sobota, 06 sierpnia 2016 12:39

Zmarł Tomasz Wincenty Rzepa

  mn
Zmarł Tomasz Wincenty Rzepa źródło: Konfranteria Teatralna / www.bibliotekaexiles.blox.pl

Jeszcze w lipcu Gniezno straciło jednego z twórców licznych wierszy i publikacji poetyckich. Tomasz Wincenty Rzepa miał 68 lat.

Gnieźnianinem był od urodzenia, a podobnie jak ze swoim miastem, tak równie mocno związany był z poezją. Był twórcą nietuzinkowym, działającym według własnych reguł, ale jednocześnie znajdującym swoich odbiorców. Był członkiem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, brał udział w licznych spotkaniach autorskich, ale także wydarzeniach kulturalnych, na których omawiał swoją twórczość. Nieobce mu były także konkursy, których często bywał nagrodzonym laureatem.

Jako autor sporej ilości tomików poezji, spotykał się z uznaniem środowiska literackiego już w latach 80., kiedy to wydał swoje pierwsze małe dzieła - Inna ojczyzna oraz Kantyczki o świętych. Twórczość czerpał z nurtu chrześcijańskiego, ocierającego się o ludyczność. Jedną z najważniejszych publikacji Rzepy był wydany zbiór opowiadań Smutne słowo Blues. Brał udział w licznych konkursach poetyckich, na których zdobywał nagrody W ostatnich latach nie zaprzestawał swojej twórczości, wciąż tworząc kolejne wiersze - ostatnim jego dziełem było Zmartwychwstanie, opublikowane w 2015 roku.

Zmarł 23 lipca 2016 roku w wieku 67 lat. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 8 sierpnia o godzinie 10:00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie.

4 komentarzy

 • Link do komentarza kolega szkolny niedziela, 07 sierpnia 2016 10:46 napisane przez kolega szkolny

  Poeci rzadko kiedy byli rozumiani za życia. Pan Tomasz także żył w swoim świecie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

 • Link do komentarza poetka niedziela, 07 sierpnia 2016 09:30 napisane przez poetka

  (*)

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 06 sierpnia 2016 14:04 napisane przez tutejszy

  Był samotnikiem, ale swoich znajomych traktował z atencją wręczając im kolejne tomiki swojej poezji. Niech spoczywa w pokoju. . . . . .

 • Link do komentarza obserwatorka sobota, 06 sierpnia 2016 12:51 napisane przez obserwatorka

  (*)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane