piątek, 11 listopada 2016 15:03

Naczelnik uczcił niepodległość z gnieźnianami

 
Naczelnik uczcił niepodległość z gnieźnianami fot. Rafał Wichniewicz

Liczna grupa gnieźnian przybyła na uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Wydarzeniu ponownie towarzyszyła wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, której towarzyszyła obecność pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli władz samorządowych, mundurowych, duchownych oraz różnych środowisk z Gniezna i powiatu.

Nabożeństwo odprawiane w intencji ojczyzny, sprawowane było pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Wętkowskiego, który także wygłosił do zgromadzonych kazanie: - Dzisiaj niewątpliwie Polsce potrzebny jest duch prawdy, jedności, odpowiedzialności. Potrzebny jest nam w życiu publicznym, wspólnotowym i rodzinnym. Dobrze wiemy, że wiele jest w naszym życiu narodowym wrogości, anarchii, nienawiści i dlatego chciałbym przypomnieć słowa, wypowiedziane przez księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1969 roku. Wtedy, gdy Polska była pod komunistycznym reżimem, była terroryzowana lękiem i można było marzyć o pełnej wolności. Wówczas prymas mówił tak: "Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Bronić jej miłością, naszą między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie (...)" - mówił bp Krzysztof Wętkowski i mówił dalej: - W szerokim wymiarze życia społecznego musi nastąpić powrót do pewnej równowagi, naruszonej w ostatnich latach i w ostatnim ćwierćwieczu. Nie może być tak, że nieliczna grupa ludzi, wpływowa, przez pieniądze i środki masowego przekazu próbuje podporządkować swojemu myśleniu całe społeczeństwo. Nie tylko swojemu myśleniu, ale także wprowadzając wiele pokrętnych pomysłów, zwłaszcza w odniesieniu do małżeństwa i rodziny. 

Po mszy świętej rozpoczęła się druga część uroczystości na placu przy katedrze, przed pomnikiem Bolesława Chrobrego. Do Gniezna przyjechał ponownie marszałek Józef Piłsudski, który został przywitany przez gnieźnian, a następnie odczytał notę, jaką Polska skierowała do innych państw w kilka dni po przybyciu naczelnika do Warszawy w 1918 roku:

Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski.

Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swoim losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.

Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.

Po odczytaniu noty, zabrzmiała pieśń "My, Pierwsza Brygada", po czym Józef Piłsudski (którego postać odegrał aktor gnieźnieńskiego teatru Bogdan Ferenc), odebrał meldunek o gotowości zawodników do II Biegu Niepodległości. Po tym, jak odśpiewano Hymn Polski biegacze ruszyli w trasę, a delegacje obecne na uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem polskiego króla.

Zobacz także: II Bieg Niepodległości

6 komentarzy

 • Link do komentarza ciekawy sobota, 12 listopada 2016 14:40 napisane przez ciekawy

  Kazik idź się leczyć. Prostych słów kazania nie zrozumiałeś, a do komentarzy się zabierasz. Biedaczysko. Co ma do tego jakiś rozdział państwa od kościoła, bo tego nie rozumiem.

 • Link do komentarza Kazik sobota, 12 listopada 2016 10:51 napisane przez Kazik

  "Nie może być tak, że nieliczna grupa ludzi, wpływowa, przez pieniądze i środki masowego przekazu próbuje podporządkować swojemu myśleniu całe społeczeństwo. Nie tylko swojemu myśleniu, ale także wprowadzając wiele pokrętnych pomysłów, zwłaszcza w odniesieniu do małżeństwa i rodziny. "

  Cytat z "kazania". Idealnie pasuje do obecnej sytuacji, że księża na siłę próbują wpajać wszystkim swoje poglądy. Chcemy faktycznego rozdziału państwa od kościoła!

 • Link do komentarza Jaś sobota, 12 listopada 2016 09:41 napisane przez Jaś

  Strój ubranego jest wyrazem szacunku jego wobec zdarzenia w którym uczestniczy. To fundamentalna zasada dobrego wychowania. Podszyta wiatrem kurteczka, wytarte spodnie i rozdeptane buty jednego z posłów szacunkiem wobec najważniejszego święta polskiego na pewno nie jest.. Mieniący się patriotą poseł takiego szacunku nie posiadł, czy może z domu nie wyniósł odpowiedniego wychowania?

 • Link do komentarza wilk piątek, 11 listopada 2016 21:47 napisane przez wilk

  Wszyscy parlamentarzyści obecni,a gdzie niejaka pani Kluska? Nowoczesność nie pozwalała,czy pojechała do Warszawy obowiązkowo wspierać koderastow antypolskich?

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 11 listopada 2016 20:30 napisane przez ciekawy

  Do "witrzny ( od wiatru?) optymista - proszę pana msza święta to jest przeżywanie Eucharystii. Nasza liturgia jest piękna i bogata, wystarczy sprawować ją w sposób godny, przygotowany i z należytym zaangażowaniem. A jaka to "oprawa muzyczna" była tą "ucztą duchową" w tymże kościele? Bo dla katolika prawdziwą ucztą jest samo uczestniczenie we mszy świętej.

 • Link do komentarza wietrzny optymista piątek, 11 listopada 2016 19:43 napisane przez wietrzny optymista

  Słowa uznania i podziękowania za przepiękną oprawę muzyczną Mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym o godz. 10.00 w dniu 11. 11. 2016r. Była to prawdziwa uczta duchowa , godna naszego polskiego święta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane