poniedziałek, 26 września 2016 17:23

Rekordowy rok w turystyce

 
Rekordowy rok w turystyce archiwum redakcji

Nawet trzy razy więcej turystów odwiedziło Gniezno w mijającym już sezonie. Goście chwalą Gniezno, ale wytykają także mankamenty.

W trakcie ostatniej miejskiej Komisji Promocji, Kultury i Turystyki radni zapoznali się z informacjami nt. aktualnych danych, przedstawionych przez przedstawicieli Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej: - Ten sezon i rok jest nadzwyczajny pod tym względem. W Informacji Turystycznej osiągniemy wynik 10 tysięcy osób, które przyszły po informację do nas. Po raz pierwszy się to zdarza, że osiągamy taki wynik - przyznała Urszula Łomnicka z Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski" na posiedzeniu komisji.

W tym roku od 1 stycznia do 19 września pracownicy IT udzielili informacji 9952 turystom indywidualnym, z czego 916 byli to goście zza granicy, m.in. Anglii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Czech, Węgier, Ukrainy, Włoch, Francji, Belgii, a także Japonii, Estonii, Australii czy Tajlandii. Dla porównania rekordowych okresów, w 2015 roku w maju przyjęto 470 indywidualnych turystów, a w bieżącym roku było to już 1258. Najlepiej pod tym względem prezentują się miesiące wakacyjne - w lipcu i sierpniu rok temu obsłużono kolejno 1088 i 1259 osób, a w tym roku już 3129 i 2725. Mniejszy wzrost notowany jest za to w przypadku wycieczek zorganizowanych - w bieżącym roku do 19 września było ich 514, co oznacza iż Gniezno odwiedziło w takiej formie około 25 700 osób. Największy wzrost wycieczek odnotowano w kwietniu (z 18 w 2015 roku do 67 w 2016 roku) oraz w lipcu (z 23 w 2015 roku do 63 w 2016 roku). Warto jednak dodać, że przytoczone dane dotyczą wyłącznie grup lub osób, które zostały obsłużone przez Informację Turystyczną. Wycieczki, które nie oprowadzają przewodnicy z Gniezna lub nie zgłoszą się do IT, nie są odnotowywane w żaden sposób. Przedstawiciele informacji turystycznej przyznali, że w tym roku silnym magnesem przyciągającym do Grodu Lecha były na pewno obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Wśród osób zwiedzających Gniezno prowadzone są także ankiety, na podstawie których bada się ich opinię na temat plusów i minusów Pierwszej Stolicy Polski. Z uzyskanych informacji wynika, że większość gości kojarzy Gniezno właśnie jako pierwszą, historyczną stolicę Polski, która odegrała rolę w początkach polskiej państwowości i stanowiła miejsce koronacji królów. Wśród obiektów, które im się kojarzą z Gnieznem wymieniają katedrę, Drzwi Gnieźnieńskie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także postać św. Wojciecha. 

- Gniezno bardzo się podoba i są zachwyceni naszym miastem. Jednocześnie myślę, że plany mające na celu remont Ratusza i utworzenie w nim muzeum związanego z prezydenturą miasta będzie fantastycznym pomysłem. Ludziom, poza samymi kościołami, potrzebna jest także taka świecka atrakcja. Bardzo dużo indywidualnych turystów szło także do Parowozowni, bo chcieli ją poznać. Ludzi interesuje także kolejka wąskotorowa i to nie musiałoby być w pełnym wymiarze, ale wystarczyłby tylko przystanek oraz krótka podróż tam i z powrotem. Dla rodzin z dziećmi byłaby to frajda - wymieniała Urszula Łomnicka. Co ciekawe, turyści pozytywnie odbierali istniejącą na Rynku plażę miejską, a także strefę kibica na Placu św. Wojciecha w trakcie trwania mistrzostw Euro 2016. Są jednak i cienie na tej opinii - brak bezpłatnych materiałów o samym Gnieźnie z krótkim opisem atrakcji, brak przechowalni bagażu, krzykliwe reklamy na kamienicach przy Rynku, zniszczone elewacje budynków, chodniki w centrum wymagające naprawy, mała ilość miejsc parkingowych czy niewystarczające oznaczenie ułatwiające dotarcie do atrakcji turystycznych.

Dodatkowo zaznaczono również brak jakiejkolwiek komunikacji Gniezna z Ostrowem Lednickim. Turyści przyjeżdżający publicznymi środkami transportu, mają do dyspozycji jedno połączenie autobusowe lub kolejowe. W przypadku tego ostatniego zmuszeni są jeszcze pokonać duży odcinek drogi pieszo z przystanku do samego muzeum. Według pozyskanych opinii, brak rozwiązań w tej kwestii w roku jubileuszowym był bardzo źle przyjmowany przez turystów. Podobnie dotyczyło to braku możliwości wynajęcia rowerów i skorzystania z tras wyznaczonych w powiecie gnieźnieńskim.

Niemniej, przedstawiciele Organizacji Turystycznej przyznali iż turyści chwalą sobie tegoroczne ekspozycje w Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także różne wydarzenia, które się akurat działy na terenie miasta w trakcie ich obecności. Wśród nich oczywiście była Koronacja Królewska, ale także tegoroczny Zlot Cabrio Poland. Powodzeniem cieszą się również wydarzenia organizowane przez "Szlak Piastowski", m.in. cykliczne, darmowe zwiedzanie z przewodnikiem czy zakończone właśnie "XIX-wieczne Gniezno". Kolejną imprezą w którą się włącza organizacja jest "Weekend na Szlaku Piastowskim", a także "Gniezno za pół ceny", które są zaplanowane na przełom września i października. 

Sezon powoli się kończy, ale turyści wciąż korzystają z dobrej pogody i wolnych terminów: - Jeszcze w październiku będzie około 30 wycieczek, także cały czas mamy duży ruch. Średnio w niedziele przychodzi do nas około 120-130 osób, także jest to spora liczba. Dla nas ten rok to niezwykły wynik - przyznała Urszula Łomnicka. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza praktyk wtorek, 27 września 2016 08:22 napisane przez praktyk

  Trzeba być naprawdę indolentem, żeby twierdzić iż to efekt promocji miasta czy jakiegoś KFA. W przypadku pierwszego to promocja jest znikoma, a za rok powyższe wyniki opadną - zobaczycie. Po drugie KFA zgromadziło jedynie tłum na ostatniej imprezie, przez resztę czasu w sumie 2,5 miesiąca na imprezach KFA było tyle ludzi co na Martyniuku we Wrześni. Strefy kibica w to nie liczę, chyba iż ktoś uważa, ze strefa kibica to festiwal artystyczny no to życzę powodzenia.

 • Link do komentarza do gh poniedziałek, 26 września 2016 21:57 napisane przez do gh

  Tak. Na pewno. Ludzie, ktorzy przyjechali na msze w kosciele (Chrzest Polski) lub na stadionie (Swiatowe Dni Mlodziezy) pewnie zaraz po przyjezdzie do Gniezna walili do informacji turystycznej. Nie badzmy hipokrytami. Miasto dziala coraz lepiej i wyniki na kazdym polu to pokazuja. Turystyka ma sie dobrze. Jak jeszcze powstanie zapowiadany szlak, z krolami, krolikami to bedzie super. No i strefa kibica to byl rewelacyjny pomysl. Gniezno caly czas pokazywali w telewizji.

 • Link do komentarza Turysta poniedziałek, 26 września 2016 20:50 napisane przez Turysta

  Prawdziwy dramat to architektoniczne bariery wokół i na samym Wzgórzu Lecha oraz w katedrze.

 • Link do komentarza Teodor poniedziałek, 26 września 2016 20:10 napisane przez Teodor

  Efekt Królewskiego Festiwalu Artystycznego... to naprawdę jest pomysł godny wspierania

 • Link do komentarza Gh poniedziałek, 26 września 2016 17:30 napisane przez Gh

  1050 rocznica Chrztu Polski + Światowe Dni Młodzieży

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane