sobota, 22 października 2016 13:36

Rozpoczęło się znakowanie powstańczych grobów

 
Rozpoczęło się znakowanie powstańczych grobów fot. Rafał Wichniewicz

Na kilka dni przed świętem Wszystkich Świętych rozpoczęto akcję polegającą na znakowaniu grobów Powstańców Wielkopolskich.

Jest to finalizacja działań, których początek ogłoszony został w czerwcu br. Wówczas to poinformowano o przystąpieniu do akcji, w ramach której groby osób walczących w Powstaniu Wielkopolskim są oznaczane informującymi o tym fakcie tabliczkami.

- Wielkopolanie, gnieźnianie, mieszkańcy miasta i powiatu, wdzięczni swoim przodkom, znakują groby, aby przechodnie widzieli, gdzie leżą nasi bohaterowie. Akcja jest prowadzona wspólnie przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Dla nich należy się największa wdzięczność, bo to oni sfinansowali produkcję i montaż tabliczek, wykonanych z doskonałej jakości pleksi, pomalowanej farbą odporną na warunki atmosferyczne - mówił Robert Gaweł, prezes gnieźnieńskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Podziękował także Gimnazjum nr 2, którego nauczyciele i uczniowie dokonali weryfikacji grobów na terenie miasta, dzięki czemu powstała mapa, na której są oznaczone groby powstańców: - W naszej szkole tradycja powstania ma wiele lat, ponieważ patronem tej szkoły są właśnie powstańcy. Praca z tymi postaciami przebiega na co dzień, mamy salę tradycji, gromadzimy pamiątki, robimy mnóstwo działań związanych z tym wydarzeniem. Mamy świadomość, że kto się nie uczy historii, ten nie bardzo może funkcjonować w teraźniejszości. Nasze dzieci od lat dbają także o groby powstańcze - mówiła Elżbieta Staszewska, dyrektor Gimnazjum nr 2.

W ramach akcji, trwającej przez kilka miesięcy, zostało złożonych w sumie 130 wniosków, które zostały w większości zaakceptowane przez zespół koordynacyjny: Wszystko zaczęło się banalnie od jednego grobu, a przerodziło się w coś dużego. Dopiero taka analiza życiorysów i miejsc pochówku udowodniła, że za chwilę nie będziemy mieli z kim rozmawiać. Nie żyją już ludzie, którzy w powstaniu brali udział, ale jest coraz mniej ich potomków z pierwszego pokolenia. Jeżeli my się tym teraz nie zainteresujemy, to za 15 lat nie będziemy mieli z kim rozmawiać. Odwiedzając cmentarze przechodzimy często obok mogił, gdzie są pochowani powstańcy, a my o tym nie wiemy. Dlatego ta akcja ma ocalić od zapomnienia tych, którzy walczyli, bardzo często to była decyzja ich życia. Udało im się powstanie przeżyć, rodziny dbają lub nie ma kto dbać o te groby i naszym obowiązkiem jest, by młodzież zainteresować tym. Ona jest tylko trochę młodsza od tych, którzy wtedy chwytali za broń i szli do powstania - mówił Paweł Trygalski, nauczyciel w Gimnazjum nr 2 oraz członek koła TPPW.

Starosta Beata Tarczyńska dodała: - Przed nadchodzącym świętem, przypadającym 1 listopada, zazwyczaj myślimy o tych swoich najbliższych, którzy już odeszli. Powinniśmy również myśleć o tych, którym zawdzięczamy fakt, że żyjemy w takiej Polsce i to powstańcy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność. 

W sobotę 22 października akcja znakowania prowadzona była na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Na kolejnych nekropoliach na terenie Gniezna tabliczki pojawią się nieco później. W całe przedsięwzięcie włączyli się: Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Gimnazjum nr 2, a wsparcia udzielił również Powiat Gnieźnieński i Miasto Gniezno.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Sebastian (EuropeanBassPlayer) wtorek, 25 października 2016 16:23 napisane przez Sebastian (EuropeanBassPlayer)

  Najwyższy czas, aby nasi przodkowie, którzy oddali swoje życie, masakrowani, bici i paleni żywcem zostali uznani jako Bohaterowie Wielkopolski. Osobiście odwiedzę szkołę w której mojej Babci brat był nauczycielem, i za to został zamordowany. Szkoła MA JEGO IMIENIA NAZWĘ. http://www.szkolagrzebienisko.eu/nasz_patron.htm

 • Link do komentarza wielkopolanka niedziela, 23 października 2016 19:47 napisane przez wielkopolanka

  widziałam taką tabliczkę i dodam bardzo gustowne! gratuluję pomysłu i wytrwałości!

 • Link do komentarza patriota niedziela, 23 października 2016 01:19 napisane przez patriota

  @ bruno - zazdrość cię zżera, ze to nie twój dziadek, a dziadek senatora był Powstańcem Wielkopolskim i walczył o to, byś ty mógł żyć w wolnej Polsce. Nie wstyd ci tak pisać?

 • Link do komentarza bystry obserwator sobota, 22 października 2016 21:05 napisane przez bystry obserwator

  a pani starosta jakaś senna,żeby nie powiedzieć śnięta...

 • Link do komentarza bruno sobota, 22 października 2016 21:02 napisane przez bruno

  Poldku, zgadzam się, a tak nawiasem mówiąc dobrym był nauczycielem? Po nazwiskach Powstańców widać, skąd takie bezinteresowne zaangażowanie senatora w akcję.

 • Link do komentarza Stefan sobota, 22 października 2016 17:05 napisane przez Stefan

  Tak Poldku, pewnie tęsknisz za jałowym urzędowaniem p. Gruszczyńskiego. Gratuluję!

 • Link do komentarza marcin Gniezno sobota, 22 października 2016 16:58 napisane przez marcin Gniezno

  Swietna sprawa.... Nie mozemy zapominac o tych ludziach... pamiec musi byc zywa... Cieszy mnie widok mojej ulubionej nauczycielki z gimn, nr2. :) pzdr i popieram akcje

 • Link do komentarza rak sobota, 22 października 2016 16:47 napisane przez rak

  brawo!!!

 • Link do komentarza Poldek sobota, 22 października 2016 14:32 napisane przez Poldek

  Myśle, ze Pan Gawel po tej kadencji wróci do szkoly :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane