycerska od nr 1 do Zabłockiego, Inowrocławska (od Roosevelta), Wierzbiczany, Asnyka, Wschodnia, Wierzbiczany, Mazowiecka, Krańcowa, Mogileńska (do Roosevelta).
 • Konikowo - ul. Libelta (od Konikowo), Matejki, Żeromskiego, Kochanowskiego, Słowackiego (do Matejki).
   

Jednocześnie przypomina się o konieczności wystawienia worków do godziny 6:00 w dniu zbiórki i nie wcześniej niż w dniu poprzedzającym wywóz. Zbiórka odpadów zielonych jest bezpłatna.

9 komentarzy

 • Link do komentarza sąsiad poniedziałek, 08 sierpnia 2016 18:09 napisane przez sąsiad

  Ludziom można pisać i pisać, a od soboty znowu przed wieloma posesjami leżą wory, gniją i śmierdzą w pełnym słońcu! Gdzie jest Straż Miejska???

 • Link do komentarza logicznie czwartek, 04 sierpnia 2016 08:06 napisane przez logicznie

  Panie vice jest proste rozwiązanie, to zielsko niech zbiera ta śmieciara co zabiera z kubłów bo i tak zabierają razem od tych co segregują i od tych co nie segregują a u tych drugich jest w kuble wszystko łącznie z zielskiem i trawą to po co takie oszukiwanie się i wysyłanie dodatkowego transportu i robienie kosztów

 • Link do komentarza osiedlowy środa, 03 sierpnia 2016 14:48 napisane przez osiedlowy

  Te wory mają być nie na żadnych placach i skrzyżowaniach, a przed własną posesją i wtedy wiadomo, kto jest tą glajdą trzymającą odpady cały tydzień i przez niedzielę.

 • Link do komentarza praktykująca środa, 03 sierpnia 2016 09:52 napisane przez praktykująca

  chyba problem polega na tym, że śmieci zbiera się z początku tygodnia, a ludzie koszą trawniki i porządkują ogrody przed weekendem i nie chcą mieć smieci na widoku przez weekend! mnie tam one nie przeszkadzają, bo porzadkuję ogród w pon/wt a śmieci wystawiam we wtorek czasem z rana, czasem pod wieczór, ale na mojej ulicy większość smieci wystawione jest już od soboty.... szpecą te worki w niedzielę w szczególności....

 • Link do komentarza seba wtorek, 02 sierpnia 2016 22:46 napisane przez seba

  Panie zastępco prezydenta, czy widzi pan problem, by straż miejska pouczała, a potem nakładała mandaty na niesfornych mieszkańców? Na wielu osiedlach ludzie jak by nie mieli rozumu, wystawiają te wory od piątku do świątku, i gdy jest upał one zaczynają śmierdzieć nie mówiąc o estetyce miasta. Niedziela, piękny dzień, kiedyś ludzie gremialnie w soboty sprzątali chodniki? A dziś? nie dosyć, ze brudno, szczotki nie wezmą w rękę, walają się nie wyjęte spomiędzy płotów ulotki reklamowe to jeszcze wystawiają te wory. Brrrr, Gniezno zaczyna wyglądać miejscami jak slamsy

 • Link do komentarza agata6001 wtorek, 02 sierpnia 2016 22:40 napisane przez agata6001

  Może warto zrobić darmowe szkolenie dotyczące budowy kompostowników i korzyści płynących z wytworzenia własnego kompostu. Możliwe, że nie byłoby potrzeby zbierania trawy w worki foliowe.

 • Link do komentarza smigus wtorek, 02 sierpnia 2016 21:22 napisane przez smigus

  Daj palec a wezmą całą rękę!

 • Link do komentarza Miras wtorek, 02 sierpnia 2016 21:22 napisane przez Miras

  Mam pytanie czy mogę w niedzielę mogę wystawić worki z trawą na rogu ulic Wolności a Listopadowa skoro pojawiła się tam tablica zakaz pozostawiania wyrzucania śmieci.

 • Link do komentarza pton wtorek, 02 sierpnia 2016 21:12 napisane przez pton

  sporo ulic i bez tych worków wygląda nieciekawie przez te miastowe chwasty i może warto wreszcie ruszyć tych z zieleni miejskiej do roboty

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane