poniedziałek, 26 września 2016 12:28

Na ratunek ginącemu gatunkowi

 
Prezkazanie kuropatw Prezkazanie kuropatw fot. Magdalena Wardęcka

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie przekazało kołom łowieckim w powiatu gnieźnieńskiego prawie dwieście kuropatw.

Przekazanie odbyło się na terenie Nadleśnictwa w Gnieźnie, do którego przyjechało trzynastu przedstawicieli kół łowieckich. Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wyszło z taką inicjatywą, gdyż populacja kuropatw w naszym powiecie drastycznie zmalała. Sytuacji tej jest winny przede wszystkim człowiek, który niszczy miejsce bytowania tych ptaków, a także drapieżniki, takie jak lisy, czy jenoty. - Na ten problem zwrócił mi uwagę radny Zbigniew Bręklewicz. W związku z tym pomyśleliśmy, że warto by było tę populację kuropatw zasilić i dlatego przekazujemy 286 ptaków kołom łowieckim, które te kuropatwy w odpowiednim czasie i miejscu wypuszczą. Niestety, jako ludzie sprawiliśmy, że to środowisko dla kuropatw jest niebezpieczne. Używamy chemii w rolnictwie oraz maszyn rolniczych, które są dla nich niebezpieczne – mówiła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Beata Tarczyńska.

Starostwo Powiatowe oraz koła łowieckie chcą tym sposobem zwiększyć populację kuropatwy. W ubiegłych latach ten sam sposób został zastosowany, by pomnożyć liczebność bażantów. - Jest to pilna potrzeba, bo notujemy dramatyczny spadek populacji kuropatwy. Musimy działać, jeśli nie chcemy, by kuropatwa całkowicie wyginęła, bo jest tego blisko. Na to złożyło się kilkanaście przyczyn wynikających z działań człowieka i zagrożenia ze strony drapieżników. Cieszymy się, że myśliwi, leśnicy i starostwo połączyło siły, by ratować ten gatunek – mówił Zbigniew Bręklewicz, Radny Powiatu Gnieźnieńskiego.

Te 286 sztuk kuropatw to poważny zastrzyk zasilający faunę powiatu gnieźnieńskiego. Także same koła łowieckie w miarę swoich możliwości i środków zasilają populację kuropatw o około 500 sztuk rocznie oraz tworząc sztuczne miejsca, w których mogą bytować. Do akcji przyłączyli się także uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w takiej akcji i tym samym pomagać chronić środowisko i pomagać zwierzętom, których gatunki znikają z naszego środowiska. Wcześniej także braliśmy udział w akcji pomagania przyrodzie poprzez sadzenie drzewek – mówił Dawid i Aleks z klasy IV To ZSP nr 2.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane