piątek, 18 listopada 2016 11:09

Wspomnienie o poetach zapomnianych

 
Wspomnienie o poetach zapomnianych fot. Magdalena Wardęcka

Rzepa, Piskurz i Kuczkowski to gnieźnieńscy poeci, którzy już odeszli. Pomału zanika także o nich pamięć. Poetyckie Zaduszki miały być pretekstem do tego, by ten stan zmienić.

Spotkanie w bibliotece klasztoru OO. Franciszkanów było poświęcone poetom, którzy odeszli w ostatnich kilkunastu latach: Tomaszowi Wincentemu Rzepie, Annie Piskurz oraz Sławkowi Kuczkowskiemu. To ich wspominali i próbowali ocalić od zapomnienia pomysłodawcy publikacji „Wyrazić piękno” – Dawid Jung i Jarek Mikołajczyk. Spotkanie oraz publikacja miały stać się pretekstem do rozmowy oraz do przypominania w świadomości władz i mieszkańców o poetach, którzy choć nigdy nie doczekali się zaszczytów, a byli prawdziwymi mistrzami słowa. – Bałbym się użyć słowa, że Gniezno jest przeklęte, czy niewrażliwe na poetów, chociaż trochę w takim duchu jest napisana moja część wstępu do publikacji „Wyrazić piękno”. Natomiast myślę, że trzeba powiedzieć, że dziwną rzeczą jest, że miasto, które cały czas odwołuje się do swojej chrześcijańskiej przeszłości kompletnie nie pamięta o tej trójce współczesnych poetów, którzy w stu procentach są zakorzenieni w poezji religijnej – mówił Jarek „Mixer” Mikołajczyk.

Na spotkaniu padło wiele ważnych słów, również tych gorzkich. Tomasz Wincenty Rzepa, Anna Piskurz oraz Sławek Kuczkowski w swej poezji byli osamotnieni, były to także osoby opuszczone za życia. Ich losy oraz fragmenty poezji są zawarte w publikacji „Wyrazić piękno. Rzepa, Piskurz, Kuczkowski. Poeci Gniezna przełomu XX i XXI wieku”. – Ta książka jest w zasadzie pomysłem Dawida Junga. I ten pomysł jest trochę taki chytry, bo powstała ona szybko, jest to bardziej antologia wspomnień i stwierdziliśmy, że nie chcemy tego wiązać z rocznicą Chrztu Polski, ale z drugiej strony jest to takie wypomnienie grzechu zaniechania. Jednak gdzieś o tych ludziach nie pamiętamy, bo to są naprawdę solidni poeci – mówił.

Na spotkaniu nie zabrakło wspomnień o samych poetach i ich poezji, która została głośno odczytana. Dawid Jung podkreślał, że ci trzej poeci nie mieli łatwego życia. – Każda z tych postaci była piękna, ich poezja też taka była, natomiast ich życiorysy naznaczone były bolesnością, tragedią. Ktoś jest ciężko chory, ktoś ma postępujące skarlenie ciała i nie może, nie chce wyjść z domu, a nasz ostatni bohater zmagał się z rakiem. Pozostaje po nich tylko literatura i dosłownie w Gnieźnie pozostanie ona na wieki. Trzeba to uszanować. Każdy z tych poetów tworzył w nurcie chrześcijańskim i to jest też kontynuacja pewnego etosu, który tutaj jest zaznaczony. Gniezno jest początkiem literatury polskiej i nie jest to przesada, bo pierwsza sekwencja o św. Wojciechu powstała tutaj. W poezji tych artystów mamy coś niesamowitego, to jest własne widzenie chrześcijaństwa, własny pryzmat jak można odczytywać współczesność, walczyć tak naprawdę, ale nie już o samego siebie. Ta poezja uczy pokory, to niesamowita lekcja pokory dla człowieczeństwa i samej sztuki. Warto te wiersze ocalić – podsumował jeden z autorów publikacji, poeta i regionalista, Dawid Jung.

Było to spotkanie ważne i potrzebne, a sama publikacja może będzie przyczynkiem do tego, by w gnieźnieńskim społeczeństwie na nowo obudzić pamięć o lokalnych mistrzach słowa: Tomaszu Wincencie Rzepie, Annie Piskurz oraz Sławku Kuczkowskim.

1 komentarz

  • Link do komentarza kynes piątek, 18 listopada 2016 12:58 napisane przez kynes

    wiadomo może, gdzie można rzeczoną książkę zakupić?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane