piątek, 19 sierpnia 2016 13:51

Repatrianci z Kazachstanu trafią do Gniezna

 
Repatrianci z Kazachstanu trafią do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Rusza program, dzięki któremu w Gnieźnie będą mogli się osiedlić repatrianci ze Wschodu. Jako pierwsza ma przybyć rodzina z Kazachstanu.

Informację w tej sprawie przekazano w piątkowe południe. Na najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na koniec sierpnia, radnym zostanie przedłożony projekt uchwały ws. Zaproszenia do osiedlenia się na terenie Miasta Gniezna rodziny repatriantów. Jest to efekt prac Zespołu ds. Repatriacji Rady Miasta Gniezna oraz urzędników, którzy weryfikowali wnioski, jakie wpłynęły do Magistratu w ostatnich latach. 

- Dzisiaj wiele się mówi o emigrantach politycznych czy zarobkowych, dyskutuje się czy powinni przyjeżdżać do Polski czy nie powinni i w jakiej ilości, czy powinniśmy respektować porozumienia międzynarodowe. My doszliśmy do przekonania, że dzisiaj najważniejszym jest, także poprzez formę naprawienia krzywd historycznych, pomoc naszym rodakom, którzy nie z własnej winy znaleźli się poza granicami kraju. Stąd też pomysł, aby osoby mające Kartę Polaka mogły być przez nas przyjęte, mogły tu mieszkać i pracować - mówił prezydent Tomasz Budasz, który dodał iż ustawa o repatriacji daje sporo możliwości w zakresie przyjęcia osób, mających polskie korzenie, ale mieszkających od lat poza granicami kraju. 

Do Gniezna ma przybyć czteroosobowa rodzina Kotlińskich. Wszyscy jej członkowie posiadają decyzję Ambasady RP w Astanie o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia oraz decyzję o przyrzeczeniu wydania wizy wjazdowej w celu repatriacji. Dzięki temu Swietłana Kotlińska oraz Paweł Kotliński wraz z córką Anastazją i synem Wiaczesławem (dzieci już studiują w Polsce), będą mieli gdzie zamieszkać. W ramach podjętej uchwały, rodzinie zostanie zapewnione mieszkanie o powierzchni ponad 42 m2 na os. Tysiąclecia. Ponadto będą zwolnieni z czynszu na okres 24 miesięcy, a dodatkowo samorząd musi udzielić pomocy w poszukiwaniu pracy i udzielenia wszelkiego wsparcia socjalnego czy w kwestiach administracyjnych - Swietłana Kotlińska jest z zawodu pielęgniarką, a Paweł Kotliński mechanikiem samochodowym. W kwestii zatrudnienia władze miasta przyznały, że rozmowy z odpowiednimi przedsiębiorcami czy instytucjami są już prowadzone. 

Z informacji, jakie przekazano wynika, że procedury przyjęcia rodziny do Polski potrwałyby kilka miesięcy. Jak przekazał Tomasz Budasz, państwo Kotlińscy mają już krewnych w Polsce, mieszkających od 8 lat koło Wrocławia i chcieliby bardzo, aby udało się im spędzić tegoroczne święta razem.

- Te rodziny znalazły się w swojej sytuacji nie z własnej woli, gdyż historia ich rodziców czy dziadków tak się potoczyła. Uchwała gwarantuje pewne rzeczy, dzięki którym będziemy mogli im pomóc. (...) Byliśmy i jesteśmy pełni podziwu, że te osoby zachowały swoją polskość do końca mimo iż były poddawane procesowi rusyfikacji, te osoby przeszły przez proces budowania ideału Homo Sovieticus, a zostały do końca Homo Sapiens z identyfikowaniem siebie, jako Polaków - przyznał radny Dariusz Banicki, przewodniczący klubu PO. W podobnym tonie zwrócił się radny Jerzy Lubbe, przewodniczący klubu "Samorządni": - Mamy pewne zobowiązania historyczne wobec tych ludzi, którzy trafili nie z własnej woli w trakcie zawieruchy wojennej na Wschód. Moja rodzina także została wywieziona na Wschód przez sowietów i wrócili po wojnie. Być może ta uchwała to nie jest jakiś precedens, ale to na pewno pierwszy krok. To poważna decyzja, gdyż gmin jest bardzo dużo w Polsce i my zgodnie z przepisami zapewniamy pracę i mieszkanie i gdyby naszym śladem poszły kolejne gminy w kraju, to można by przyjąć już tysiące osób. Radny Jan Budzyński z SLD dodał również, że radni sami zobowiązali się do wsparcia rodziny w urządzeniu się w nowym mieszkaniu. Wszyscy działacze niezależnie jednak przyznali, że cieszy ich porozumienie ponad podziałami w powyższej sprawie.

17 komentarzy

 • Link do komentarza iga niedziela, 21 sierpnia 2016 16:02 napisane przez iga

  A to ci historia że dopiero teraz rusza program dzięki któremu w Gnieźnie będą mogli się osiedlić repatrianci. Przecież to zagadnienie regulują przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji , to już prawie 16 lat . To na czym ma polegać ta odważna decyzja prezydenta (jak napisał "iksiński" ) urzędującego od 2 lat. Przez te 2 lata zamiast pensji prezesa TBS to ile już można było tych repatriantów sprowadzić do Gniezna .

 • Link do komentarza wilk niedziela, 21 sierpnia 2016 14:18 napisane przez wilk

  Takich rodzin polskich lub polskiego pochodzenia,powinno się sprowadzać jak najwięcej ,ONI tam czekają TYSIĄCAMI i TĘSKNIĄ i za ojczyzną,choć są już w następnym pokoleniu !!!!!!! Czas naprawiać krzywdy,jakie POLAKOM wyrządzili Sowieci i ich pomocnicy w Polsce !!!! To powinno być normą,by POLACY przymusowo wywiezieni w bydlęcych wagonach,wracali,właściwie ich dzieci i wnuki ,a w zamian odesłać tam tych co do tego dopuścili........
  Niech polskie rodziny wracają,jak najwięcej,w przeciwieństwie do jakiś grup muzułmańskich !!!! I jestem gotów im także jakoś pomóc !!!!

 • Link do komentarza podwyżka TBS niedziela, 21 sierpnia 2016 12:04 napisane przez podwyżka TBS

  Ile pan Budasz dał wynagrodzenia prezesowi TBS - J. KOWALSKIEMU ? Czy to prawda że w ostatnim czasie była odczuwalna podwyżka ?? Kto to wyjaśni ??

 • Link do komentarza unita niedziela, 21 sierpnia 2016 11:12 napisane przez unita

  Ronchi, święta prawda. Taki Kowalski powinien zostać co najmniej szefem Unii Europejskiej, a nie tam zwykłym prezesem prowincjalnego TBSu za marne kilka tysięcy miesięcznie

 • Link do komentarza ronchi niedziela, 21 sierpnia 2016 10:21 napisane przez ronchi

  @Fan prezesa- no to czego te ludzie się czepiają ciągle że za Kowalskiego było be , że Kowalski to czy tamto, że Budasz powołał Kowalskiego na tego prezesa ? :-)

 • Link do komentarza Fan prezesa sobota, 20 sierpnia 2016 21:41 napisane przez Fan prezesa

  @eda-pytasz, dlaczego Kowalski dostał prezesurę TBSu? Bo jest geniuszem i specjalistą,mistrzem i prezesem prezesów. Nawet ochotniczym strażakiem i dr causa.

 • Link do komentarza Eda sobota, 20 sierpnia 2016 18:43 napisane przez Eda

  Basia to dlaczego Kowalski dostał prezesur e TBS

 • Link do komentarza obudzony sobota, 20 sierpnia 2016 10:59 napisane przez obudzony

  Panu tutejszemu pragnę napisać, że budowa czegoś nowego od podstaw jest bardziej widowiskowa (np. te parkingi), a naprawy dziur nie dają popisu do poprawy wizerunku i nie przynosi zysku politycznego. No cóż, niech mieszkańcy obserwują i wyciągają wnioski.

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 20 sierpnia 2016 10:37 napisane przez tutejszy

  Basia, prezydent nie jest od sprowadzania repatriantów. To, że to robi, to szlachetna inicjatywa za nasze wspólne pieniądze, a nie osobista funda prezydenta. I od razu oczywiście konferencja prasowa, a jakże! Cel dobry, ale ja wolałbym, żeby prezydent naprawdę zajął się tym, co dla naszego miasta i społeczeństwa najważniejsze, a więc rozwojem TBSu, a nie przejadaniem pieniędzy, naprawą chodników a potem dopiero budowaniem nowych parkingów, poprawą czystości miasta i uporządkowaniem terenów rekreacyjnych na Wenecji, a nie dzika plaża na Rynku etc.

 • Link do komentarza do mieszkaniec sobota, 20 sierpnia 2016 10:11 napisane przez do mieszkaniec

  Iksinski uczy sie od najlepszych, popis mial w czwartek na rynku przy okazji wizyty PADA,

 • Link do komentarza Basia sobota, 20 sierpnia 2016 10:10 napisane przez Basia

  fajnie, ze to sie dzieje. za Kowalskiego nie bylo takich inicjatyw. zmiana na plus.

 • Link do komentarza ?? sobota, 20 sierpnia 2016 09:10 napisane przez ??

  czy w sprawach repatriantów istnieją jakieś podziały i na czym one polegają ?

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 19 sierpnia 2016 22:10 napisane przez mieszkaniec

  ad iksinski: )czy wy z propagandy budasza nie macie wolnych dni? przecież wy towarzysze jesteście na ryczałcie, a nie na akordzie... żenada.

 • Link do komentarza lokator piątek, 19 sierpnia 2016 22:02 napisane przez lokator

  Iksiński, co ty wciąź z tą polityką? Prezydent jest człowiekiem z wyboru mieszkańców i ma im służyć. To nie żadne widzimisię prezydenta, to patriotyczny obowiązek i wiele osób już dawno o tym mówiło. Uwierzę w dobre intencje prezydenta, gdy na serio zajmie się TBSem i niech robi to, co do niego należy, a więc budową kolejnych bloków, jak to robią inne miasta. Ale one nie trwonią pieniędzy na pensje prezesa za samo bycie prezesem.

 • Link do komentarza ygrekowski piątek, 19 sierpnia 2016 19:00 napisane przez ygrekowski

  A na czym ma polegać ta odwaga urzędnika w sprawie powrotu do ojczyzny osób polskiego pochodzenia ? Takie sprawy powinny być załatwiane jak najszybciej !

 • Link do komentarza iksinski piątek, 19 sierpnia 2016 17:06 napisane przez iksinski

  Kolejna odważna decyzja prezydenta. Widać, że Budasz działa ponad podziałami.

 • Link do komentarza Monia piątek, 19 sierpnia 2016 16:29 napisane przez Monia

  A Kowalski jeździł na wschód i przez 8 lat nie potrafił podjąć takiej decyzji.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane