Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 sierpnia 2016 18:54

Odpady zielone tylko w wyznaczone dni

 
ul. Orzeszkowej ul. Orzeszkowej fot. Rafał Wichniewicz

Mieszkańcy mogą nieodpłatnie pozbywać się odpadów zielonych ze swoich nieruchomości, przestrzegając pewnych zasad. Nie przez wszystkich są one jednak respektowane.

Od początku maja br. Miasto Gniezno prowadzi nieodpłatną zbiórkę odpadów zielonych, które są odbierane z kilku dzielnic, wzdłuż wyznaczonych tras. Niestety, od dłuższego czasu urzędnicy oraz służby porządkowe otrzymują sygnały, że gnieźnian interesuje tylko pozbycie się "problemu" i nie obchodzą ich pewne zasady, jakimi powinni się kierować dla dobra ogółu.

- Mamy z tym coraz większy problem. W swoim założeniu było to przedsięwzięcie niezwykle słuszne, istotne i oczekiwane przez mieszkańców. Na dziś możemy stwierdzić, że gnieźnianie nie do końca stosują się do zasad, jakie zostały ustalone. Przez to nasze miasto wygląda nieciekawie szczególnie po dniu odbioru odpadów zielonych. Odpady takie, przede wszystkim w postaci trawy, należy wystawić w przeddzień zbiórki tego typu odpadów - informuje wiceprezydent Jarosław Grobelny. Wielu mieszkańców jednak nie stosuje się do takich zasad i wystawia worki nawet dzień po zbiórce, przez co odpady zalegają na chodnikach, poboczach i innych miejscach przez cały tydzień. Urzędnicy zwracają uwagę, że przez to narażają mieszkańców posesji sąsiadujących z tego typu odpadami na nieprzyjemne zapachy.

- Nie ukrywam, że analizujemy tę sytuację i w przyszłym roku będziemy chcieli zmienić system zbiórki odpadów zielonych. Stosowne propozycje będziemy chcieli wówczas przedstawić mieszkańcom, gdyż chcemy ten problem wyeliminować, a nie chcemy by ulice wyglądały jak zanieczyszczone - stwierdził Jarosław Grobelny.

Poniżej przedstawiamy terminy i trasy zbiórki odpadów zielonych z terenu Gniezna (tu dostępne są mapy):

W poniedziałki osiedla:

  • Pustachowa - ul. Wiejska, Półwiejska, Pustachowska, Gębarzewska, Cisowa (między Gębarzewską a Chłodną), Chłodna i Pustachowska.
  • Grunwaldzkie - ul. Grunwaldzka (od Armii Krajowej), Leśna, Wiosny Ludów, Wiosenna, Listopadowa i Wolności (od Listopadowej do Witkowskiej)
  • Osiniec-Kawiary - ul. Klonowa (od Witkowskiej), Surowieckiego, Lazurowa, Sokoła (do Witkowskiej), Starowiejska, (od Witkowskiej) i Leśna (do Witkowskiej).

We wtorek osiedla:

  • Dalki - ul. Gajowa (od Orzechowej), Jaworowa, Ludwiczaka (do Jabłonowej), Ludwiczaka (od Jabłonowej) - Orzechowa (do Gajowej)
  • Piekary - ul. Młodzieży Polskiej (od Kłeckoskiej), Piekary, Myśliwiecka, Liliowa, Dąbrowskiego, Czarneckiego, Bema, Radosna, Kłeckoska (do Bzowej).
  • Skiereszewo - ul. Poznańska (od Topolowej do Warzywnej), Bluszczowa (od Poznańskiej), Poprzeczna, Głęboka, Dojazd, Kostrzyńska, Swarzędzka, Orzeszkowej, Cienista, (do Rzepichy).

W środę osiedla:

  • Arkuszewo - ul. Rycerska od nr 1 do Zabłockiego, Inowrocławska (od Roosevelta), Wierzbiczany, Asnyka, Wschodnia, Wierzbiczany, Mazowiecka, Krańcowa, Mogileńska (do Roosevelta).
  • Konikowo - ul. Libelta (od Konikowo), Matejki, Żeromskiego, Kochanowskiego, Słowackiego (do Matejki).
     

Jednocześnie przypomina się o konieczności wystawienia worków do godziny 6:00 w dniu zbiórki i nie wcześniej niż w dniu poprzedzającym wywóz. Zbiórka odpadów zielonych jest bezpłatna.

9 komentarzy