środa, 28 grudnia 2016 17:54

Powołano honorowy komitet obchodów stulecia

 
Powołano honorowy komitet obchodów stulecia fot. Rafał Wichniewicz

W środowe południe w dawnej siedzibie fabryki wódek i likierów Bolesława Kasprowicza dokonano oficjalnego podpisania porozumienia o zawiązaniu Komitetu Honorowego Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Porozumienie ponad podziałami - tak można określić założenia pomysłodawców, którzy zadecydowali o powołaniu honorowego komitetu, mającego na celu organizację wspólnych obchodów w 2018 roku. Do uczestniczenia w nim zostali zaproszeni parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy uczelni oraz duchowieństwo z naszego regionu. Wszyscy w środę 28 grudnia - 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - złożyli swoje podpisy, przyłączając się do organizacji wydarzenia.

Wydarzenie odbyło się w murach Hotelu Pietrak, w którym w 1918 roku mieściła się fabryka Bolesława Kasprowicza i w którym także zapadły decyzje o wybuchu powstania w Gnieźnie: - Takie komitety są organizowane z okazji wielkich rocznic i w okresie międzywojennym także się one pojawiały, m.in. na 10-lecie niepodległości. Zbliża się setna rocznica, ale pamiętamy iż po 11 listopada tutaj cały czas było państwo pruskie i dopiero powstanie pozwoliło na jej odzyskanie. Powołanie komitetu honorowego ma być zaczynem stworzenia komitetu roboczego, do którego zapraszamy wszystkie stowarzyszenia i organizacje społeczne, harcerskie, szkoły oraz wszystkich obywateli, żeby w ramach swoich możliwości i pomysłów włączali się do tego, byśmy mogli 2018 rok przeżyć przede wszystkim wspólnie jako rok pamięci o naszych przodkach - mówił senator Robert Gaweł, który był jednym z pomysłodawców powołania komitetu. 

KOMITET HONOROWY OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918/1919

W 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów, walki i pracy pokoleń naszych przodków ziściło się ich marzenie o suwerennym państwie. Podniesiono kraj z upadku, odbudowano ze zniszczeń, scalono w jeden organizm, wytyczając drogi rozwoju i modernizacji.

Dla mieszkańców ziemi gnieźnieńskiej oraz całej Wielkopolski Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europy zakończyła się zwycięskim powstaniem.

W celu przygotowania się do tak ważnej rocznicy, powołujemy Komitet Honorowy Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Do współpracy zapraszamy organizacje kombatanckie, stowarzyszenia, szkoły, instytucje oraz wszystkich obywateli.

W pracy naszej kierujemy się słowami Ignacego Jana Paderewskiego, wygłoszonymi w przededniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego: "Wszyscyśmy dzieci z jednej Matki i o ile każdy z nas swój święty spełni obowiązek, mamy równe prawa do jej sprawiedliwej opieki. Po długich latach niewoli Ojczyzna się odradza. Odbudować się musi na tych samych podstawach, na których tu pierwsza budowa poczęta została. Żadne, najmądrzej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu".

Pod dokumentem podpisali się parlamentarzyści, starosta, prezydent, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu gnieźnieńskiego, rektorzy gnieźnieńskich uczelni, Prymas Polski, oraz wnuk kapitana Pawła Cymsa - Rafał Cyms. 

Jak przekazał Robert Gaweł, w ramach obchodów planuje się wiele przedsięwzięć, a jedną z nich jest powstanie monografii dotyczącej działań powstańczych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Publikacja ma powstać pod okiem prof. Janusza Karwata, a poza opisem samych wydarzeń zawierać ma także indeks uczestników zrywu sprzed stu lat. Zgodnie z przekazanymi informacjami, powołany ma zostać komitet roboczy, który zajmie się planowaniem wszystkich przedsięwzięć.

7 komentarzy

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 01 stycznia 2017 11:44 napisane przez tutejszy

  Jak dla mnie to skład skandaliczny. Popieram tych, co mówią, że niektórych tam nie powinno być. Dla ludzi, którzy rozwalają Polskę, albo są organizatorami czarnych protestów i wieców przeciw legalnie wybranej władzy nie powinno być żadnych honorowych miejsc. Pan Gaweł się niestety zapędził, albo po prostu jemu to nie przeszkadza. Ciekawe, co na to ks. Prymas?

 • Link do komentarza Włodzimierz czwartek, 29 grudnia 2016 21:22 napisane przez Włodzimierz

  Ten ostatni akapit o tym, że jesteśmy wszyscy dziećmi jednej matki niech senator wręczy posłom z PO i Nowoczesnej i niech sobie to wezmą do serca. Pod warunkiem, że zrozumieją ten przekaz i chcą dobra dla Polski i Polaków. Bo jak narazie, to nie ma na to widoków. A udział tych osób w obecnej sytuacji politycznej komitecie honorowym wielu gnieźnian uważa za hańbę i zamazuje róźnicę między dobrem a złem.

 • Link do komentarza miastowy czwartek, 29 grudnia 2016 13:35 napisane przez miastowy

  @ wyborca - uwierzę w to gremium "ponad podziałami" dopiero wtedy, jak Arndt i jego partia oraz Kloska ze swoja ekipą zaczną się zachowywać normalnie i opuszczą w terminie odwrotnym sejm. W przeciwnym wypadku nie rozumiem postawy pomysłodawcy.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 29 grudnia 2016 12:03 napisane przez wyborca

  Nie rozumiem tego składu. Ludzie, którzy podpalają Polskę powinni być izolowani z takich gremiów.!!! Przed wojną nie podawano by im nawet ręki!

 • Link do komentarza posąg czwartek, 29 grudnia 2016 01:24 napisane przez posąg

  Ten z nowoczesnej nie podpisywał ale stał.

 • Link do komentarza Monia środa, 28 grudnia 2016 23:27 napisane przez Monia

  Nawet nie było specjalnych dekoracji Gniezna. natomiast były w innych miastach i to zupełnie nie związanych z taka odległą historią. wstyd dla władz. Nie tylko tych świeckich!

 • Link do komentarza ville branco środa, 28 grudnia 2016 23:05 napisane przez ville branco

  Oby nie skończyło się jak z obchodami rocznicy Chrztu Polski. Nic konkretnego nie zrobiono, przerobiono pieniądze i kilku "notabli" zapozowało do zdjęć. Nic więcej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane