czwartek, 06 października 2016 11:00

Czy gnieźnianie chcą wybiegu dla psów?

 
Plan wybiegu dla psów Plan wybiegu dla psów fot. Wybieg dla psów przy Łazienkach

W Gnieźnie nie ma miejsc przeznaczonych wyłącznie dla psów. Grupa mieszkańców postanowiła to zmienić i zgłosili swój pomysł - teraz liczą na głosy gnieźnian.

Projekt „Wybieg dla psów” znalazł się w dwunastce pomysłów, które zakwalifikowały się do tegorocznego budżetu obywatelskiego, a który będzie realizowany w 2017 roku. Głosowanie na najlepsze projekty ruszyło 3 października i potrwa do połowy miesiąca.

O podobnym przedsięwzięciu, który miałby powstać w Gnieźnie, pisaliśmy już kilka miesięcy temu (zobacz także: Chcą w Gnieźnie zbudować wybieg dla psów). Wtedy miała to być inicjatywa oddolna stworzona przez miłośnika czworonogów, który wybieg chciał stworzyć na terenie prywatnym. Projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego ma jednak już innych pomysłodawców, którym zależy, by w naszym mieście powstało takie miejsce przeznaczone dla psów. Skontaktowali się z pierwszym pomysłodawca projektu – panem Maciejem, który udzielił im wskazówek na temat wybiegu oraz ewentualnej lokalizacji.

Na terenie prywatnym, na którym pierwotnie miał znajdować się wybieg, według informacji przekazanych nam przez pana Macieja, w roku 2017 ma powstać miejsce propagujące psie sporty. - Na moim terenie powstanie koło owczarkarskie na zasadach stowarzyszenia KHRON z placem treningowym. Pomysł na propagowanie psich sportów powstał kiedy zacząłem interesować się tym w kierunku zawodowym. Szybko okazało się że do specjalistów z górnej półki trzeba niestety jeździć daleko. Osobiście jeżdżę na szkolenia, staże po 150 kilometrów i więcej. Uprawnienia do tresury ma wiele osób, ale do przygotowania psa pod sport to już niestety fachowców jest mało. Moim osobistym marzeniem jest by w takim Gnieźnie było gdzie przygotowywać psa do sportu oraz gościć osoby, które mają w tym kierunku doświadczenie i by każdy kto jest zainteresowany tematem mógł zdobywać, czy poszerzać swoją wiedzę – mówił pan Maciej. Plac szkoleniowy owczarków niemieckich miałby znajdować się na terenie działki znajdującej się przy ulicy Zamiejskiej 9.

Natomiast za projektem, na który można głosować w budżecie obywatelskim stoi Paulina Sawikowska. Zamieszkuje w jednym z bloków przy ulicy Budowlanych i zauważyła, że na pobliskich terenach brakuje strefy aktywności dla czworonogów. Wraz z mężem przygotowała projekt wybiegu dla psów, którego lokalizacja miałaby znajdować się na ulicy Zamiejskiej 8. - Wybieg ma składać się z dwóch stref: jedna wolna dla mniejszych psów i strefy aktywnej dla większych psów. W strefie aktywnej będzie znajdować się kilka urządzeń do poprawy ruchowej psa. W każdej strefie będą znajdować się pojemniki na odchody i na śmieci oraz ławki i krzewy. Cały teren zostanie ogrodzony, a strefy zostaną oddzielone siatką  – mówiła pomysłodawczyni pomysłu złożonego do  budżetu obywatelskiego, Paulina Sawikowska.

„Psi raj” ma mieć 70 metrów długości i do 33 metrów szerokości. Na jego terenie znajdowała by się strefa, w której rozmieszczone byłyby tzw. tory przeszkód dla psów. – Przed złożeniem projektu zapytałam mieszkańców co sądzą o takim pomyśle. Wszyscy byli na tak, bo w Gnieźnie po prostu brakuje takich miejsc – mówiła.

Inicjatorka pomysłu samodzielnie opracowała plan wybiegu oraz oszacowała koszty wykonania. Wybieg dla psów według założeń budżetu obywatelskiego ma kosztować 40 tysięcy złotych. Dokładny plan i informacje na temat wybiegu można znaleźć na stronie Wybieg dla psów przy Łazienkach.

Gdyby wynik głosowania okazał się pomyślny dla projektu Wybieg dla psów, wtedy przy ulicy Zamiejskiej powstałyby dwa miejsca propagujące aktywność psów - jedno z budżetu obywatelskiego, a drugie z inicjatywy prywatnej.

Przypominamy, że na projekty z budżetu obywatelskiego mieszkańcy mogą  głosować przez stronę BOMGbądź za pośrednictwem specjalnych kart do głosowania umieszczonych w Miejskim Ośrodku Kultury, w Urzędzie Miasta Gniezna, Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w filii mieszczącej się przy ulicy Staszica oraz w Szkole Podstawowej nr 8. Udział w głosowaniu mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie. Opis pozostałych jedenastu projektów można znaleźć pod adresem Znamy projekty budżetu obywatelskiego.

22 komentarzy

 • Link do komentarza bolo sobota, 08 października 2016 00:05 napisane przez bolo

  Teren podgórna za sądem to nie wybieg. Tam jedyne co można dostać to mandat za deptanie zieleńca lub puszczenie psa luzem. Straż miejska skutecznie gnębi

 • Link do komentarza gfygrfegrgfbcvfbgfc piątek, 07 października 2016 18:19 napisane przez gfygrfegrgfbcvfbgfc

  w Gnieźnie jest gotowy wybieg dla psów - są nawet "ślady" po psach , w dodatku niedawno ogrodzony, pomiędzy ulicami Podgórna i Grzybowo za Sądem

 • Link do komentarza Zorro piątek, 07 października 2016 14:47 napisane przez Zorro

  Syf na trawnikach jest tylko i wyłącznie winą właściciela - flejtucha , głośne szczekanie a nawet agresja są kwestią złego wytresowania psa przez swego właściciela. Mam nadzieję, że ten pomysł uzyska pierwsze miejsce i zostanie zrealizowany. Będzie to dobre miejsce nie tylko do rekreacji i nawiązania nowych znajomości ale też do kształtowania dobrych nawyków , które rozwiążą powyższe problemy. A pomysłodawcy pokażą hejterom , że można zrobić coś dla społeczeństwa a nie tylko siedzieć przed komputerem i hejtowac wszystko co się robi w mieście

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 07 października 2016 12:51 napisane przez Gnieźnianin

  Jestem za.
  Po co jakiś mural in to za tyle hajsu.
  Albo kolejne boiska na osińcu.
  Ludzie się złoszczą jak psy wszędzie chodzą.
  Mają okazję mieć swoje miejsce w tym mieście.
  Projekt nie jest drogi.
  Szacunek dla Pani Pauliny za chęci i za czas poświęcony w s słusznej sprawie.

 • Link do komentarza lubię pieski piątek, 07 października 2016 09:56 napisane przez lubię pieski

  A czy to ma być taki wybieg co to będzie miejscem rekreacyjnym dla piesków, taki czyściutki i pachnący do którego pieski będą wprowadzane jak już wcześniej zrobią te swoje psie kupki na trawnikach gdzie bawią się dzieci ? Tak pytam bo jeszcze nie widziałem w Gnieźnie żeby ktoś sprzątał po psie wyprowadzanym najczęściej do parku albo pod płot sąsiada.

 • Link do komentarza sport dog piątek, 07 października 2016 08:40 napisane przez sport dog

  Witam trenuję tego ładnego czarnego Owczarka widywanego na mieście czy u "Kaczora" Mój pies choć waży 38 kg nie szczeka na inne psy tym bardziej ludzi przyjaźnie nastawionych. Pod tym kątem byl właściwie socjalizowany. Można odpalić przy nim petardę i nie zaszczeka. Czytając wypociny ludzi którzy nie mają pojęcia o psach - domyślam się że nawet ich nie posiadają... "scyzoryk sam otwiera się w kieszeni". Jak najbardziej jestem za podatkiem od posiadania psa.. Zapłacę nawet 100 zl. Podatek sprawił by że niektórzy którym posiadanie psów powinno być zabronione - nie chciało by się płacić i posiadać psa. Pytanie czy te pieniążki przeznaczone były by na wybieg? Jeśli tak to nie było by wybiegu za 40 tysięcy. Tylko za 100-500 tysięcy. Jak najbardziej wprowadzić podatki zrobimy dla psów za nasze pieniążki piękne. SPA.

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 06 października 2016 21:04 napisane przez rowerzysta

  mnie się podoba choć nie mam psa, będę głosował za

 • Link do komentarza Zosia czwartek, 06 października 2016 20:59 napisane przez Zosia

  Niech najpierw właściciele zaczną sprzątać po swoich psach, a potem ewentualnie można pomyśleć o ... wybiegach i innych atrakcjach dla psów;-)

 • Link do komentarza Azorek czwartek, 06 października 2016 20:43 napisane przez Azorek

  ad. ef3gsv - oczywiście, ze pies to zachcianka. Często chorobliwie zastępuje miłość do innego człowieka, bardzo często także niestety jest udręczony w klatkach małych mieszkań, niestety także brudzi miejskie ulice, szczekaniem przeszkadza sąsiadom. No chyba, że jest malutki, cichutki i dobrze ułożony. Ale jak dla mnie prowadzenie psa na smyczy jest cierpieniem dla czworonoga i wiele psów znosi to w pokorze, w której jest ćwiczony nie zawsze w humanitarny sposób. Psy - owszem, ale za miastem u ludzi mających duże działki. Wielu psiarzy nienawidzi ludzi. Na ludziach się być może zawiedli, a jeśli nie to i tak traktują człowieka jak „psa” a psa jak „człowieka”.

 • Link do komentarza ef3gsv czwartek, 06 października 2016 20:00 napisane przez ef3gsv

  człowiek nie jest człowiekiem, jeśli tak pisze o braciach mniejszych, jak to mówił św. Franciszek. Pies nie fanaberia, to ludzie mają fanaberie na swoim punkcie.

 • Link do komentarza człowiek czwartek, 06 października 2016 19:44 napisane przez człowiek

  Psiarze niech płacą za swoje fanaberie posiadania psów. Skoro ich stać na utrzymanie czworonogów, to niech ze swoich pieniędzy utrzymują jakieś wybiegi. A od moich podatków wara!

 • Link do komentarza Julia czwartek, 06 października 2016 16:40 napisane przez Julia

  https://www.facebook.com/wybiegdlapsowgniezno/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf

  Szerzej o wybiegu dla psów w Gnieźnie na fanpage.

 • Link do komentarza Maciek czwartek, 06 października 2016 15:38 napisane przez Maciek

  Pani Janko proszę pojeździć po Polsce zobaczyć jak wybiegi prosperują później oceniać. W Gdańsku taki wybieg powstał za 150 tysięcy. W Poznaniu czy w Bydgoszczy spotkania weekendowe ludzi z psami bezcenny widok.

 • Link do komentarza Janka czwartek, 06 października 2016 13:39 napisane przez Janka

  ludzie i tak - w sensie psy - nie będą z tego uczciwe korzystać, widać to po zachowaniu właścicieli - obrońców psów, którzy zachowują się jakby byli lepsi od reszty świata, bo kochają swoje zwierzęta często bardziej od całego świata!

 • Link do komentarza x czwartek, 06 października 2016 13:32 napisane przez x

  Nałożyć podatek od posiadania psa żeby starczyło kasy na ten wybieg

 • Link do komentarza Jarek czwartek, 06 października 2016 13:26 napisane przez Jarek

  Ja popieram.
  Sam mam kota i z nim mogę wszędzie chodzić.
  Z psem to nie można nigdzie :(
  Do boju i Głosujcie!

 • Link do komentarza Mieszkanka czwartek, 06 października 2016 12:54 napisane przez Mieszkanka

  Projekt najpierw musi wygrać, żeby powstał, więc do dzieła! :)

 • Link do komentarza arwlkp czwartek, 06 października 2016 12:42 napisane przez arwlkp

  wkońcu będzie legalne miejsce dla psów
  pies nie może być w wielu publicznych miejscach
  w ten sposób każdy pupil będzie mógł legalnie odpocząć

 • Link do komentarza Goha czwartek, 06 października 2016 12:38 napisane przez Goha

  Janka@ a to niby czemu? Bo co Tobie psy przeszkadzają i już nikt nie może ich mieć? Teren jest oddalony od zabudowań i nikomu nie powinien przeszkadzać. Z wszystkich tych projektów jest on najciekawszy, no chyba, że Twoje życie w mieście zmieni mural no to sobie za niego zagłosuj.... No i najważniejsze, wymyśl najpierw coś sama, a potem krytykuj.

 • Link do komentarza Janka czwartek, 06 października 2016 12:34 napisane przez Janka

  Głupota totalna!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane