wtorek, 10 stycznia 2017 18:03

Starostwo przekazało fantomy dla szkół

 
Starostwo przekazało fantomy dla szkół fot. Magdalena Wardęcka

Pięć szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu otrzymało nowy zestaw fantomów - Little Family Pack - do treningu podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo–oddechowej.

I liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie, III Liceum im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Witkowie – te pięć szkół otrzymało nowy zestaw fantomów, który posłuży do nauki resuscytacji.

W Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, który sprzęt ufundowało, odbyło się jego przekazanie. – Zakupiliśmy fantomy szkołom, które tego potrzebują. Często te placówki oświatowe posiadają fantomy, ale są one zużyte i mają nawet po 20 lat. Są też szkoły, które takiego sprzętu nie posiadają wcale. Jesteśmy pewni, że taki fantom w szkołach jest konieczny, bo młodzież może dzięki niemu uczyć się udzielania pierwszej pomocy – mówiła Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Beata Tarczyńska.

Sprzęt ten dla pięciu szkół kosztował ponad 10 tysięcy złotych. Składa się on z fantomu osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlaka, a także torby transportowej, mat i wymiennych dróg oddechowych. Potrzebę posiadania takiego sprzętu w szkołach podkreślają dyrektorzy placówek oświatowych. Wartość tego sprzętu liczy się przede wszystkim w walorach edukacyjnych. – Jest to sprzęt, który w szkole jest niezbędny. W III LO odbyła się akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej i był to też moment, by zasygnalizować, iż taki dar szkołom powiatu gnieźnieńskiego bardzo by się przydał. Nie ukrywam, że jestem szczególnie szczęśliwa, ponieważ w tej chwili mam czterech wyszkolonych ratowników medycznych wśród swojej kadry. Udało się nam  także we wrześniu pozyskać dwa zestawy fantomów, więc ten jest już trzeci i każdy będzie mógł szkolić swoją klasę – podsumowała Beata Czechańska z III LO.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane

GPS