niedziela, 25 września 2016 13:21

Zmarł Mirosław Skrzypkowski

 
śp. Mirosław Skrzypkowski śp. Mirosław Skrzypkowski archiwum redakcji

Zmarł Mirosław Skrzypkowski - mistrz fotografii, dokumentalista, nauczyciel, autor publikacji fotograficznych, radny oraz działacz społeczny.

Mirosław Skrzypkowski urodził się w 1944 roku w Gnieźnie. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Fotografii u prof. Stefana Wojneckiego), a także członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Był także członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Prowadził zajęcia dydaktyczne lub współpracował z z licznymi uczelniami, m.in. Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Wyższą Szkołą Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Gnieźnieńską Szkołą Wyższą "Milenium" oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego, gdzie był inicjatorem wystaw swoich podopiecznych.

W swojej działalności artystycznej został wyróżniony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, złotym medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, przyznany przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.

W Gnieźnie Mirosław Skrzypkowski był znany jako propagator fotografii, reporter oraz autor wielu albumów i wystaw. Jego zdjęcia były prezentowane na wernisażach w Polsce oraz za granicą. Przez lata był związany z mediami, w których pracował jako dziennikarz i fotoreporter. Od 1984 roku przez 29 lat związany był z Teatrem im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, gdzie udokumentował 135 premier, a w 2009 roku obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej w teatrze. W latach 2006 - 2014 był radnym Rady Miasta Gniezna dwóch kadencji. Ostatnią, retrospektywną wystawę fotografii zorganizował w MOK-u pod koniec 2014 roku.

Mirosław Skrzypkowski od kilku lat ciężko zmagał się z nowotworem. Zmarł w niedzielę 25 września w Gnieźnie w wieku 72 lat.

Zobacz także: Data i miejsce pogrzebu śp. Mirosława Skrzypkowskiego.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Kolega z klubu szachowego środa, 28 września 2016 22:55 napisane przez Kolega z klubu szachowego

  Panie Mirku...kiedyś... jeszcze nie raz zagramy w szachy....

 • Link do komentarza Ola poniedziałek, 26 września 2016 10:52 napisane przez Ola

  Źegnaj Przyjacielu dziękuję za Twoje mądrości zawsze będą pamiętać Ola S.

 • Link do komentarza Andrzej Fraś niedziela, 25 września 2016 19:30 napisane przez Andrzej Fraś

  Poznaliśmy się w wieku dojrzałym. Połączyłą nas wspólna pasja i pewnie ,
  trochę podświadomie, stosunek do szeroko rozumianego życia.
  Mówi się , że przyjaźnie zawiera się tylko w młodości, a później już-zaledwie- znajomości.
  Alle trudno było nie obdarzyć przyjaźnią człowieka tak szlachetnego i najlepszym znaczeniu tego słowa-dumnego.
  Kiedy spotykaliśmy się na swoich wernisażach, nie przypuszczałem, że za niedługo będę asystować przy jego ostatnich chwilach.
  Zmagał się z ciężkim cierpieniem, zachowując przy tym niezwykłą klasę i niezwykłą cierpliwość. Do końca dumny i niepokonany.
  Nie wiem, jaka śmierć jest mi pisana, ale mam nadzieję, że spojrzę jej oczy z takim spokojem i odwagą, jak On.
  Do zobaczenia Przyjacielu.
  Andrzej Fraś

 • Link do komentarza Matrix niedziela, 25 września 2016 17:01 napisane przez Matrix

  wspaniały człowiek miałem zaszczyt poznac Pana Mirosława . Będzie Jego brakowało. Życie jesteś chwilą życie tyś mym snem, życie tyś dniem krótkim przemijasz jak dzień. Boże tu na ziemi aby kochać cię mam ten jeden dzien. Ten dzien dla Śp. Mirosława Skrzypkowskiego nadszedł spoczywaj w pokoju.

 • Link do komentarza Hubert niedziela, 25 września 2016 14:32 napisane przez Hubert

  Pamietam tego Pana mozna bylo Go czesto
  spotkac na ulicach Gniezna. Wlasnie ostatnimi czasy nie Go nie widywalem - nie wiedzialem ze ciezko chorowal...

 • Link do komentarza Kupszcza niedziela, 25 września 2016 13:32 napisane przez Kupszcza

  Odszedł wspaniały człowiek i wielki artysta. Takich ludzi z klasą coraz mniej. Odpoczywaj w pokoju. Kondolencje dla rodziny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane