poniedziałek, 29 sierpnia 2016 12:46

"Sprawa oddziału chirurgicznego jest arogancją władzy"

 
"Sprawa oddziału chirurgicznego jest arogancją władzy" fot. Rafał Wichniewicz

Na godzinę przed rozpoczęciem nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu, działacze Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska odnieśli się do sprawy rezygnacji z usług miejscowych lekarzy i wynajęcia firmy zewnętrznej.

Wszystko zmierza ku temu, jak zakładała dyrekcja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie - z początkiem września gnieźnieńscy chirurdzy przestaną świadczyć swoje usługi w szpitalu, a ich miejsce ma zająć firma SOWMED, która została wyłoniona w konkursie. W sprawie pojawiło się już wiele głosów i opinii, a także odbyła się już jedna sesja nadzwyczajna na początku lipca oraz rada społeczna ZOZ, która obradowała przed miesiącem. Teraz do sprawy odnieśli się także działacze koalicyjnego Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska.

- Ta atmosfera, jaka wytworzyła się wokół szpitala, dotyczy braku komunikacji, nici porozumienia i chęci współpracy między grupą chirurgów a dyrekcją ZOZ-u. W naszym odczuciu dzieje się to też przy aprobacie pani Starosty - stwierdziła przewodnicząca organizacji Grażyna Kozanecka i kontynuowała: - Na oddziale chirurgii pracuje świetnie dopasowana grupa, ufająca sobie, stanowiąca zapewnienie bezpieczeństwa przez naszych mieszkańców i pacjentów. Na dziś nie zgadzamy się z takimi decyzjami i działaniami, aby tę grupę osób, która tyle lat pracowała nad stworzeniem takiego zespołu, po prostu się jej pozbyć. Takiego zespołu nie tworzy się w dzień, tydzień, ani w rok, tylko trwa latami. Myślę, że mieszkańcy teraz czują zabezpieczenie i że są w dobrych rękach. Mam nadzieję, że ta sytuacja jest do opanowania i wnosimy, aby dyrekcja ZOZ-u nie podpisywała umowy z wyłonionym podmiotem i nie marnowano pieniędzy, które idą za tym konkursem i by niweczyć dorobek naszych chirurgów.

Do sprawy odniosła się również Maria Suplicka, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, która wymieniła już kilka czynników, mogących wcześniej wpłynąć na zmianę decyzji dyrektora ZOZ: - Ten temat ujawnił się na początku lipca i wówczas Rada Powiatu skierowała apel do Zarządu ws. rozwiązania tego problemu. Trzy dni po tym w sposób zaskakujący dokonano rozstrzygnięcia z wyłonieniem firmy zewnętrznej. Po tym odbyły się spotkania Zarządu, dokonywano analizy całej procedury i jeszcze 20 lipca odbyła się Rada Społeczna, która również wyraziła dezaprobatę dla działań dyrektora ZOZ - stwierdziła Maria Suplicka. Jak dodała, nie ma żadnego uzasadnienia, dlaczego dyrekcja kontynuuje obrany cel mimo tylu sygnałów sprzeciwiających się temu rozwiązaniu: - Nie widzimy w tym zabiegów oszczędnościowych czy działań mających przyczynić się do dobrej organizacji szpitala. Podkreślamy, że nie ma akceptacji dla takich rozwiązań. Budzi nasze zdumienie postawa dyrektora, który samodzielnie podejmuje decyzje w tej sprawie i mamy wszelkie przesłanki, że dzieje się to za zgodą pani Starosty w pewnym poziomie tajemniczości i szybkich działań. Stąd nasze wątpliwości czy to przyniesie poprawę i skuteczność dla realizacji usług w szpitalu powiatowym - zakończyła Maria Suplicka.

Radny powiatowy Włodzimierz Pilarczyk również odniósł się do ww. sprawy: - To co zostało tu powiedziane w jakiś sposób podkreśla arogancję władzy. Trudno inaczej nazwać ignorowanie apelu Rady Powiatu, organu założycielskiego dla szpitala. Ta większość Rady Powiatu wystosowuje apel, który zobowiązuje Zarząd i dyrekcję do podjęcia rozmów i rozwiązania tego konfliktu, a tymczasem spotykamy się z sytuacją taką, że najpierw jest konkurs, a potem dopiero się zastanawiają, czy można go rozwiązać. To zwykła ignorancja rady i arogancja władzy - mówił radny i dodał, że już w poprzednich latach szpital miejski spotykał się z takim zjawiskiem wielokrotnie w poprzedniej kadencji: - Za każdym razem to źle się kończyło. Tą arogancją władzy skończyła się m.in. rezygnacja z 16 milionów złotych na rozbudowę, tą arogancją władzy zakończyło się likwidacją oddziału laryngologicznego i urologicznego, likwidacją karetki specjalistycznej w Gnieźnie, obsługiwania powiatu wrzesińskiego przez nasze pogotowie, co dawało nam duży dostęp do pacjentów leczonych u nas - mówił Włodzimierz Pilarczyk i na koniec dodał: - Ci ludzie, którzy do tej pory pracowali na oddziale chirurgicznym, wypracowali określoną kulturę pracy. Ona wymaga oczywiście wymaga modyfikacji i doskonalenia, ale nie powinno się tego rozwiązywać na zasie wszystko, albo nic i likwiduje się to, wprowadzając nowe, nieznajome i za dużo większe pieniądze. 

Radny podsumował jeszcze swoją wypowiedź: - Kiedy zawiązywano koalicję, staliśmy przed wyborem - poparcia osób, które dla celów politycznych są gotowi zrezygnować z 16 milionów złotych, albo poprzeć tych, którzy oferują kontynuację rozbudowy szpitala czyli dobrą zmianę. My te dobre zmiany będziemy popierać, natomiast dostrzegając iż jeśli jakaś zmiana nie jest dobrą, to jej popierać nie będziemy i takie jest nasze stanowisko ws. roztrzygnięcia konkursu na oddziale chirurgicznym.

 

24 komentarzy

 • Link do komentarza korespondent krajowy środa, 19 października 2016 20:24 napisane przez korespondent krajowy

  do luja
  odświeżasz temat - proszę bardzo - czekamy na opublikowanie przez Ciebie tego cennika - kto i ile wziął za operację - wal śmiało - prokuratura na pewno potraktuje to jako anonimowe zgłoszenie i się tym zajmie. Jeśli tego nie napiszesz, koniecznie z nazwiskami - uznam, że rzucasz podłe oszczerstwa. A wtedy to Ty będziesz przedmiotem zainteresowania prokuratury.

 • Link do komentarza luj z grzybowa środa, 19 października 2016 18:21 napisane przez luj z grzybowa

  Głąby gnieźnieńskie! "Swoi chirurdzy" byli lepsi, no nie? Wiadomo było, jaki mają cennik itp. A do nowych to nie wiadomo jak podejść, no nie! Anóż złożą zawiadomienie w policji, żeście ich chcieli obdarować łapówką.
  Gniezno staje się śmierdzącą mieściną ludzi pochodzących zza buga.

 • Link do komentarza kometa wtorek, 30 sierpnia 2016 01:31 napisane przez kometa

  brawa dla dyrektora! pogonić towarzystwo wzajemnej adoracji!

 • Link do komentarza gnieźnieńska pielęgniarka wtorek, 30 sierpnia 2016 01:04 napisane przez gnieźnieńska pielęgniarka

  Aż wierzyć się nie chce że sprawą nie zajęła się jeszcze prokuratura CBA, SANEPID i inne instytucje kontrolujące prawidłowość działań dyrekcji. Tak złego dyrektora i jego zastępczyni to należało rzeczywiście szukać tylkoautog w Bielsku Białej bo u nas takich miernot nie znajdziesz. Szpital pod ich batutą ginie, za rok nie będzie czego ratować. I temu wszystkiemu nadzoruje Tarczyńska i Dolata. A ja na nich głosowałam. Dziś zapadła bym się pod ziemię ze wstydu. Ludzie nie pozwólmy na roztrwonienie naszego dobra w imię prywatnej wojny jakiejś wściekłej baby.

 • Link do komentarza medyk poniedziałek, 29 sierpnia 2016 22:25 napisane przez medyk

  Ewunia, Ty jeszcze nie wyrosłaś z komuny i próbujesz straszyć telewizją. Naprawdę, jesteś tak śmieszna, że nawet nie ma słów odpowiedzi na twoją głupotę.

 • Link do komentarza judyta poniedziałek, 29 sierpnia 2016 22:03 napisane przez judyta

  Medyku skąd wiadomo?! Nie bądź śmieszny i nie zadawaj dziwnych pytań. A pytasz skąd ja wiem, zdradzę Tobie tajemnicę, jestem wrożką i moja szklana kula mi to powiedziała.

 • Link do komentarza Ewunia poniedziałek, 29 sierpnia 2016 20:56 napisane przez Ewunia

  Ta sprawa to od samego początku istna kpina... przekręt... śmierdzi i to bardzo śmierdzi...myślał pan Sowier, że cichaczem uda mu się oddział przejąć... TVN trzeba zaprosić aby cała Polska się dowiedziała...A odpowiedzialnych za to co się wyprawia w powiatowym szpitalu pociągnąć do odpowiedzialności...może jakaś kara panie Dyrektorze! Kij wyciągnięty na chirurgów ma dwa końce...

 • Link do komentarza Medyk poniedziałek, 29 sierpnia 2016 20:08 napisane przez Medyk

  Judyta, a skąd wiesz, że Sowmed nie ma chirurgów? Spowiadali się Tobie? Ogłosili gdzieś to publicznie? Podziel się tą wiedzą z nami!

 • Link do komentarza Wspolpisarz poniedziałek, 29 sierpnia 2016 19:00 napisane przez Wspolpisarz

  Martha- ciemny lud dokonal zakupu . No coz .ja sie moge leczyc gdzie chcę na szczęście a suweren kupil sobie wlasnie dream team. Smiac mi sie z nich chce bo zal mi ich nie jest.

 • Link do komentarza judyta poniedziałek, 29 sierpnia 2016 18:59 napisane przez judyta

  Ja to chyba jakaś głupia jestem!!! Może ktoś mi wytłumaczy, chirurdzy nie stanęli do konkursu bo uczciwie uznali, że nie spełniają warunków chodzi o pięciu specjalistów (m.in.taki był warunek), firma sowmed konkurs wygrała bo spełniła ten warunek, teraz wiemy, że nie mają tych specjalistów no i tu już nie łapię, czyli nie spełniają warunków to chyba należy unieważnić konkurs?! A to po co ta cała szopka? Ta sprawa to musi wyjść poza Gniezno to jest jakiś przekręt. Dlaczego szykanowani są chirurdzy, bo byli uczciwi, bo nie chcieli obiecać gruszek na wierzbie, ktoś tu coś rozumie?

 • Link do komentarza ot co poniedziałek, 29 sierpnia 2016 18:59 napisane przez ot co

  Strata ZOZ Gniezno za I półrocze 2016 r. - MINUS 1,370 MILIONA złotych !!!

 • Link do komentarza martha poniedziałek, 29 sierpnia 2016 18:48 napisane przez martha

  andzia, jt doskonale rozumie,to, co pisze, ale pisze w kólko to samo,bo myśli,że ciemny lud to kupi...

 • Link do komentarza Andzia poniedziałek, 29 sierpnia 2016 18:05 napisane przez Andzia

  jt - a ja tylko przypomne ze nikt nie stoi ponad prawem i nie moze w publicznej jednostce wyznaczac warunków konkursu w sposob eliminujący z gruntu tych o ktorych wiadomo ze do konkursu przystapią jak rowniez wyrzucac potem kupy pieniedzy probując potem te osoby zatrudnic przez suto oplacanego " posrednika" .
  Niektorzy nigdy tego nie pojma i będą
  sie pytac w kolko o to samo - jak ktos jest niekumaty to nawet ze szkoly go wyrzucą.

 • Link do komentarza martha poniedziałek, 29 sierpnia 2016 17:26 napisane przez martha

  czy ktoś wie, co było na sesji? jakieś nowe wiadomości?

 • Link do komentarza tensam poniedziałek, 29 sierpnia 2016 17:12 napisane przez tensam

  napisane przez runner - czy Panie czytała co sama napisała? Odnoszę wrażenie że Pani Firma i życie to.. Czy lekarze z Firmy zewnętrznej to nie
  "......a lekarze ci "wspaniali chirurdzy" - uważają się za nadludzi...niestety, mam jak najgorsze doświadczenia! Przykro mi że ma Pani taki problem,. ale sadzę że sama z sobą!!"

 • Link do komentarza z boku poniedziałek, 29 sierpnia 2016 16:56 napisane przez z boku

  Po co ta dzisiejsza sesja? Przecież wiadomo, że dyrekcja nie ustąpi, a starosta jakby jej nie było. Czy to koniec koalicji?

 • Link do komentarza jt poniedziałek, 29 sierpnia 2016 16:32 napisane przez jt

  Ja tylko przypomnę,że panowie chirurdzy zwalniają się sami bo nie złożyli oferty w konkursie. Ja nie wiem co oni w ogóle sobie wyobrażają, że stoją ponad prawem i konkurs zostanie unieważniony.

 • Link do komentarza Agnieszka poniedziałek, 29 sierpnia 2016 16:13 napisane przez Agnieszka

  Od wielu lat ciągle słyszymy że bolączką służby zdrowia są pieniądze , ich brak . Podnoszone nam są składki zdrowotne . Dlaczego zatem mając na miejscu chirurgów wprowadza się rozwiązanie które jak tu czytam ma więcej kosztować , jaki w tym sens ? To że koszty wzrosną wydaje się oczywiste chociażby z tego powodu że dojeżdżający lekarze policzą sobie za dojazdy. Co to za dziwne miasto to Gniezno , z pracą problemy, z lekarzami problemy.

 • Link do komentarza pacjent poniedziałek, 29 sierpnia 2016 16:03 napisane przez pacjent

  Kto podpowiada starościnie? Bo nie chce się wierzyć, by samodzielnie podejmowała w tak autokratyczny sposób swoje decyzje.

 • Link do komentarza martha poniedziałek, 29 sierpnia 2016 15:39 napisane przez martha

  ależ runner, szanujemy Ciebie za Twoją pracę!! napisz bliżej ,co robisz, na pewno są to bardzo potrzebne i wartościowe rzeczy.Wykonuj dalej swoją działalność najlepiej jak umiesz. Szanuj klienta . Byle zapłacił.Napisz, jakie studia skończyłaś - na pewno umiemy docenić ich rozległość i ogrom pracy w nie włożony. Ale trochę nam przybliż, kto Cię lekceważy i za co? któryś z chirurgów dał Ci odczuć,że pogardza Tobą za Twoje wykształcenie i pozycję zawodową ? Napisz o konkretach. Czy to nie jest dyskryminacja?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane