Wydrukuj tę stronę
sobota, 10 grudnia 2016 18:04

Zasłużeni dla krwiodawstwa wyróżnieni

 
Zasłużeni dla krwiodawstwa wyróżnieni fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór odbyło się tradycyjne, coroczne spotkanie gnieźnieńskiego rejonu Polskiego Czerwonego Krzyża. Wręczono odznaczenia i podziękowania za działanie na rzecz krwiodawstwa.

Co roku lokalny oddział PCK, zrzeszający przedstawicieli klubów działających w Gnieźnie i kilku gminach powiatu gnieźnieńskiego, obchodzi swoje święto krwiodawstwa. Jest to czas nie tylko do podsumowania roku, ale także moment, w którym można wyróżnić tych, którzy się zasłużyli na rzecz idei dzielenia się swoją krwią.

- Raz w roku jest okazja do podsumowania tych wszystkich akcji, które zaowocowały w tym roku zbiórką blisko 700 litrów krwi we wszystkich sześciu kołach skupionych przy PCK. Ponadto mam piękną akcję młodzieży, organizowaną przez Starostwo. O honorowym krwiodawstwie mówi się dużo, a my bardzo się cieszymy, że z jednej strony prężnie działają nasze koła w gminach, gdzie widać jak integruje to społeczeństwo. Z drugiej strony cieszymy się iż w to włącza się młodzież szkół ponadgimnazjalnych, która skończyła 18 lat i jest chętna. To rokuje dobrze na dalszą działalność PCK - przyznał prezes rejonowego PCK Włodzimierz Pilarczyk. 

- Mamy dobrą, odpowiedzialną i rozumiejącą sytuację młodzież. Prowadzimy akcję "Błękitna krew" wspólnie ze Starostwem Powiatowym, a która polega m.in. na pogadankach w szkołach, kiedy uzasadniam młodzieży iż warto oddawać krew oraz dając im wiedzę o tym, jak cenną grupę posiadają - przyznał Jaromir Dziel, wiceprezes PCK. Jak przyznał, mimo upływu czasu oraz tego, jak dużo mówi się o krwiodawstwie, wciąż na mapie powiatu są "białe plamy" wśród gminnych klubów PCK. Zwrócił się tym samym z apelem do samorządowców, aby zwrócili uwagę na ten aspekt i by udało się stworzyć organizacje w brakujących miejscach. 

Po przemówieniach przyszedł czas na wręczenie wyróżnień - jako pierwsze za zasługi na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Odznaką honorową PCK I stopnia przyznano Włodzimierzowi Pilarczykowi, IV stopnia Aleksandrze Terechowicz, IV stopnia Małgorzacie Antczak i również IV stopnia Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej, w imieniu którego odznaczenie odebrał prezes spółki Dariusz Zamiar. Ponadto odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III i II stopnia za oddanie 12 litrów został odznaczony Przemysław Trafny.

Następnie z rąk Marii Suplickiej, etatowego członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, wręczono Medale Milenijne Zjazdu Gnieźnieńskiego za wieloletnie, bezinteresowne niesienie pomocy oraz propagowanie Honorowego Krwiodawstwa: Pawłowi Antasowi (PCK przy Paroc - Cembrit - Izotrans w Trzemesznie), Marlenie Sroce (PCK przy Urzędzie Gminy w Kiszkowie), Piotrowi Stejakowskiemu i Pawłowi Zawartce (obaj - PCK przy Urzędzie Gminy i Miasta Witkowo). Ponadto oddział rejonowy PCK w Gnieźnie podziękował za wspieranie i pomoc w organizacji akcji Carrefour Gniezno i SKOK Jaworzno. Następnie wręczono także podziękowania przedstawicielom szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu za udział w akcjach krwiodawstwa oraz wręczono upominki za wieloletnie oddawanie krwi i propagowanie honorowego krwiodawstwa.

Galeria

2 komentarzy