sobota, 21 stycznia 2017 11:52

Lewica upamiętniła wkroczenie Armii Czerwonej do Gniezna

 
Lewica upamiętniła wkroczenie Armii Czerwonej do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

W sobotnie przedpołudnie na cmentarzu przy ul. Witkowskiej przedstawiciele gnieźnieńskiej lewicy, kombatanci oraz kilku mieszkańców upamiętniło 72. rocznicę zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną.

Bez udziału pocztów sztandarowych, za to z pamięcią o pomordowanych przez Niemców i z czcią dla żołnierzy, spoczywających w kwaterze radzieckiej - tak grupa gnieźnian upamiętniła wydarzenie z 21 stycznia 1945 roku. Tego dnia ul. Witkowską do Gniezna wkroczyły pierwsze oddziały Armii Czerwonej, które zajęły miasto i kilka innych miejscowości powiatu gnieźnieńskiego.

- Dziękuję tym, którzy przybyli, aby spotkać się tutaj pod pomnikiem tych, którzy oddali swoje życie o wolną Polskę i pod pomnikami żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy tego dnia wjechali i przegonili niemieckich okupantów z Gniezna. Dziękuję Henrykowi i Ryszardowi za to, że odnowili tę tablicę pamiątkową, która jest na ulicy Witkowskiej, informującej o tym wydarzeniu. Szanowni państwo, 72 lata temu wyzwolono Gniezno - to jest rocznica historyczna, bezsporny fakt i nikt, żaden polityk prawicy nie zakrzyczy tego faktu - mówił Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący powiatowych struktur SLD i kontynuował: - Spotykamy się tutaj na cmentarzu, które jest miejscem refleksji, zadumy, spokoju i modlitwy. Jestem przekonany, że dzisiaj zebrani w tym duchu, oddają cześć wszystkim poległym i pomordowanym, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego miasta, w tym żołnierzy Armii Radzieckiej.

Po odśpiewaniu Hymnu Polski, uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tablicą poległych i pomordowanych przez Niemców w latach 1939 - 1945. Następnie wszyscy udali się na kwaterę żołnierzy Armii Radzieckiej, gdzie pod pomnikiem zwieńczonym czerwoną gwiazdą także złożono kwiaty i znicze. 

23 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 27 stycznia 2017 02:55 napisane przez wilk

  Oddają hołd gwałcicielom,zbrodniarzom i grabieżcom spod czerwonej gwiazdy,to jest na równi oddawaniu hołdu hitlerowcom spod czarnej swastyki !!!! Jeśli dziś żyjemy w wolnej wreszcie Polsce,to ci ludzie powinni dostać bezwzględnie 5 lat paki albo prace w kamieniołomach albo najlepiej BANICJA i to w okolice MAUZOLEUM ZBRODNIARZA ich idola !!!!!

 • Link do komentarza Andrzej mieszkaniec wtorek, 24 stycznia 2017 22:13 napisane przez Andrzej mieszkaniec

  najsmutniejsze jest to że my mieszkańcy do tej pory utrzymujemy tych kejkótów z naszych podatków. Żaden z nich nie zarobił złotówki w swoim życiu, która by pochodziła z nie pieniędzy publicznych
  Budzyński były nauczyciel, do chwili obecnej Dyrektor Domu Pomocy Społecznej.
  Tomaszewski prawie dożywotny poseł sld , teraz Dyrektor euro-posłanki Łybackiej sld, nie wie jak żyć.
  Gędek wieloletni komuch radny sld, Dyrektor wydziału komunikacji za Kowalskiego, po aferze i wyroku karnym przegrał wybory na prezydenta obecnie za czasów Kowalskiego i Budasza, Wiceprezes Spółki miejskiej Urbis odpowiada za śmieci w spółce, a tak do tego, teść wiceprezesa Spółdzielni Gnieźnieńskiej mieszkaniowej Klejborowskiego, którego syn pracuje w urzędzie, po zwolnieniu poprzednich prawników u Budasza, Dolaciński- radny sld obecny Za- Dyrektora w Starostwie Zarządu dróg, zero wykształcenia w tej dziedzinie.
  Rodzynek Kujawa nieśmiertalny Prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni. Przewodniczący Rady Powiatu skompromitowany za jazdę po pijanemu taranujący radiowozy. Nadal Prezes... Tak się pozalepiali układami pożenili wymieszali, że dzisiaj w Gnieźnie mamy to co mamy. towarzystwo wzajemnej adoracji
  Reszta ludzi na tym zdjęciach wiek średni 85 lat. Co tu jeszcze dodać?
  I pytanie co oni świętują??? Ten komentarz jest bardzo dokładny opis strzał w 10!!

 • Link do komentarza krysiaa1955 poniedziałek, 23 stycznia 2017 22:49 napisane przez krysiaa1955

  Popatrzmy na twarze i w 2018 roku nie głosujemy na tych ludzi. Wstyt jak dumnie stoją .

 • Link do komentarza AUtomaniak niedziela, 22 stycznia 2017 23:22 napisane przez AUtomaniak

  Uprzejmie donoszę, że nie ma już śladu po tej odnowionej tablicy: przejeżdżałem i sam widziałem, że jej nie ma.

 • Link do komentarza wilk niedziela, 22 stycznia 2017 16:01 napisane przez wilk

  Nawet się nie dziwię tym czerwonym nierobom,że świętują.To kolaboranci i utrwalacze władzy radzieckiej w naszym mieście!!!!!! Dzięki czołgom i bagnetom Armii Czerwonej,nigdy ci ludzie nie rządzili by w naszym kraju,w naszym Gnieźnie !!! Obok czerwonej gwiazdy powinna być też niemiecka swastyka,przecież w 1939 roku to byli sojusznicy,wspólnie napadli na nasz kraj,wspólnie mordując i eksterminując polską ludność,kto wie czy tam na wschodzie,pod okupacją sowiecką nie więcej i brutalniej !!!!!
  Panie były pośle,o jaką wolną Polskę ginęli ci żołnierze????? Oni tą naszą Polskę grabili ,gwałcili i mordowali tak samo w 1939 r. jak i w 1945r i później także,a WY KOMUCHY ZDRAJCY,pomagaliście utrwalać władzę zwykłym BANDYTOM !!!!! I jesteście za wszystkie krzywdy POLAKÓW odpowiedzialni tak samo jak ci okupanci !!!!! I powiem WAM w waszym języku byście dobrze zrozumieli co myślą zwykli mieszkańcy Pierwszej Stolicy i okolicy PASZOŁ WON stąd !!!!!!!! i to będzie najgrzeczniejsze słowo jakie się w tej chwili nasuwa......

 • Link do komentarza antykomunista niedziela, 22 stycznia 2017 12:29 napisane przez antykomunista

  Związek Sowiecki był państwem komunistycznym. Miał swoją siłę zbrojną, czyli Armię Czerwoną, która posługiwała się symbolem czerwonej gwiazdy. Inaczej wygląda sprawa, gdy chodzi o istniejące państwo, które funkcjonuje w ramach międzynarodowej polityki, a inaczej jeśli mówimy o upamiętnianiu. Rodzi się też pytanie: czy swastyka umieszczana na hełmach żołnierzy niemieckich jest symbolem narodowego-socjalizmu, czy tylko symbolem wojskowym? Proszę sobie wyobrazić analogiczną sytuację ze swastyką. To byłby skandal. A tu, jak gdyby nigdy nic. Czołobitni gnieźnianie kłaniają się czerwonej gwieździe, jak bohaterce. Za żołnierzy zamówcie lepiej msze święte, bo ich rodziny nawet nie widzą, gdzie są ich groby, a nie czcijcie czegoś, co było wrogie dla Polski!

 • Link do komentarza Stanisław niedziela, 22 stycznia 2017 12:16 napisane przez Stanisław

  To do tych, co nie potrafią nawet 70 lat po wojnie włączyć myślenia na temat udziału ich ukochanej Czerwonej Armii w II wojnie światowej. i, żeby nie było - to z dzisiejszego wydania Wirtualnej Polski, której na pewno nie można posadzić o miłość do polskiej prawicy:
  "Wasilewska została jedną z najbardziej zagorzałych agitatorek na ziemiach wschodnich. Tłumaczyła Polakom, że wkroczenie Armii Czerwonej, która miało miejsce 17 września 1939 roku, to najlepsze, co mogło się zdarzyć. masowe deportacje, przymusowe przydzielanie Polakom obywatelstwa rosyjskiego. Podczas gdy polska elita intelektualna: lekarze, prawnicy, nauczyciele, byli zsyłani w głąb Rosji do łagrów, Drugi mąż Wasilewskiej, który nie podzielał jej poglądów dla Sowietów stał się postacią niewygodną, postanowili więc się go pozbyć. W maju 1940 roku Bogatko został zastrzelony we własnym domu.o ataku hitlerowców na ZSRR Wasilewska chodziła po ulicach Lwowa w żołnierskiej czapce i wymachując karabinem, zagrzewała ludność do walki po stronie Sowietów. Sama wstąpiła do Armii Czerwonej i została korespondentem wojennym. Tworzyła broszury propagandowe. W 1943 roku, zachęcona przez Stalina, Wasilewska stworzyła Związek Patriotów Polskich - organizację zrzeszającą polskich działaczy w ZSRR, podporządkowaną komunistycznym władzom"
  I tacy bohaterowie dla was, nauczyciele i komuniści z tych zdjęć są nadal bohaterami. O nich uczyliście młodzież w szkołach. Nie wstydzicie się tego?nadal nie jest Wam wstyd?

 • Link do komentarza rodzic niedziela, 22 stycznia 2017 10:59 napisane przez rodzic

  Jakim prawem składaliście kwiaty pod tablicą polskich patriotów, którzy walczyli o INNĄ Polskę, a nie taką, w której, armia spod tej drugiej tablicy weszła do Polski już 17 września 1939 roku? Przecieź 21 stycznia to nie jest data ani zakończenia wojny, ani żadnego wyzwolenia Gniezna. Czy naprawdę te komunistyczne resztki tego nadal nie rozumieją? Dla gnieźnian obecność tej czerwonej armii jest szczególnie tragiczna. I niech nikt nie mówi, że żołnierze są niewinni. A kto strzelał do katedry? Generałowie czy żołnierze? A kto zabijał w Gnieźnie Niemców tylko za to, że byli Niemcami, a nie walczyli z Polakami? Wojna jest sprawą niezwykle dramatyczną, ale fałszowanie faktów jest jeszcze większą tragedią dla pokoleń. I wstyd, że w tych delegacjach właśnie w tym dniu są także nauczyciele. Czego oni uczyli naszych dzieci? Każdy inny dzień jest lepszy na oddanie czci poległym, tylko nie 21 styczeń. Naprawdę tak trudno Wam to zrozumieć?

 • Link do komentarza Wkurzony wyborca niedziela, 22 stycznia 2017 00:15 napisane przez Wkurzony wyborca

  Próżne żale - ludzie ziemi gnieźnieńskiej w radzie powiatu i tak głosują w wielu sprawach ręka w rękę z tymi którzy składają kwiaty pod pomnikiem czerwonoarmiejców ! Jaka to prawica pytam ? Prawdziwi prawicowcy są gdzie indziej !!!!

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 21 stycznia 2017 22:02 napisane przez tutejszy

  Kupszcza, ucz się historii, tylko z prawdziwych podręczników. A ci, co przyszli z tymi kwiatami pod tę czerwonoarmiejną gwiazdę, przyszli im podziękować za spalenie katedry. Łotry.

 • Link do komentarza Chuck Norris sobota, 21 stycznia 2017 20:36 napisane przez Chuck Norris

  @mieszkaniec >> dziękuję za wspaniały komentarz o tych gnieźnieńskich pasożytach społecznych,którzy odegrali znaczącą rolę w niszczeniu Gniezna chyba w każdej dziedzinie życia !!!
  A ja myślałem,że wraz z upadkiem socjalizmu w Polsce wszystkie koła TPPR (Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) zostały zlikwidowane.
  Jednak patrząc na te zdjęcia,przecieram oczy i widzę,że TPPR Koło-Gniezno nadal trzyma się bardzo dobrze i zdyscyplinowanie i z pewnością kasy im nie brakuje mając bogatego wujka z Urbisu !!!
  Trzeba więc bardzo dobrze zapamiętać te twarze i przypomnieć je sobie gdy ukażą się na plakatach przed wyborami samorządowymi w 2018r, bo społeczeństwo Gniezna chyba przejrzało już na oczy i zrozumiało,że jest już czas najwyższy aby sztandar TPPR Gniezno wyprowadzić z publicznych pomieszczeń Urzędu Miasta a także ze Starostwa wraz z obecną Starościną, która wystroiła się w piórka PiSu za pomocą jej szefa-Sekretarza PiS Dolaty-też ex-członka TPPR.

 • Link do komentarza Jargo sobota, 21 stycznia 2017 20:13 napisane przez Jargo

  Przerażające że nadal w Gnieźnie mamy czerwone gwiazdy w miejscu publicznym i tablice upamiętniającą wjazd okupanta do miasta. Konstytucja nasza zabrania propagowania komunizmu i faszyzmu oraz eksponowania symbolu totalitaryzmu a czerwona gwiazda takim symbolem jest. Na grobach tych żołnierzy odpowiedniejszy byłby chyba krzyż prawosławnych .

 • Link do komentarza jjj sobota, 21 stycznia 2017 18:42 napisane przez jjj

  cześć Ich pamięci!

 • Link do komentarza karolina sobota, 21 stycznia 2017 18:29 napisane przez karolina

  Ciekawe, dlaczego nie upamiętniają 17 września, wtedy też wkroczyli wyzwalać....

 • Link do komentarza Kupszcza sobota, 21 stycznia 2017 16:42 napisane przez Kupszcza

  Ludzie co wy macie do tych szeregowych żołnierzy, którzy ginęli na wojnie. Co oni mają wspólnego z socjalizmem po wojnie w Polsce. Gdyby nie oni, często pod wpływem alkoholu, Niemcy prowadziliby wojnę o kilka lat dłużej. Moi dziadkowie byli im wdzięczni za wyzwolenie miasta . I właśnie im, tym chłopakom cześć ich pamięci.

 • Link do komentarza senior sobota, 21 stycznia 2017 15:26 napisane przez senior

  Gom - co fakt, to fakt. Oni nie tylko nie wyzwolili Gniezna, ale spalili nam katedrę, wywieźli cały majątek do Związku Sowieckiego,zniszczyli žycie Polakom i nie chcieli się wynieść przez dziesięciolecia. No i takim jeszcze za to niektórzy ( z tych zdjęć) latami dziękują.

 • Link do komentarza lukasz sobota, 21 stycznia 2017 15:14 napisane przez lukasz

  Oni nas nie wyzwolili. Oni wygnali jednego okupanta i rozpoczęli własną okupację. Trochę mniej krwawą, ale nie pozbawioną zupełnie ofiar. Polacy jak wyzwolili Bredę w Holandii, to zostawili ją w rękach Holendrów, a ta czerwona zaraza wyszła stąd na dobre dopiero na początku lat 90-tych.

 • Link do komentarza Raz sierpem sobota, 21 stycznia 2017 15:13 napisane przez Raz sierpem

  Najlepsze miejsce na te ekscesy komunistyczne to rozwidlenie ulic Armii Czerwonej i Wrzesińskiej :)

 • Link do komentarza gosia sobota, 21 stycznia 2017 15:02 napisane przez gosia

  Gombrowicza o jakim wyzwoleniu ty piszesz - ty tak na trzeźwo?

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 21 stycznia 2017 14:17 napisane przez mieszkaniec

  najsmutniejsze jest to że my mieszkańcy do tej pory utrzymujemy tych kejkótów z naszych podatków. Żaden z nich nie zarobił złotówki w swoim życiu, która by pochodziła z nie pieniędzy publicznych
  Budzyński były nauczyciel, do chwili obecnej Dyrektor Domu Pomocy Społecznej.
  Tomaszewski prawie dożywotny poseł sld , teraz Dyrektor euro-posłanki Łybackiej sld, nie wie jak żyć.
  Gędek wieloletni komuch radny sld, Dyrektor wydziału komunikacji za Kowalskiego, po aferze i wyroku karnym przegrał wybory na prezydenta obecnie za czasów Kowalskiego i Budasza, Wiceprezes Spółki miejskiej Urbis odpowiada za śmieci w spółce, a tak do tego, teść wiceprezesa Spółdzielni Gnieźnieńskiej mieszkaniowej Klejborowskiego, którego syn pracuje w urzędzie, po zwolnieniu poprzednich prawników u Budasza, Dolaciński- radny sld obecny Za- Dyrektora w Starostwie Zarządu dróg, zero wykształcenia w tej dziedzinie.
  Rodzynek Kujawa nieśmiertalny Prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni. Przewodniczący Rady Powiatu skompromitowany za jazdę po pijanemu taranujący radiowozy. Nadal Prezes... Tak się pozalepiali układami pożenili wymieszali, że dzisiaj w Gnieźnie mamy to co mamy. towarzystwo wzajemnej adoracji
  Reszta ludzi na tym zdjęciach wiek średni 85 lat. Co tu jeszcze dodać?
  I pytanie co oni świętują???

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane