wtorek, 10 stycznia 2017 08:36

Ranking najlepszych liceów i techników w Polsce - które szkoły z Gniezna?

 

Fundacja Edukacyjna Perspektywy, która co roku przygotowuje ranking polskich liceów i techników, opublikowała listę na bieżący rok. Sprawdziliśmy na jakim miejscu znalazły się gnieźnieńskie placówki.

W ostatnich dniach ogłoszono kolejną edycję rankingu Perspektywy 2017. W ramach analizy, przeprowadzonej na podstawie konkretnych wytycznych, wybrano najlepszych 500 liceów i 300 techników. z całego kraju. Nie da się ukryć, że sam ranking jest przede wszystkim prestiżowym wyróżnieniem dla szkół, którym udało się znaleźć na tej liście.

Wśród liceów najistotniejszymi czynnikami, branymi pod uwagę w sporządzaniu listy były: udział w olimpiadach z wiedzy przedmiotowej (30%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz pierwszy po dłuższej przerwie na liście rankingowej pojawiło się I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego z wynikiem 40,33, które zajęło 400 miejsce. W skali wojewódzkiej szkoła zajęła 28 pozycję na 40 placówek wielkopolskich, ujętych w liście najlepszych 500. W ostatnich latach popularny "Pomnik" znajdował się poza listą rankingową Perspektyw. W tym roku na niej nie zagościło II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki, które w ubiegłym roku zajęło 338 miejsce. W czołówce licealnej listy znalazły się placówki z największych polskich miast.

Przy technikach, dodatkowym elementem oceny wyniku jest egzamin zawodowy, przez co podział analizy się zmienia: olimpiady (20%), matura obowiązkowa (20%), matura dodatkowa (30%) oraz egzamin zawodowy (30%). Wśród techników, których zakwalifikowano w całym kraju w sumie 299, z Gniezna ponownie znalazł się "Ekonomik". Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych uzyskał 217 miejsce z wynikiem 51,18, co jest lepszym rezultatem od ubiegłorocznego - przypomnijmy iż w rankingu na 2016 rok technikum działające w placówce przy ul. Chrobrego uzyskało 244 miejsce. W skali wojewódzkiej placówka zajęła 16 miejsce na 21 szkół w całej Wielkopolsce, które zostały ujęte w liście najlepszych 300.

Fakt iż obie powyższe szkoły znalazły się na liście Perspektyw 2017 nie oznacza iż pozostałe placówki, funkcjonujące na terenie Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego są słabsze. Od samego początku, jak istnieje ów ranking, spotyka się on z pewnymi krytycznymi uwagami środowiska nauczycielskiego oraz samych dyrekcji szkół. Na wyniki nie ma bowiem wpływu np. ilość osób ucząca się w danej placówce. Niemniej, na pewno cieszy obecność naszych szkół na liście Perspektyw i pozostaje tylko żywić nadzieję iż w przyszłym roku rezultat będzie taki sam lub jeszcze lepszy.

21 komentarzy

 • Link do komentarza komar środa, 11 stycznia 2017 14:18 napisane przez komar

  Ekonomik w tym zestawieniu i tak wypada najlepiej - utrzymać taką pozycję to jest dobry wynik

 • Link do komentarza boss środa, 11 stycznia 2017 13:10 napisane przez boss

  Teraz to na studia przyjmują, jak leci, bo jest coraz mniej młodzieży, a kadra profesorska na tych uczelniach w trosce o swoje etaty przymyka na niewiedzę oczy. Wychodzi na to, że obecni absolwenci wielu wyźszych uczelni to niedouczeni magistrowie, co zresztą widać po efektach ich pracy na stażach. Trwoga mnie ogarnia, jak widzę, że taki absolwent z tytułem nie potrafi sklecić porządnego urzędowego pisma nie mówiąc już o błędach ortograficznych. No cóź także i tym zakresie Polska po ostatnich rządach okazuje się państwem teoretycznym.

 • Link do komentarza salowa środa, 11 stycznia 2017 12:25 napisane przez salowa

  @ senior - kazać pracować starszym ludziom szczególnie w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego może tylko ktos, kto w życiu nie zhańbił się porządną robotą. Gnieźnieński poseł z PO jest przeciwko ludziom z jesieni życia. Jak tak można? Jego nie bolą stawy od cìężkiej pracy. On nie wie, co to jest ból kręgosłupa od dźwigania np. ciężko chorych w szpitalu, on nie rozumie ciężko pracujących brukarzy, murarzy, tynkarzy, ludzi pracujących na wysokościach i wielu innych pracowników wymagających siły, refleksu i krzepy.

 • Link do komentarza absolwentka34 środa, 11 stycznia 2017 09:15 napisane przez absolwentka34

  Konczylam liceum nr II i czemu mnie ten spadek nie dziwi? Polowa kadry dabrowki do wymiany, nauczycielom nic sie nie chce i sami malo co potrafia. Przedmioty scisle leza w tej szkole. Nie polecam, ta szkola wraz z dyrektorem to mafia.

 • Link do komentarza senior środa, 11 stycznia 2017 08:40 napisane przez senior

  Bo system szkolnictwa w Polsce jest zły. Uczniów traktuje się jak przygłupów i uczy się metodami, jak za króla Ćwieczka. Wkuwanie, regułki na pamięć, a nauka językow to dramat. Potem jedzie taki jeden i drugi do obcego kraju i duka nie rozumiejąc w ogóle, co chce powiedzieć. Naprawdę jest jeszcze ktoś, kto chwali obecną szkołę i ten system? To samo dotyczy rozpoczynania nauki szkolnej w wieku 6 lat. Ktoś, kto głosi takie herezje w obecnych polskich warunkach nie ma zielonego pojęcia, jak wygląda polska szkoła! Jak się nie zna, niech lepiej milczy, niech się weźmie na starość za studiowanie psychologii, bo jak widać jego braki dotyczą wielu dziedzin, ale do rozwalania Polski przykładać rękę, to i owszem. Przy okazji zapytuję też przedstawiciela tej samej destrukcyjnej grupy poselskiej, jak on sobie wyobraża pracę 66 letnich seniorów w zawodach wymagających sił, sprawności fizycznej i psychicznej? Niech sam popróbuje, to zobaczymy, czy będzie tak samo klepał po miesiącu ciężkiej harówki.

 • Link do komentarza rak środa, 11 stycznia 2017 08:07 napisane przez rak

  a któraś z gnieźnieńskich szkół miałą kiedyś renomę? Nie mówmy, co było przed wojną, bo wtedy była tylko jedna :)

 • Link do komentarza absolwentka wtorek, 10 stycznia 2017 21:31 napisane przez absolwentka

  II LO dawno straciło renomę a wielu nauczycieli bez zeszytu z podpowiedziami nie daje rady rozwiązać zadań, oczywiście są też fajni belfrowie ale w mniejszości, jak ktoś pechowo trafi to pasja do nauki zgaśnie

 • Link do komentarza mgr wtorek, 10 stycznia 2017 20:29 napisane przez mgr

  Każdy ma inne zdanie. Niestety, tzw. szesnastka reź bie oszałamia. Idzie sìę na ilość, a nie na jakość. No a prywatne szkoły tzw. wyźsze, to jest obłęd. Liczy się tylko kasa, a wyniki? To by trzeba dogłębnie zbadać.

 • Link do komentarza absolwentka wtorek, 10 stycznia 2017 15:09 napisane przez absolwentka

  II LO jest najgorszym liceum w Gnieźnie. Nie wyniosłam z tej szkoły absolutnie nic, no chyba że pieniądze na korepetycje, bez których matury nie zdałabym przez najbliższe 5 lat.

 • Link do komentarza Patryk wtorek, 10 stycznia 2017 13:47 napisane przez Patryk

  @ technik - ale w latach osiemdziesiątych nie było tych idiotycznych gimnazjów!!! Szkoła podstawowa, to była SZKOŁA! I przygotowała do średniej, która trwała 4 lata a niektóre nawet pięć! Nie ma co porównywać. PO chciało z Polaków zrobić głupków i niewolników obcych kapitalistów i naprawdę zaczęło im się to udawać.

 • Link do komentarza technik wtorek, 10 stycznia 2017 12:15 napisane przez technik

  @rodzic-w latach 80-tych uczyłem się w ZSZ a następnie w 3-letnim Technikum Mechanicznym dla Pracujących.Maturę zdałem bez problemu.Teraz młodzież jest widocznie mało inteligentna i żadna reforma jej pomoże.

 • Link do komentarza Kazik wtorek, 10 stycznia 2017 11:49 napisane przez Kazik

  Co oznacza: "Pozostałe 29 szkół wielkopolskich"? Można jaśniej? Bo z tego co wiem w samym Poznaniu jest ok. 20 placówek...

 • Link do komentarza Kazik wtorek, 10 stycznia 2017 11:45 napisane przez Kazik

  Analizujecie wyniki "w skali wojewódzkiej" opierając się na rankingu ogólnopolskim? Do analizy wyników w skali wojewódzkiej służy tabela >Rankingi wojewódzkie

 • Link do komentarza aaa wtorek, 10 stycznia 2017 11:37 napisane przez aaa

  Za moich czasów na korki chodzili ci, którzy nie nadążali za resztą. Dziś korki są dla tych, którzy chcą coś wiedzieć i mieć szansę na rozsądne studia. Szkoły dają niezbędny do rozpoczęcia studiów papier ukończenia, a nie wiedzę. Uczniowie liceów gnieźnieńskich urywają się z lekcji by biegać na korki po wiedzę , a nie marnować czasu na pozory. Odpowiedzialni za ten stan rzeczy, pobierają swoje pieniążki (rzekomo wypracowane) i pogrążają się w samouwielbieniu i robieniu kurzu .

 • Link do komentarza uczeń wtorek, 10 stycznia 2017 10:46 napisane przez uczeń

  Konkurs na dyrektora szkoły powinien uwzględniać wuniki nie tylko matur, ale i tego, ilu uczniów danej szkoły dostaje się na studia do renomowanych uczelni. A jak jest, czy jak było, każdy widzi. I potem płacz i zgrzytanie zębów, że się nie powiodło.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com wtorek, 10 stycznia 2017 10:19 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  W artykule znalazły się technika ujęte w rankingu najlepszych. Pozostałe 29 szkół wielkopolskich zajęło miejsca powyżej 300 i nie zostały ujęte w rankingu ogólnopolskim.

 • Link do komentarza rojber wtorek, 10 stycznia 2017 10:17 napisane przez rojber

  Natalia pewnie kończyła piętnastkę - tam często tacy zazdrośnicy się kształcili:)

 • Link do komentarza absolwent wtorek, 10 stycznia 2017 10:11 napisane przez absolwent

  O stanie polskiej nauki niech świadczy fakt, że bez korków ani rusz na porządny kierunek studiów. Więc jak to jest z tym przygotowaniem młodzieży w liceach?

 • Link do komentarza Kazik wtorek, 10 stycznia 2017 10:08 napisane przez Kazik

  Jest błąd w artykule. W rankingu techników w Wielkopolsce ZSEO GNIEZNO zajęło 16 miejsce na 50 sklasyfikowanych szkół. Przecież są miejsca od 1-50.

  Gratulacje dla uczniów i ich rodziców, gratulacje dla Dyrekcji i nauczycieli "Gnieźnieńskiego Ekonomika"! Najlepsza szkoła w Gnieźnie, bez dwóch zdań!

 • Link do komentarza Natalia wtorek, 10 stycznia 2017 09:49 napisane przez Natalia

  Lepiej byście nic nie pisali niż taką wiochę, którą jest chwalenie się, że liceum ma 400 miejsce w rankingu. To tak jakbym pochwalił się, że zapisałem się do maratonu, co prawda nie pobiegłem w nim ale się zapisałem :)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich.

Ostatnio dodane

GPS