piątek, 23 grudnia 2016 15:03

Wywieźli wagon do... warsztatu

 
Wywieźli wagon do... warsztatu fot. Rafał Wichniewicz

Nietypową sytuację mogli zobaczyć w piątkowy ranek ci, którzy przejeżdżali wiaduktem obok gnieźnieńskiej wąskotorówki - w powietrzu wisiał uniesiony przez dźwig... wagon towarowy.

Niektórym gnieźnianom mógłby stanąć przed oczami widok sprzed ponad dwóch lat, kiedy to z gnieźnieńskiej stacji wywieziono na zawsze jeden z parowozów, który stanowi teraz pomnik we Wrześni (zobacz także: Parowóz odjechał do Wrześni oraz Stoi we Wrześni lokomotywa. Z Gniezna...). O ile tej historii nie da się już odwrócić, o tyle wydarzenie z piątkowego poranka wyznaczy inne dzieje kolejki - wagon towarowy został bowiem wywieziony do naprawy.

Pojazd z okresu powojennego, ważący 7 ton, prawdopodobnie od przynajmniej 20 lat stał na bocznicy nieużytkowany i niszczał wraz z upływającym czasem - ostatnia informacja o jego rewizji była z lat 70. XX wieku. Do tego czasu sporo desek zdążyło spróchnieć, a i widoczne były braki w częściach metalowych. 

W piątek 23 grudnia, dzięki podjętym wcześniej decyzjom i uzyskaniu pozwoleń, wagon został podniesiony i postawiony na lawecie, która zawiozła go ulicami Gniezna do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Powstańców Wielkopolskich. W funkcjonujących tam warsztatach uczniowskich zostanie on gruntownie odnowiony. Po ukończeniu wagon jednak nie wróci do czynnej jazdy, ale służyć będzie jako obiekt muzealny, w którym znajdzie się pomieszczenie wystawowe. To jeden z wielu pomysłów, jakie obecnie są wdrażane na GKW - o kolejnych, a także ogólnie o przyszłości gnieźnieńskiej wąskotorówki, napiszemy już wkrótce.

4 komentarzy

 • Link do komentarza s poniedziałek, 02 stycznia 2017 23:38 napisane przez s

  letniaka zrobić

 • Link do komentarza kołek sobota, 24 grudnia 2016 10:33 napisane przez kołek

  Wozić już nic. Ale jako czynny eksponat do pociągów organizowanych dla środowisk pasjonatów jak najbardziej. Nawet te "powojenne" wagony mają już 50-60 lat... Jest zabytek? Jest.

 • Link do komentarza rak piątek, 23 grudnia 2016 20:29 napisane przez rak

  a co mają wozić pociągi towarowe na wąskotorówce?

 • Link do komentarza karol piątek, 23 grudnia 2016 19:56 napisane przez karol

  Szkoda, że takie obiekty nie są doprowadzane do pełnej sprawności, aby mogły poruszać się po tutejszej linii...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane