wtorek, 04 października 2016 13:39

Dziesięć lat z różową wstążką

 
Dziesięć lat z różową wstążką fot. Rafał Wichniewicz

We wtorkowe południe ulicami centrum przeszedł tradycyjny Marsz Różowej Wstążki, który zorganizowało gnieźnieńskie Stowarzyszenie "Amazonek".

Październik jest miesiącem różowej wstążki, międzynarodowego symbolu oznaczającego walkę z rakiem piersi. W tym roku gnieźnieńska organizacja zrzeszająca osoby, które w swoim życiu zetknęły się z nowotworem, obchodzi dziesięciolecie istnienia. 

Różowy marsz wyruszył tradycyjnie z Rynku, by przejść w kierunku "Medyka". Jego uczestnicy, wśród których przeważały kobiety, nie ukrywały iż temat profilaktyki i leczenia raka jest niezwykle ważny dla wszystkich, niezależnie od płci: - Od dziesięciu lat zapraszamy do tego, by kobiety się badały i dzisiejszy dzień jest okazją do tego, by pokazać iż nas jest dużo i nie jesteśmy odosobnione. Trzeba wiedzieć, że wstępna diagnoza jest już pierwszym i najważniejszym krokiem, gdyż dopiero po tym można podjąć leczenie - mówiła Krystyna Lubińska-Palicka, prezes stowarzyszenia i dodała: - W Gnieźnie jest kilku panów, którzy ujawnili się. Wydaje się, że mężczyzn to nie dotyczy, a zdarza się jeden na tysiąc przypadków. U mężczyzn nie jest to zauważalne z racji braku widocznych piersi, ale ta choroba jednak ich nie omija, choć niestety, wielu z nich nie obserwuje żadnych zmian u siebie, w przeciwieństwie do wielu kobiet.

- Wychodzimy w miasto po raz kolejny, by pokazać kobietom, ale nie tylko, bo i mężczyznom, że kobieta po amputacji piersi, żyje, śmieje się i chce innym pokazać sobą, że rak piersi to nie wyrok i w XXI wieku można z tym wygrać. Nie jest to łatwe, gdyż nasze dziewczyny mają wznowy i ponowne chemie czy związane z onkologicznym leczeniem sytuacje, ale chcemy pokazać: walcz i pamiętaj o profilaktyce - mówiła Danuta Florkiewicz ze stowarzyszenia. Członkinie organizacji zaznaczały, że biorą często udział w spotkaniach z młodzieżą, podczas których uświadamiają wszystkich na temat konieczności dokonywania regularnych badań, a także obserwacji swojego ciała na co dzień. 

Po przemarszu ulicami centrum, któremu towarzyszyli motocykliści z Klubu Motocykli Zabytkowych ClassiC, w "Medyku" odbyła się druga część wydarzenia. W jej trakcie z rąk zastępcy dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Czaplickiego, Krystyna Lubińska-Palicka odebrała Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa wielkopolskiego". Wyróżnienie przyznano za działalność społeczną, w szczególności założenie i prowadzenie gnieźnieńskiego Stowarzyszenia "Amazonek" oraz realizowania zadań z zakresu profilaktyki nowotworowej: - Cieszę się, że to co robimy od tylu lat dla innych ludzi, zostało dostrzeżone. Obiecuję, że będziemy tak pracować dalej - mówiła odznaczona prezes organizacji.

W trakcie spotkania w "Medyku" podziękowania od stowarzyszenia wręczono także Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, którego przedstawiciele z Klubu ClassiC zakupili i podarowali Amazonkom fantom do nauki samokontroli piersi. Następnie dokonano podsumowania dziesięciu lat działalności stowarzyszenia, a także odbył się wykład i warsztaty dla uczestników wydarzenia.

 

 

- Od roku mamy poradnię onkologiczną, więc jest to nasz mały sukces, o który walczyłam od kilku lat i by to działało na terenie Gniezna. Teraz jest możliwość utworzenia oddziału onkologicznego tylko po to, by kobiety i mężczyźni nie musieli jeździć na chemioterapię do Poznania. To jest ważne dla pacjenta i rodziny.

 

 z tej okazji ulicami Gniezna przeszedł "różowy marsz", 

 

związku z tym gnieźnieńskie Stowarzyszenie "Amazonek"

obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. W 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane