niedziela, 28 sierpnia 2016 11:24

Dożynki Gminy Kiszkowo

  mno
Dożynki Gminy Kiszkowo zdjęcie nadesłane

W ostatnią sobotę sierpnia gmina Kiszkowo symbolicznie podziękowała rolnikom za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki Gminno–Parafialne mają charakter religijno-ludowy i są najważniejszym gminnym obrzędem poświęconym zbiorom plonów, będącym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników.

Uroczystości dożynkowe w Skrzetuszewie, rozpoczęły się msza świętą, w kościele p.w. Św. Mikołaja w Sławnie, którą odprawił ks. Ryszard Gilas. Po poświęceniu wieńców dożynkowych, z kościoła wyruszył korowód w stronę boiska przy świetlicy wiejskiej w Skrzetuszewie. Po przybyciu na boisko, delegacje złożyły swoje wieńce przed sceną, po czym Orkiestra Dęta z Gniezna odegrała Hymn Państwowy.

Następnie gospodarze tegorocznych dożynek pani Sołtys wsi Skrzetuszewo Małgorzata Wojtkowiak oraz pan Wójt Tadeusz Bąkowski dokonali uroczystego otwarcia dożynek i powitali wszystkich gości. Tradycyjny obrzęd chleba poprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, który działa przy Ośrodku Kultury w Pobiedziskach. Podczas obrzędu, starostowie dożynek przekazali dożynkowy chleb gospodarzom: Starostom Dożynek oraz Wójtowi Gminy. Asystenci natomiast wręczyli owoce i dary natury. Następnie chleb został pokrojony i gospodarze poczęstowali nim zaproszonych gości. 

Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Krystyna Lemiesz i Pan Tadeusz Graczyk. Pani Krystyna wspólnie z mężem Jackiem prowadzi gospodarstwo rolne w Skrzetuszewie o powierzchni 19 ha. Prowadzą produkcję zwierzęcą i roślinną. Starościna święta plonów jest mamą czwórki dzieci, chętnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz wsi. Pan Tadeusz prowadzi wraz z żoną Dorotą gospodarstwo rolne o powierzchni 11 ha. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W pracy pomagają im córka i dwaj synowie.

Dożynki gminne są też okazją, aby uhonorować wyróżniających się rolników. Zgodnie z naszą gminną tradycją odbywa się to poprzez wręczenie wyróżnionym wieńców przygotowanych przez poszczególne miejscowości.

Wieńce na Dożynkach w Skrzetuszewie otrzymali: Józef i Jolanta Ciężak ze Skrzetuszewa, Aneta i Ryszard Wrzos ze Sławna, Ewa i Łukasz Radka z Rybna Wielkiego, Zofia i Adam Delekta z Olekszyna, Monika i Roman Kępka ze Sroczyna, Mirosław Kochanek z Berkowa, Maria i Adam Rumas z Węgorzewa, Ilona i Przemysław Szymańscy z Ujazdu, Jerzy Saukens i Agnieszka Mandok z Łagiewnik Kościelnych, Lucjan Bender z Kiszkowa, Maria i Henryk Tryk z Turostowa, Zdzisława Kujawska z Głębokiego.

Swoje odznaczenia przyznał również Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznakę tę otrzymali Pan Władysław Lewandowski, Pan Stanisław Berus i Pan Józef Ciężak.

Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Poznaniu przyznano także wyróżnienia „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”. Otrzymali je Panie: Anna Chuda, Jolanta Stelmach i Renata 

Szczególne wyróżnienie otrzymały także Panie Maria Masłowska i Danuta Jackowiak. To „Order Wdzięczności Matce Wsi”, który jest przyznawany zasłużonym matkom i rolniczkom.  Pani Maria Masłowska wraz z mężem Józefem prowadziła gospodarstwo rolne o obszarze 13 ha. Jest członkiem zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzetuszewie. Jest matką sześciorga dzieci. Pani Danuta Jackowiak wraz z mężem Krzysztofem prowadzą gospodarstwo rolne o obszarze 19 ha. Działa w zarządzie Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzetuszewie. Jest matką pięciorga dzieci.

W dalszej części uroczystości, publiczność podziwiać mogła występy Zespołu Pieśni i Tańca Wiwaty a następnie koncert orkiestry dętej z Gniezna. Po koncercie na scenie pojawił się aktor i artysta kabaretowy Cezary Pazura, który bawił publiczność swoimi skeczami. Następnie zaprezentowała się Grupa Artystyczna ze Sławna, przygotowana przez pana Pawła Brzezińskiego.

Po występie kabaretowym, wystąpił zespół MAVERS. Grupę MAVERS powołał do życia wokalista i twórca utworów Mariusz Głodowski. Artysta pod nazwą MAVERS w bardzo szybkim czasie pozyskała wielką sympatię fanów muzyki tanecznej dzięki takim hitom, które Mariusz ma na swoim koncie, jak: "Pragne cię kochać", "Ta sama droga". Numerem jeden jest oczywiście "Ona ma to coś (strzał w dziesiątkę) ".

Po koncercie odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Śniadanko.

Dodatkową atrakcją tegorocznych dożynek były atrakcje dla dzieci. Uwagę zawracały także bogate i kolorowe dekoracje dożynkowe, przygotowane przez mieszkańców Skrzetuszewa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane