środa, 28 grudnia 2016 20:34

Tajne obrady za zamkniętymi drzwiami - Szpital otrzymał nową nazwę!

 
Tajne obrady za zamkniętymi drzwiami - Szpital otrzymał nową nazwę! fot. Rafał Wichniewicz

Takiego obrotu środowego posiedzenia nie można było się spodziewać. Radni powiatowi opuścili na ponad pół godziny salę sesyjną i odbyli obrady za zamkniętymi drzwiami.

Jeszcze w środę 28 grudnia rano można było zakładać, że zaplanowane na ten dzień posiedzenie radnych przedłuży się do godzin wieczornych głównie z uwagi na jeden temat - budżet powiatu na 2017 rok. Ten punkt jednak trwał dość krótko. Jednocześnie, po trzech godzinach obrad przewodniczący Dariusz Igliński ogłosił godzinną przerwę, w trakcie której zapowiedział także posiedzenie konwentu przedstawicieli klubów radnych, który miał się odbyć w jego gabinecie w Biurze Rady.

Wspomniane spotkanie, mimo iż zaplanowane na około pół godziny, przedłużało się. W pewnym momencie radni wszystkich opcji zostali wezwani na pierwsze piętro Starostwa Powiatowego, gdzie udali się do sali konferencyjnej obok biura Starosty, a przedstawiciele klubów nadal przebywali w Biurze Rady. W końcu wszyscy udali się do pierwszego z pomieszczeń, gdzie czekali pozostali działacze. Wówczas drzwi zamknięto, nie dopuszczając nikogo do środka. Wewnątrz był także obecny poseł Zbigniew Dolata.

Obrady toczące się za zamkniętymi drzwiami chwilami były spokojne, a czasem przybierały formę głośnej dyskusji. Po około 40 minutach radni w końcu opuścili pomieszczenie i udali się do sali sesyjnej, czemu towarzyszyły wyraźnie dobre humory większości działaczy. Nikt jednak nie chciał się wypowiadać oficjalnie, co było tematem spotkania.

Po rozpoczęciu obrad (po 2 godzinach przerwy) przewodniczący Dariusz Igliński przekazał iż został złożony wniosek wszystkich radnych obecnych tego dnia na sesji, aby wprowadzić dwa nowe punkty obrad - dotyczącą nadania Zespołowi Opieki Zdrowotnej nazwy Szpital Pomnik Chrztu Polski oraz ufundowania pamiątkowej tablicy ukazującej historię służby zdrowia w powiecie gnieźnieńskim, jej przeobrażeniom na przestrzeni minionych lat oraz dawnym patronom. W założeniu tablica ma informować iż w budynku przy ul. 3 Maja mieścił się Szpital Miejski, któremu w 1953 roku nadano imię Władysława Biegańskiego. Oba punkty do programu posiedzenia wprowadzono jednogłośnie decyzją 24 radnych. Jak dodał przewodniczący, pod wnioskiem podpisali się wszyscy radni - koalicji i opozycji.

Kiedy działacze drogą głosowań nad innymi uchwałami dotarli do nowych punktów posiedzenia (do tego czasu posiedzenie opuścił Edward Załęski), obie uchwały także podjęto jednogłośnie. Decyzją radnych powiatowych uchwały o nadaniu Zespołowi Opieki Zdrowotnej nazwy Szpital Pomnik Chrztu Polski weszły z dniem podjęcia. Wykonanie zadania zlecono dyrektorowi ZOZ oraz Zarządowi Powiatu Gnieźnieńskiego.

"Za" na stojąco zagłosowali obecni radni: Jerzy Berlik, Zbigniew Bręklewicz, Leszek Figaj, Rajmund Gąsiorek, Telesfor Gościniak, Marek Gotowała, Dariusz Igliński, Jacek Kowalski, Andrzej Kwapich, Marek Łykowski, Ewa Mądra, Tadeusz Pietrzak, Dariusz Pilak, Włodzimierz Pilarczyk, Marian Pokładecki, Rafał Skweres, Radosław Sobkowiak, Rafał Spachacz, Natasza Szalaty, Stanisław Szczepański, Beata Tarczyńska, Monika Twardowska, Krystyna Żok. Po głosowaniu w sali rozległy się oklaski działaczy.

- Bardzo dziękuję za takie wyrażenie woli i nadanie imienia Zespołowi Opieki Zdrowotnej. Uważam, że ta chwila przejdzie do historii i będziecie państwo jej bohaterami - powiedziała po głosowaniu starosta Beata Tarczyńska.

44 komentarzy

 • Link do komentarza wielkopolanka środa, 01 lutego 2017 21:13 napisane przez wielkopolanka

  a tak przy okazji.... może jednak wrócić do starej nazwy...
  http://wpolityce.pl/historia/325794-senat-upamietnil-lekarza-i-spolecznika-wladyslawa-bieganskiego

 • Link do komentarza Zyga niedziela, 01 stycznia 2017 11:36 napisane przez Zyga

  Amelia, Seba się nie obraźa na prawdę, on po prostu przywołuje do porządku gostka, który pisze bzdury o rzekomym państwie wyznaniowym. Jak widać też nie rozumiesz istoty takiego określenia, a w ogóle to chyba jesteś jeden i ten sam, bo trzeba być wyjątkowym trutniem, żeby tego nie pojmować. Wszystkiego najlepszego w nowym roku, więcej życzliwości dla innych i wiary w to, że Bóg jest dawcą życia i śmierci, a światem rządzą ludzie przez Niego stworzeni. Także Polską i zauważ, że ani w rządzie ani w parlamencie nie ma ani jednego kapłana a konstytucja nie każe Tobie wierzyć w jakąkolwiek religię. Więc gdzie masz to państwo wyznaniowe? Zrozymiałeś, czy nadal nie?

 • Link do komentarza Amelia niedziela, 01 stycznia 2017 11:09 napisane przez Amelia

  do Seba

  nie ma co się obrażać na prawdę

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 31 grudnia 2016 17:59 napisane przez Gnieźnianin

  Ręce opadają i poziomy podnoszą się na widok działañ tej bandy darmozjadów i wątpliwej jakości walorów intelektualnych ludzi , którzy zostali wybrani do władz powiatu ,sejmu i senatu . Głupota osiągnęła apogeum . Poseł Dolata przekonuje , że trzeba nazwać szpital Pomnikiem Chrztu Polski bo wtedy wyciągnie się kasę i wszyscy mu w tym idiotycznym pomyśle wtórują . Szkoda ,źe Nasi Pierwsi Władcy nie widzą tego pomnika bo pognaliby mieczem tych bezczelnych ignorantów . Kiedyś koalicja i opozycja teraz zjednoczyły się pod szyldem bezczelnego naigrywania się ze społeczeństwa .

 • Link do komentarza To nie żart piątek, 30 grudnia 2016 22:17 napisane przez To nie żart

  Ostrzeżenie!!! Chirurgia wykańcza ludzi, lekceważą poważne objawy nie konsultują z żadnymi innymi specjalistami, co prowadzi do śmierci!!! Zatajają informację o stanie pac jęta!!! Nie dajcie się operować w tym szpitalu!!!

 • Link do komentarza Seba piątek, 30 grudnia 2016 21:59 napisane przez Seba

  @ kacper - czy Ty już świętujesz Sylwestra i jesteś "pod wpływem"? Co ma państwo wyznaniowe do nazwy szpitala? Mnie też to wszystko się nie podoba, ale żeby głupi nawiązywać do państwa wyznaniowego, to trzeba mieć jednak nie po kolei. Jak będziesz chciał kolejny raz coś palnąć, to najpierw poczytaj sobie w internecie, co znaczy termin, którego używasz.

 • Link do komentarza kacper piątek, 30 grudnia 2016 20:27 napisane przez kacper

  jeżeli nie będzie z tego żadnych pieniędzy, to znaczy,że Dolata was przechytrzył, a jeśli bedą z tego ruchu pieniądze, to jest dowód na to,że Polska jest państwem wyznaniowym. Nie przeszła bowiem poprawka do budżetu posła Arndta, który wnioskował o kasę na szpital , a nagle znajdzie siękasa na pomnik chrztu.

 • Link do komentarza toniczek85 piątek, 30 grudnia 2016 10:49 napisane przez toniczek85

  do wyborca. Przede wszystkim dlaczego zamknięto drzwi, nie wpuszczono nikogo z zewnątrz poza Dolatą?! Przepraszam, ale kim on jest? Pełni jakąś funkcję w Starostwie?? Jakim prawem pojawia się na zamkniętych obradach i jakim prawem Starosta z nim konsultuje jakiekolwiek ruchy? To co się dzieje w tym Starostwie za czasów PiS to jakaś kpina!

 • Link do komentarza KJ piątek, 30 grudnia 2016 10:20 napisane przez KJ

  Straszne. Mam wrażenie, że śnię koszmarny sen. Myślałem, że to tylko tam na górze panoszy się zakłamanie i zamordyzm . Ale sięgnęło to najniższych podstawowych struktur organizacji społeczeństwa - tam gdzie jeszcze była nadzieja że zdrowy rozsądek i uczciwość nie dadzą się rozrobić. Byłem naiwny. Wierzyłem w prawo demokrację i uczciwość . żal wstyd żenada

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 30 grudnia 2016 10:10 napisane przez gnieźnianin

  czy należy rozumieć że winnych nieskutecznie nadzorowanego przygotowania, przebiegu i finansowania rozbudowy Szpitala, nie ma i nie będzie ? nie ma znaczenia że tam trzeba włożyć spore pieniądze w prace naprawcze ? podobno że to są pieniądze publiczne ? nie ma znaczenia że trzeba było oddać nie tyle zaliczkę na budowę co również odsetki które już były z naszej kasy ?

  https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-szpitalu-w-gnieznie.html

 • Link do komentarza Marek piątek, 30 grudnia 2016 09:47 napisane przez Marek

  Do "z Gniezna" - interes może być tylko jeden. Kasa. Kasa, która będzie przyznana na cześć jubileuszu chrztu, a nie na żaden szpital. A, że ten pomnik jubileuszowy jest akurat szpitalem, to po prostu taka okazja połączenia pięknego z nadobnym. Dziwne tylko to, że do takiego wybiegu trzeba się dopasować, by zdobyć pieniądze, że normalnej drogi po prostu zabrakło, no i, że trzeba będzie komuś okazać za ten pomysł wdzięczność. Historia oceni to jednak bardziej realistycznie, a to zdjęcie głosujących na stojąco radnych przejdzie do kroniki naszego miasta jako, nie, nie określę, jako co, bo by mnie cenzura wycięła. Jak widać sprawdza się stare przysłowie, że za pieniądze....itd.

 • Link do komentarza z Gniezna czwartek, 29 grudnia 2016 23:06 napisane przez z Gniezna

  nagle taka zgoda, ponad podziałami?? nie ma rozdwojenia?? to po co były te konferencje w ubiegłym tygodniu,, takie stroszenie piórek, nacieranie, i zaraz po świętach takie bum?! nie wierzę w żadną zgodę po dzieleniu się opłatkiem... pic na wodę, jaki w tym interes macie, hmmm

 • Link do komentarza piotr czwartek, 29 grudnia 2016 22:28 napisane przez piotr

  Na koniec roku cos śmiesznego.Czyj to pomysł by tak nazywać szpital,wszystkich radnych???Chyba cos im sie pokręciło,może przed zbliżającym sie karnawałem.Jest tylejeszcze innych pomników.......Głupota.....

 • Link do komentarza gość czwartek, 29 grudnia 2016 22:18 napisane przez gość

  Głupota,głupota,głupota..juznie maja co robic tylko takie nazwy wymyśłac dla szpitala,ale cóż wiadomo kto rządzi..nie wiem czy sie to ukaże..wątpie..cenzura...

 • Link do komentarza Wojciech czwartek, 29 grudnia 2016 21:10 napisane przez Wojciech

  Co takiego musiało się stać, że cisza na temat chirurgii. Czy już wszystko jest OK'? Nawet radny Kowalski głosuje za zmianą nazwy szpitala, tak to wygląda, jakby wszyscy działali nagle w jakimś amoku i w wielkiej tajemnicy przed wyborcami.

 • Link do komentarza horror czwartek, 29 grudnia 2016 20:29 napisane przez horror

  ale się zasłużył Dolata .Ostrowski zostaje w tyle w tym podlizywaniu się władzuni. musi bardzo cierpieć.

 • Link do komentarza gnieźnianka czwartek, 29 grudnia 2016 18:01 napisane przez gnieźnianka

  Kpina w biały dzień. Oni nas wyprowadzą. Strach się bać. Zastanawia mnie milczenie w sprawie oddziału chirurgicznego!?Ktoś coś wie?

 • Link do komentarza powiatowy czwartek, 29 grudnia 2016 13:31 napisane przez powiatowy

  Jak Polaków można łatwo kupić. Hipokryzja na każdym kroku!

 • Link do komentarza :-) czwartek, 29 grudnia 2016 12:52 napisane przez :-)

  aż nastanie dzień gdy się dowiemy jak wiele zawdzięczamy jednemu

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 29 grudnia 2016 12:09 napisane przez wyborca

  A ja proszę o podanie podstawy prawnej tajnego zgromadzenia. Z tego co się orientuję utajnić można tylko i wyłącznie sprawy które godzą w obronność państwa lub obyczajowe poszczególnych radnych. Innego przepisu nie znam! Dlatego mam prawo do wiedzy, co stoi za zmianą patrona szpitala, kto za tym stał i dlaczego taka jednomyślność w tym względzie. I oczywiście komu będzie okazywana wdzięczność za kolejną zmianę nazwy starego szpitala, bo inaczej tego nie da się posklejać.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane