niedziela, 14 sierpnia 2016 11:19

Trwa wojskowy weeekend w Parowozowni

 
Trwa wojskowy weeekend w Parowozowni fot. Rafał Wichniewicz

W murach dawnego zakładu przy ul. Składowej pojawiły się bomby i pociski, które kiedyś posłużyły niszczącym celom, do jakich zostały przeznaczone.

Wszystko w ramach wojskowego weekendu w Parowozowni Gniezno, który rozpoczął się w sobotę i potrwa do poniedziałku 15 sierpnia - Święta Wojska Polskiego. Pobyt na terenie kompleksu kolejowego warto rozpocząć już od samego zwiedzania, gdyż to właśnie w celach wojskowych, związanych z agresją na ZSRR, obiekty przy ul. Składowej zostały rozbudowane na początku lat 40. XX wieku przez niemieckiego okupanta. Cała infrastruktura została zorganizowana tak, by bezproblemowo odprawiać lokomotywy ruszające ze składami wojskowymi, kierującymi się na Wschód.

Drugą część stanowi wystawa pocisków i bomb, znajdująca się w jednej z hali wachlarzowej. Tutaj można przekonać się o skali niektórych śmiercionośnych przedmiotów, a także obejrzeć liczne bagnety i części karabinów. W poniedziałek każdy będzie miał także okazję do wysłuchania prelekcji nt. wojskowości. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 13:00 - pt. "Pociągi pancerne i sztabowe", a kolejne będą dotyczyć dział kolejowych, planu Otto i roli kolei na wojnie oraz szaleństw pola walki. Spotkanie ma się zakończyć około 15:00. Samo zwiedzanie parowozowni w niedzielę odbywać się będzie w godzinach od 13:00 do 17:00, a w poniedziałek od 11:00 do 17:00. Grupy wycieczkowe ruszają o pełnych godzinach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane