sobota, 24 września 2016 18:42

W 30. rocznicę odsłonięcia pomnika

 
W 30. rocznicę odsłonięcia pomnika fot. Rafał Wichniewicz

W 30 lat od dnia, w którym odsłonięty został Pomnik Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę, gnieźnieński hufiec zebrał się by uczcić to wydarzenie.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Harcerskiego, po czym w trakcie uroczystości przypomniano historię budowy pomnika. Wspomniano moment odsłonięcia monumentu, który miał w założeniu uczcić pamięć wszystkich harcerzy nie tylko z Gniezna, a którzy polegli lub zostali zamordowani za to iż walczyli o wolną Polskę w trakcie okupacji niemieckiej. Przywołana została tu także pamięć Szarych Szeregów - formacji wsławionej w polskiej historii walki o niepodległość.

- Cieszy nas, że nie tylko w trakcie różnych uroczystości, ale także z okazji zbiórek harcerze tu przychodzą i tutaj przy tym pomniku składają przysięgę harcerską i stąd rozpoczynają różne imprezy, jak chociażby rajdy tematyczne związane z jakimiś wydarzeniami. Na przykład dziś odbyli jeden z nich związany z Florianem Marciniakiem, pierwszym komendantem Szarych Szeregów, który był z Poznania i był szefem tajnego harcerstwa w Warszawie - mówił hm. Aleksander Sekulski, przewodniczący Kręgu Starszyzny Harcerskiej w Gnieźnie. Harcmistrz poprowadził także zmianę warty przy pomniku, przy którym ustawiły się dwie gnieźnianki, które stały w tym samym miejscu 30 lat temu.

W trakcie uroczystości gnieźnieńskiemu hufcowi prezydent Tomasz Budasz wręczył symboliczne klucze do nowej siedziby, która znajdować się będzie przy ul. Staszica. - Dzisiaj jest dla nas taki szczęśliwy dzień przy okazji tego 30-lecia. Dziś, podobnie jak przed 30 laty, otrzymaliśmy klucze do nowej siedziby, więc cieszymy się, że mamy znowu miejsce, w którym możemy się spotkać. Korzystając z okazji takiej uroczystości wręczyliśmy także odznaczenia, a także miało miejsce szczególne wydarzenie - nasz 44 szczep "Krzemień", który jest jednym z liczniejszych szczepów, nawiązujący do Szarych Szeregów, dzisiaj w rocznicę swojego istnienia i w rocznicę powstania "czwórek" otrzymał sztandar, co jest wyjątkowym wyróżnieniem. Jest to też docenieniem na polu pracy instruktorskiej i wychowawczej ZHP - przekazał hm. Maciej Siwak, komendant hufca.

W trakcie uroczystości wręczono także wyróżnienia dla zasłużonych harcerzy. Brązowy Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" otrzymał phm. Tomasz Lemański, a Odznakę Honorową "Harcerska Służba Wielkopolsce" otrzymały pwd. Maria Pelińska oraz pwd. Weronika Molska. Po zakończeniu wydarzenia, urozmaiconego różnymi akcentami harcerskimi, zaproszeni goście udali się na okolicznościowe spotkanie w CK eSTeDe, gdzie wystawiono także dokumenty związane z historią budowy pomnika.

4 komentarzy

 • Link do komentarza rodzic piątek, 30 września 2016 12:03 napisane przez rodzic

  Przemówienie gnieźnieńskiego prezydenta zachwyciłoby mnie pod jednym warunkiem: Żeby sprawił, iż w tej pięknej uroczystości brała udział młodzież szkolna ze szkół jemu podległych. W przeciwnym wypadku nawet najpiękniejsze słowa to mowa trawa, bo nie trafiają do tych, których należy uczyć patriotyzmu. Gdzie są nauczyciele i wychowawcy? Bo o nich słychać najgłośniej tylko jak żądają podwyżek lub krzyczą o rzekomych zwolnieniach związanych z reformą.

 • Link do komentarza felek poniedziałek, 26 września 2016 09:49 napisane przez felek

  Ale widać, że już jak się jest "Derektorem "to już się munduru nie założy, mimo że się instruktorem było.

 • Link do komentarza romek niedziela, 25 września 2016 09:21 napisane przez romek

  piękne patriotyczne przemówienie Prezydenta, widać było że sam był harcerzem i wie czego najbardziej potrzebujemy - nowej harcówki.

 • Link do komentarza Gnieźniak niedziela, 25 września 2016 07:24 napisane przez Gnieźniak

  Jakie czasy tacy harcerze. Na fotografiach starsze pokolenie - wyprostowani, pozycja, postawa. Ci młodzi - zgarbieni, nawet nie mają wyrobionej postawy. Prezentują się ślamazarnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane