sobota, 27 sierpnia 2016 12:31

Powiatowo-gminne święto plonów

 
Powiatowo-gminne święto plonów Powiatowo-gminne święto plonów fot. Magdalena Wardęcka

Gmina Łubowo i Powiat Gnieźnieński zaprasza na powiatowo-gminne dożynki, które będą swoistym świętem plonów.

Dożynki w tym roku odbędą się w niedzielę 4 września w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach. – Jest to ważne wydarzenie w powiecie gnieźnieńskim. W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski i między innymi jej obchody odbywały się na Ostrowie Lednickim, a dożynki odbędą się w skansenie w Dziekanowicach. Część taka obrzędowa i rozrywkowa będzie miała właśnie miejsce nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Jest to więc nawiązanie do rocznicy chrztu – mówiła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Beata Tarczyńska, która dodała: – Cieszę się, że po raz kolejny dożynki mają swoich starostów i starościny. Są to ludzie także aktywnie w swoim środowisku lokalnym i to dla nas jest także bardzo ważne.

Dożynki to istotne święto, podczas którego rolnicy mogą podziękować za plony. Ze względów pogodowych nie zawsze są one urodzajne. Dlatego też dożynki powiatowo-gminne obchodzone będą w uroczysty sposób.

Święto plonów rozpocznie się o godzinie 13:00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Anny i św. Wawrzyńca w Dziekanowicach. Następnie o godzinie 14:00 przemaszeruje korowód dożynkowy, by o 14:30 rozpocząć uroczystości obrzędowe święta plonów z udziałem zespołu pieśni i tańca Wiwaty.

Jak mówił wójt Gminy Łubowo Andrzej Łozowski, podczas dożynek nie może zabraknąć części artystycznej i dobrej zabawy dla zebranych uczestników tego wydarzenia. Program artystyczny rozpocznie się o godzinie 16:30 występem orkiestry koncertowej Grandioso pod dyrekcją Pawła Joksa. Od 17:00 do 18:00 atrakcje dla dzieci zapewni grupa Ruphert & Rico, która od godziny 18:00 da specjalny pokaz w miasteczku zabaw dla dzieci. Podczas programu artystycznego odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze zagospodarowanie posesji gminy Łubowo. Od godziny 19:30 rozpoczną się koncerty. Zagra zespół coverowy, Halina Benedyk, a gwiazdą wieczoru, która wystąpi o godzinie 21:00 będzie zespół Long & Junior. Dożynki zakończy pokaz fajerwerków.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane