niedziela, 25 września 2016 18:01

Drezyną przez... Rynek

 
Drezyną przez... Rynek fot. Rafał Wichniewicz

W ramach kończącego się XIX-wiecznego Gniezna, na głównym placu miasta pojawiła się... drezyna na torach. 

Ostatni dzień tego trzytygodniowego wydarzenia dotyczył tematyki kolejowo-przemysłowej. Przyjęło się mówić, że wiek XIX był "wiekiem pary" i choć trudno byłoby zademonstrować na Rynku lokomotywę parową, to jednak organizatorzy postarali się o nieco inną rozrywkę dla zainteresowanych - kolej drezynową.

Od wczesnych godzin rannych na placu trwało wyładowanie kilkunastu drewnianych podkładów kolejowych oraz szyn, które zostały ułożone w ponad 20-metrowy odcinek, na którym pojawiła się drezyna ręczna: - Dzisiaj ostatni akcent tygodnia kolejowo-przemysłowego w ramach imprezy XIX-wieczne Gniezno, realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. Na Rynku wybudowaliśmy fragment torów, po którym jeździmy drezyną wypożyczoną ze Średzkiej Kolei Powiatowej i pokazujemy, jak się budowało tor kolejowy - jest także mała wystawa narzędzi, jakich używało się do budowy torów - przekazał Krzysztof Modrzejewski z Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. - Jesteśmy grupą miłośników kolejek wąskotorowych i normalnotorowych ze Środy Wielkopolskiej i ta pasja bierze się u każdego z różnych źródeł. Myślę, że przede wszystkim z powiązań rodzinnych, w moim przypadku był to fakt, że mieszkałem blisko przejazdu kolejowego - przyznał Krzysztof Kubiak, wolontariusz Towarzystwa Miłośników Kolejki Średzkiej "Bana".

Na przejażdżkę, co prawda krótką, ale sprawiającą sporo frajdy najmłodszym uczestnikom, cały czas ustawiali się zainteresowani. Przez kilka godzin drezyną zapewne pokonano spory dystans, choć na pewno o wiele mniejszy niż ten, jaki dzieli nas od początków kolejnictwa w Grodzie Lecha. Miejmy nadzieję, że i w przyszłym roku uda się powrócić z takim rozmachem do historii naszego miasta, chociażby i w takiej formie, jaką przybrało tegoroczne "XIX-wieczne Gniezno".

5 komentarzy

 • Link do komentarza Jan Stachanowiec poniedziałek, 26 września 2016 21:14 napisane przez Jan Stachanowiec

  tak z torowiskiem waskotorowki na GKW mamy jak widac problem rozwiazany, naprawa zajmie sie GSMK z Pionierami BANA z Srody Wlkp. Bedzie milo i rzeczowo,zaoszczedzone pieniadze zasila konto na naprawe Parowozu. I w maju 2017 ruszy wakotorowa turystyka do Niechanowa,a po wakacyjnym remoncie torowiska do Witkowa.W Gnieznie wszystko jest mozliwe.Atrakcje drezynowe GWARANTOWANE.

 • Link do komentarza życzliwy poniedziałek, 26 września 2016 08:32 napisane przez życzliwy

  No cóż, skoro przez 8 lat mieliśmy takich "POmysłowych" że to Września eksponuje kupiony od nas i wyremontowany parowóz, to niestety ale nam została tylko drezyna. Chłopaki pokażcie "POmysłowym" co potraficie , niech Wasze pokolenie pobudzi to miasto do rozkwitu , bo budzenia już mamy dosyć.

 • Link do komentarza Grzegorz poniedziałek, 26 września 2016 07:55 napisane przez Grzegorz

  Jedną z takich drezyn wąskotorowych można było sobie pojeździć rok temu w Ostrowie za Przybrodzinem. Stała sama prawie w krzakach, pewnie się nią ktoś zaopiekował.

 • Link do komentarza Karol niedziela, 25 września 2016 22:21 napisane przez Karol

  Gniezno kolej z tradycjami i nie ma drezyny wąskotorowej??
  Toż to ja pamiętam jak dwie takie stały w Niechanowie...

 • Link do komentarza Jan Stachanowiec niedziela, 25 września 2016 20:50 napisane przez Jan Stachanowiec

  o drezyna z GKW. W przeszlosci pracowala na gnieznienskiej waskotorowce. Moze w niedalekiej przyszlosci powroci do macierzy jako mienie ruchome.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane