środa, 24 sierpnia 2016 18:23

Gniezno na... banknocie wojennym

 
Gniezno na... banknocie wojennym fot. Rafał Wichniewicz

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych po raz pierwszy opublikowała serię banknotów, które przez lata były tajemnicą państwową. Na największym nominale widniało Gniezno.

Ich klauzula tajności obowiązywała do końca 2015 roku, a teraz PWPW postanowiła je zaprezentować społeczeństwu, któremu na szczęście nie przyszło się nimi posługiwać. Miały one bowiem służyć w przypadku... wybuchu wojny.

W latach 70. na zlecenie władz komunistycznych Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych otrzymała specjalne zlecenie. Projekt był tajemnicą państwową najwyższego stopnia, a o ich istnieniu nie wiedzieli ani eksperci, ani kolekcjonerzy. W przypadku konfliktu zbrojnego, który objąłby także nasz kraj, miały zastąpić obowiązujące środki płatnicze. Nie jest także wykluczonym, że w przypadku realizacji planów inwazji wojsk Układu Warszawskiego, miały one obowiązywać w polskiej strefie okupacyjnej na północy Niemiec, Danii i Holandii - rejonie, w które miały zostać skierowane armie LWP.

W ramach tajnego projektu wykonano w 1971 roku dziewięć nominałów: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 złotych. W 1977 roku wykonano kolejną serię o nominale 200 i 2000 zł. Na wszystkich nominałach od 20 zł do 2000 zł widniały panoramy polskich miast - Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa i Warszawy. Największy nominał 2000 zł był opatrzony widokiem... Gniezna. Do jego sporządzenia projektanci banknotu wykorzystali litografię L. Blaua z 1860 roku (opartą na rysunku C. Schietza). Na banknocie na pierwszym planie widać fragment Jeziora Jelonek, a centralne miejsce zajmuje katedra. Widać także wieżę kościoła św. Jana, kościół OO. Franciszkanów oraz zabudowę miasta. Rysunek wzbogacony jest o herb Gniezna.

Zdjęcie banknotu wykonała Polska Agencja Prasowa - zobacz fotografię na stronie Polskiego Radia

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane