piątek, 10 lutego 2017 18:48

Rejonizacja zmieniona. Zniknie szkoła z powstańczą tradycją

 
Rejonizacja zmieniona. Zniknie szkoła z powstańczą tradycją fot. Rafał Wichniewicz

W oparach dyskusji, licznych pytań, uwag i w końcu "kompromisowe rozwiązanie" - tak można podsumować piątkowe posiedzenia radnych, którzy ponownie zasiedli do uchwał dotyczących reformy edukacji.

W piątkowe popołudnie 10 lutego kontynuowane było spotkanie Rady Miejskiej, które przerwano w ubiegłym tygodniu. Zanim jednak radni ponownie zasiedli w sali sesyjnej, odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty, która miała za zadanie zaopiniować projekt uchwały dotyczącej reformy szkolnictwa. Dokładniej chodziło o nowy układ rejonizacji placówek na terenie miasta. Najważniejszym czynnikiem nowego projektu było jednak powołanie 10 szkół zamiast pierwotnych 11. Od 1 września 2017 roku gimnazjum nr 1, 3 i 4 zaczną się przekształcać w szkoły podstawowe nr 1, 7 i 10, a Gimnazjum nr 2 zniknie zupełnie. To dlatego na posiedzeniu komisji pojawiła się grupa nauczycieli z tej placówki.

Od niemalże dwóch tygodni środowiska nauczycielskie, a także rodzice uczniów zamieszkujący w południowej części Gniezna, żywo obserwowali kwestię reformy oświaty. Najwięcej uwag zwróciło u wszystkich podzielenie miasta na nowe obwody dla szkół podstawowych, według których osiedla Pustachowa i Kawiary miały uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 4, a rejon osiedla Grunwaldzkiego do SP nr 8. Po prezentacji nowego układu, na skutek licznych skarg i uwag mieszkańców, sesja w trakcie której miano podjąć decyzję o ww. rejonizacji została przerwana na wniosek prezydenta, a urzędnicy przystąpili do zmiany jej projektu. W efekcie dzieci z osiedla Pustachowa, Kawiary oraz Grunwaldzkiego będą mogły chodzić do SP nr 8, ale cena tego rozwiązania jest dosyć wysoka - likwidacja projektowanej placówki przy ul. Pocztowej. Oznacza to, że SP nr 4 nie powstanie. 

W trakcie Komisji Oświaty, która poprzedziła piątkową sesję, prezydent Tomasz Budasz, wiceprezydent Michał Powałowski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Marian Pokładecki ponownie przedstawili założenia reformy, wyliczenia uczniów w obecnym okresie i prognozowanym na kolejne lata, a także ustalenia co do czasu pracy SP nr 8 po przyjęciu uczniów z niepowstałej SP nr 4. Po tym radni skierowali kilka pytań: - W jaki sposób wyglądały konsultacje społeczne z rodzicami potencjalnych uczniów SP nr 4, która w poprzednim projekcie była obecna? - pytał radny Maciej Elantkowski. Michał Powałowski odpowiedział: - Docierały do nas sygnały osób z rejonów osiedli Pustachowa i Kawiary, mówiące iż jest duże niezadowolenie taką rejonizacją dla tych dzielnic, sygnały odbierali niektórzy radni, ja sam i urzędnicy. To spowodowało, że jeszcze przed sesją było w nas przekonanie, że jest nie do końca dobrze z tym układem i trzeba coś w tym zmienić.

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał: - Przy poprzedniej części sesji poprosiłem o przedstawienie częściowej analizy ekonomicznej obu wariantów rejonizacji, takich kwestii jak adaptacji pomieszczeń SP nr 8, co z budynkiem po Gimnazjum nr 2 i jak będą wyglądały kwestie pracownicze. Michał Powałowski odpowiedział iż SP nr 8 zostanie powiększone o dwa budynki mieszkalne i obecnie władze są po spotkaniu z lokatorami tych obiektów. Dodał iż najprawdopodobniej jeden z nich udałoby się przygotować do użytku już od 1 września 2018 roku. W kwestii pracowników obecnego gimnazjum pozostawiony w pracy będzie personel kuchni, woźny, osoby sprzątające. Na pytanie o to, co może znaleźć się w miejscu szkoły wiceprezydent odpowiedział iż jest kilka pomysłów, m.in. przeniesienia tam Strefy Płatnego Parkowania, siedziby Straży Miejskiej, utworzenia tam klubu nauczyciela, świetlic socjoterapeutycznych, siedziby Rady Osiedla Konikowo czy nawet wynajęcia prywatnemu podmiotowi na cele edukacyjne. Marian Pokładecki stwierdził iż w kwestii zatrudnienia nauczycieli, czy reforma byłaby wprowadzona czy nie, to w tym roku już i tak był problem z zatrudnieniem wszystkich nauczycieli, oddających klasy 3 w szkołach podstawowych. 

Następnie w trakcie posiedzenia głos zabrali rodzice oraz nauczyciele z Gimnazjum nr 2. Ci pierwsi wyrażali żal, że władze podejmują taką decyzję wobec placówki, do której nie tylko kierowali swoje dzieci, ale której działalność także wspierali, niekiedy materialnie.

W podobnym tonie, choć nieco bardziej stanowczo wypowiadali się wychowawcy z placówki, podkreślając dobre wyposażenie obecnej szkoły, a także odwołując się do pielęgnowanej w niej powstańczej tradycji. Wymowny w tej dyskusji był głos nauczycielki Ingi Rusin: - Kto przejmie tradycję patrona szkoły - Powstańców Wielkopolskich? Po brawach dla tego pytania, kontynuowała: - Gimnazjum pozyskało patrona od zlikwidowanej kiedyś Szkoły Podstawowej nr 4 i w dalszym ciągu planowano przejęcie tego patrona dla SP nr 4. Za dwa lata jest setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego i bardzo fajnym wyrażeniem będzie to, że zamknie się szkołę, która tak naprawdę czci lokalnych bohaterów, kultywuje tradycję patriotyzmu lokalnego. Pozbywamy się tego. Rozumiem, że całą tę tradycję i te przedmioty, które zgromadziliśmy od powstańców, mamy je przekazać gdzieś indziej. Michał Powałowski odpowiedział tylko: - Oczywiście jest to największe odium, jakie tutaj mamy przy tej decyzji. Jeżeli będzie jednak taka wola przy tworzeniu nowych szkół podstawowych, żeby któraś z nich chciałaby przejąć patrona to nie wiem. To jest kwestia, aby taka szkoła jednak nadal istniała, ale zależy to od rad pedagogicznych i rad rodziców. 


Komisja zakończyła się na kilka minut przed rozpoczęciem sesji Rady Miasta. Po przejściu wszystkich do drugiej sali, kontynuowano obrady przerwane przed tygodniem. Ponownie przedstawiono założenia reformy oraz rejonizacji.

Po tym radni dyskutowali jeszcze, kierując pytania do urzędników lub wyrażając swoje zdanie na temat założeń uchwały i samej rejonizacji. Następnie przedstawiciele klubów przedstawili także stanowiska w sprawie uchwały. W tym temacie jednak wiele już powiedziano i godnym uwagi była tylko kwestia konieczności budowy nowej szkoły na południu szkoły, a także poruszony temat zaniechań lat poprzednich w kwestii rozwoju oświaty na terenie miasta. Urzędnicy jednak przyznali, że nie można już czekać z podjęciem uchwały, gdyż jej treść musi być jak najszybciej przedstawiona kuratorowi oświaty do akceptacji.

Nagranie z kontynuacji XXXIII Sesji Rady Miasta Gniezna:

Za przyjęciem uchwały, powołującej rejonizację osiedla Kawiary, Pustachowa i Grunwaldzkiego do SP nr 8 i rezygnującą z powstania SP nr 4 głosowali: Mierosława Arndt, Dariusz Banicki, Jan Burzyński, Jerzy Chorn, Małgorzata Cichomska-Szczepaniak, Michał Glejzer, Sławomir Graczyk, Ryszard Karmolińśki, Anna Krzymińska, Arkadiusz Masłowski, Krzysztof Modrzejewski, Jan Szarzyński, Marek Zygmunt. Od głosu wstrzymał się Maciej Elantkowski i Janusz Brzuszkiewicz, a przeciwko był Jerzy Lubbe. Nieobecni byliBogusława Młodzikowska, Ryszard Niemann, Marcin Jagodziński, Rafael Wojciechowski, Teresa Niewiadomska, Marek Bartkowicz i Maciej Maciejewski.

41 komentarzy

 • Link do komentarza Marne szanse na cokolwiek wtorek, 14 lutego 2017 08:41 napisane przez Marne szanse na cokolwiek

  Co powiedzieli na tym spotkaniu z nauczycielami?

 • Link do komentarza Zyga. wtorek, 14 lutego 2017 00:29 napisane przez Zyga.

  Kochani czy wy rozumu nie macie ????? w obrębie szkoły nr8 są dwie prywatne szkoły, decyzje łączone ))) większy nabór do szkól prywatnych ... włączcie myślenie ono nie boli...kto komu rozkręca interes.

 • Link do komentarza Rodzic przedszkolakow wtorek, 14 lutego 2017 00:02 napisane przez Rodzic przedszkolakow

  Z tego co wiem, nie ma mowy o zamykaniu przedszkola na Pocztowej! I to przejscie dla pieszych, nowy parking i plac zabaw byl robiony glownie z mysla o przedszkolakach.
  Rodzice przedszkolakow ubolewaja, ze SP4 nie powstanie, bo juz od wrzesnia sporo z nich chcialo poslac tam swoje dzieci!

 • Link do komentarza podległy poniedziałek, 13 lutego 2017 23:28 napisane przez podległy

  Panie radny Szarzyński, do boju o kolejną szkolę w Pańskich terytoriach. Niech się pan wykaże walka o dzieci ze swojego okręgu wyborczego i okolicy!

 • Link do komentarza Olo poniedziałek, 13 lutego 2017 21:45 napisane przez Olo

  Pewna nowo powstała w 2016r. placówka zaciera ręce, bynajmniej nie MOS,
  będzie nowa siedziba...

 • Link do komentarza elektor poniedziałek, 13 lutego 2017 21:39 napisane przez elektor

  Mieszkańcy Gniezna, obudźcie się, bo budzik Budasza was wcale nie obudził. Przy Orzeszkowej buduje się potężne osiedle, w którym zamieszkają dziesiątki tysięcy rodzin z dziećmi. Tam już dzisiaj potrzeba pilnej budowy szkoły i przedszkola. Ktoś o tym myśli? Nie, bo prezydentowi potrzebny jest sukces, a sukcesem tym ma być . . . .dom seniora. Bogatego oczywiście, bo biedaka nie będzie stać. Biedak do Domu Opieki na Wrzesińską. Druga szkoła pilnie jest potrzebna w okolicach Kawiar. Tam też buduje się coraz więcej bloków i domów jednorodzinnych. Oczywiście, powie ktoś, ze można dzieci dowozić do pobliskiej gminy Gniezno. Szkoły małe, przyjazne, doposażone. Ale co to ma wspólnego z dbałością władz ( prezydent i rada) o własnych mieszkańców.? A poza tym, co z tym włączeniem części gminy Gniezna do Miasta, tak szumnie zapowiadanym przez budzika w kampanii wyborczej?

 • Link do komentarza dłuuuugie poniedziałek, 13 lutego 2017 20:45 napisane przez dłuuuugie

  Do tych wszystkich, którzy chwalą i wysławiają prezydenta i to, co zrobił z potencjalną SP4. Doceniam Waszą pozytywność - pamiętajcie o tym we wrześniu, kiedy być może okaże się, że jednak dzieci uczą się w SP8 (w ktorej będzie chyba z 1000 uczniów - dajecie radę to ogarnąć? uczniowie będą w szkole anonimowi, bo żaden z nauczycieli nie będzie w stanie zapamiętać nawet z twarzy choćby połowy uczniów... zaiste będzie to rewelacyjna sytuacja..) będą chodzić do szkoły na zmiany, więc tworzenie grafików z godzinami dzieci w szkole, godzinami ich odbierania... będzie pożądaną umiejętnością. Jeszcze jedno - być może SP8 będzie kończyć lekcje o 16.00, 16.30 bo taki podobno ma być priorytet, ale gdyby ktoś chciał, to będzie mógł dziecko posłać z Pustachowy do dowolnej szkoły w mieście - czyli - jednak dojazd do centrum...
  Szkoda tylko, że w ramach dbania o dobro ucznia, dziecka... prezydent z radnymi zlikwidowali szkołę, w którą w ciągu ostatnich lat ładowali kasę miejską - remont na potrzeby przedszkola, parking, przejście ze światłami, remonty sal, kuchni, toalet, monitoring budynku, boiska... Teraz już wiadomo czemu/komu będzie to służyło - Straż Miejska, Strefa Ograniczonego Postoju, OC, ZNP (!!!!!!!!!) i Klub Nauczyciela (!!!!!!!!!!!) i podobno inne organizacje jakiej, bliżej nieokreślone. A poza tym to wynajmie na potrzeby szkoły prywatnej - publiczna szkoła nie może funkcjonowac w takim przygotowanym budynku, ale na wynajem to się będzie nadawać. Najbardziej dziwi i szkouje fakt, że ma tam mieć siedzibę ZNP _ związki, których jakoś nie było nigdzie widać podczas komisji i rady miasta i jakoś słychać też nie bylo, że coś robią... Teraz już wiadomo dlaczego ich nie było widać....
  A nowa szkołą na Pustachowie? Najpierw wydana zostanie kasa na remonty jakichś baraków (z których najpiewr wysiedli się ludzi) - dzieci w barakach w XXI wieku gdy zamyka się szkołę... później być może wyremontuje i dostosuje się jakieś pomieszczenia w jakichś budynkach w okolicy szkoły, na potrzeby szkoły... jakie pomieszczenia i w jakich budynkach?!? tam w okolicy to z jednej strony jakieś magazyny budowlane, z drugiej stronie przychodnia na Cymsa z a trzeciej - MPK - aaaaa kumam, sale udostępni MPK.... I już może we wrześniu 2018 będą gotowe jakieś dodatkowe pomieszczenia...
  A dobro dzieci, uczniów jest tutaj naprawdę na samym końcu... Liczą się interesy i pozorne działania. Bo szkoła na Pustachowie ma powstać z pieniędzy, które przyjdą do Gniezna z rządu, ze stolicy samej - przynajmmej jakieś kilkanaście milionów. Bo prezydent napisze do nich, że potrzebujemy szkołę w mieście, na południu miasta i rząd da. Tak od razu. Bez zastanawiania się, że jedną szkołę miasto właśnie zamknęło, a pomieszczenia za kasę wynajmuje. Jakieś gwarancje, że prezydentowi za kilka dni się nie odmieni? Bo ja nie widzę. Najpierw w poniedziałek był sukces, a dwa dni póżniej już taki wsłuchany w społeczeńśtwo. Szkoda tylko, że nie wsłuchał się w drugą część tego społeczeńśtwa (rodzice). A kolejna do likwidacji pewnie SP5 - bo po co trzy podstawówki w centrum, gdzie emeryci raczej mieszkają? chociaż może dopóki wice dyrektorem jest tam zona radnego, to do końca kadencji nie będzie się poruszać tego tematu

 • Link do komentarza Zapytywacz poniedziałek, 13 lutego 2017 14:12 napisane przez Zapytywacz

  Ciekawe komu przeszkadzali bohaterowie Westerplatte tak, jak teraz komuś przeszkadza dr Biegański, którego nawet polski senat tak uhonorował w tym roku?

 • Link do komentarza Były uczeń poniedziałek, 13 lutego 2017 13:21 napisane przez Były uczeń

  Szkoa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte

 • Link do komentarza Były uczeń poniedziałek, 13 lutego 2017 13:20 napisane przez Były uczeń

  Szkoa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte

 • Link do komentarza Terkon poniedziałek, 13 lutego 2017 10:33 napisane przez Terkon

  Gim1 nosi imię Zjazdu Gnieźnieńskiego, gim 4 Polskich Noblistów

 • Link do komentarza absolwent niedziela, 12 lutego 2017 23:51 napisane przez absolwent

  A czy ktoś z komentatorów może wie, jakiego patrona miała ta szkoła nr 1 na św. Jana, zanim zmieniono na Polskich Noblistów?

 • Link do komentarza inny rodzic niedziela, 12 lutego 2017 20:25 napisane przez inny rodzic

  @rodzic z 18:03 - widać zmęczenie powekendowe i pisze pan głupoty. Jest pan idolem nieudolnej władzy, to pana rzecz, ale proszę jednak spojrzeć na wszystkie aspekty zagadnienia. No, ale widać, że Pan tego nie ogarnia.

 • Link do komentarza rodzic niedziela, 12 lutego 2017 18:03 napisane przez rodzic

  Dziękujemy Panu Prezydentowi za możliwośc posłania dzieci tam gdzie ich miejsce, czyli do najbliższej ze względu na miejsce zamieszkania szkoły. Wygrała logika. Ocalił nas Pan od nadrabiania po 16 km dziennie w tą i z powrotem oraz dodatkowego stresu, układania grafików organizujących dzień bo przy dwójce czy trójce dzieci trudno by było to wszystko ogarnąc ..

 • Link do komentarza do Piotra niedziela, 12 lutego 2017 17:54 napisane przez do Piotra

  Do Piotra ... pewnie najlepiej żeby dzieci były po raz kolejny ofiarami systemu w imię ideologii. Ja również Panu gratuluje poglądów i podejścia do sprawy, widac że jest Pan tylko obserwatorem kompletnie postronnym. Każdy normalny rodzic zsolidaryzował by się z drugim rodzicem w tej kwestii. Gdyby sytuacja była odwrotna że dzieci z konikowa miałyby dojeżdżac do 8 też bym nad tym ubolewała i sprzeciw rodziców rozumiała.

 • Link do komentarza fundator niedziela, 12 lutego 2017 15:56 napisane przez fundator

  No to znowu będzie okazja do nadawania nowych patronów szkołom, co ostatnio jest takie modne w Gnieźnie na przykładzie szpitala :- ( Ciekawe, jakiego patrona dostanie jedynka na św Jana, bo przecieź moim zdaniem powinni wrócić do pierwotnej nazwy sprzed kilkunastu lat. Była feta, była tablica, był ufundowany sztandar etc. Gdzie to wszystko jest? Byli fundatorzy sztandaru, których zrobiono w konia. To jeden z większych gnieźnieńskich skandali.

 • Link do komentarza Bożena niedziela, 12 lutego 2017 15:13 napisane przez Bożena

  I pozamiatane.

 • Link do komentarza czarny protest niedziela, 12 lutego 2017 11:00 napisane przez czarny protest

  Nic jeszcze straconego. Trzeba działać - wspólnie nauczyciele z rodzicami. Nie można tak tego zostawić !!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza miastowy niedziela, 12 lutego 2017 10:43 napisane przez miastowy

  Jeżeli to prawda, że szkoła nr 1 będzie miała najmniejszy rejon, to ja się pytam dlaczego i dla kogo budowano na Świętokrzyskiej tę gimnastyczną salę, do której jest takie niebezpieczne dojście szczególnie dla najmłodszych? Dlaczego tam jest taki mały rejon, skoro właśnie przy tej szkole można wykonać zatokę dla samochodów dla rodziców dowoźących dzieci? A oni upierają się przy tej piątce, która dawno nie powinna być placówką szkolną ze świetlicą w piwnicy! Bez możliwości dowożenia i odbioru dzieci, bo na Chrobrego zaparkować nie wolno, a na ulicach przylegających jest ciągle pełno aut! Z komentarzy czytelników wynika jednak, że istnieją jakieś partykularne interesy radnych czy ich współmałżonków, zatem wcale w tych zmianach nie chodzi o dobro dzieci.

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 12 lutego 2017 10:04 napisane przez Piotr

  Gratulacje i podziękowania dla rodziców z Kawiar, Pustachowy i Osiedla Grunwaldzkiego. Garstka z Was zadecydowała o losie całej dzielnicy. Spora część dzieci i tak dowożona będzie do szkół w Śródmieściu. Waszymi działaniami zlikwidowano szkołę ważną na mapie edukacyjnej miasta. Mam nadzieję, że z entuzjazmem zaangażujecie się w przyszłoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Żal, bo biorąc pod uwagę plany inwestycyjne władz miasta nie zobaczycie złotówki na inwestycje w Waszej dzielnicy ( podziękujcie też Waszym radym ). Zgotowaliście też ciekawy los Waszym sąsiadom wykwaterowywanym z mieszkań w pobliżu SP8. Pozdrawiam serdecznie.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Ostatnio dodane

GPS