wtorek, 14 lutego 2017 14:39

Cmentarny skandal? Znicze i nagrobki na dzikim wysypisku

 
Cmentarny skandal? Znicze i nagrobki na dzikim wysypisku zdjęcie nadesłane

W miniony weekend jedna z mieszkanek udała się na spacer na przedmieścia Gniezna. To, co znalazła na terenie jednego z zagajników, może oburzać - na dzikim wysypisku leżało pełno zniczy, śmieci i... fragmentów nagrobków!

Wybierając się na przechadzkę w południowych przedmieściach Gniezna, gdzie znajdują się także zielone płuca naszego miasta - Las Miejski, często ma się okazję napotkać wyrzucone przez bezmyślnych mieszkańców worki ze śmieciami lub innymi odpadami. Od pewnego czasu sprawa jest pilniej monitorowana przez służby miejskie w takich punktach, w których zdarzało się to notorycznie. Nie da się jednak upilnować całego miasta, zwłaszcza miejsc ustronnych i oddalonych od zabudowań. Tak zapewne było w przypadku jednego z zagajników w rejonie Kokoszek. 

Jedna z gnieźnianek wybrała się na spacer w tej części miasta i na terenie małego lasku znalazła coś, co ją nie tyle zaskoczyło, co oburzyło. Wśród drzew i krzewów, znajdujących się z dala od większych zabudowań, znajdowały się sterty odpadów, pochodzących najprawdopodobniej z któregoś z cmentarzy. Wśród nich było mnóstwo zniczy, ale także pojawiały się fragmenty kafelków, butelek PET, opony, pojemniki plastikowe, a także... nagrobki. Wśród tych ostatnich, wykonanych z lastriko, była także płyta z imieniem i nazwiskiem zmarłego, a także krzyż z czyjegoś grobu: - Pod warstwą liści może spoczywać więcej takich elementów - przekazała nam mieszkanka 

Śmieci jest sporo i jak stwierdziła gnieźnianka, w tym miejscu musiano wyrzucić jeden lub dwa kontenery tych odpadów. Wśród nich widać też znicze z motywami świątecznymi, a masy liści mogą wskazywać na to, że do zaśmiecenia doszło w ostatnich miesiącach roku. Kiedy dokładnie i kto jest za ten bałagan odpowiedzialny - czy któryś z zarządców gnieźnieńskich cmentarzy? Firma wywozowa? Ktoś spoza miasta? - to ustalą służby porządkowe. Sprawę zgłosiliśmy do Straży Miejskiej, która wyjaśni czy teren znajduje się jeszcze na terenie Gniezna, czy poza jego granicami. Sprawę będziemy monitorować.

23 komentarzy

 • Link do komentarza były gnieźnianin sobota, 18 lutego 2017 12:50 napisane przez były gnieźnianin

  W Gnieźnie to grabarze rządzą parafiami na cmentarzach.

 • Link do komentarza z drogi piątek, 17 lutego 2017 00:25 napisane przez z drogi

  Swoja drogą to ludziska na cmentarze znoszą tony chińskich okropnych kwiatów, kolejną tonę zniczy i ktoś potem za to wszystko musi zapłacić, żeby utylizować. Podobają mi się cmentarze na Zachodzie. Skromnie, czysto, żadnych sztucznych kwiatów ( w wielu krajach są zakazy), żadnych olbrzymiastych pomników. Zmarłemu potrzeba modlitwy, a nie śmieci na grobie!

 • Link do komentarza koleżka środa, 15 lutego 2017 23:55 napisane przez koleżka

  mam nadzieję, że ta sytuacja da wreszcie pretekst do zrobienia porządku na gnieźnieńskich cmentarzach... to jak one wyglądają świadczy o poziomie tzw zarządców którzy tak naprawdę nie wywiązują się ze swych obowiązków, tylko kasują kasę i żyją jak pączki w maśle!

 • Link do komentarza pppppp środa, 15 lutego 2017 23:43 napisane przez pppppp

  Czy to kości , czy nagrobki? Coś nowego? Nie bo prokurator umorzy,a jak nie to miejsce przy płocie.

 • Link do komentarza visitor środa, 15 lutego 2017 18:22 napisane przez visitor

  no to jakaś parafia beknie za głupote grabarza.... śmieciarza....

 • Link do komentarza praktykująca środa, 15 lutego 2017 18:02 napisane przez praktykująca

  a to prawda, że policjanci zarządzają cmentarzami, tacy jeszcze na służbie?? mają zgodę swego komendanta?? z tego co wiem, policjant może dorabiać za jego wiedzą, ale chyba w tej branży to nie powinien.... jakoś tak głupio....

 • Link do komentarza Nikodem Dyzma środa, 15 lutego 2017 12:01 napisane przez Nikodem Dyzma

  Grabarze to prawdziwe bossy, sami nie kopią tylko wynajmują niewolników za grosze.

 • Link do komentarza Pietrusińska środa, 15 lutego 2017 11:47 napisane przez Pietrusińska

  Trzeba jak najszybciej coś zrobić z tym wysypiskiem, by nie doszło do tego, co dzisiaj w lubuskim. Tam tez palą się plastiki, bo może nie było pojemników przy cmentarzach?
  http://niezalezna.pl/93924-ogromny-pozar-w-lubuskiem

 • Link do komentarza wieczność środa, 15 lutego 2017 11:40 napisane przez wieczność

  Jak się jedzie przez Polskę, to przy wszystkich cmentarzach stoją tzw. dzwony na segregowane odpadki. Tylko w Gnieźnie powiedziano, że jest to niemożliwe, bo tu prawie wszystko jest niemożliwe. Że niby resztki wosku i takie tam farmazony. Gdzie indziej jak widać to nie przeszkadza!

 • Link do komentarza Natalia środa, 15 lutego 2017 09:22 napisane przez Natalia

  To nie wygląda na śmieci wieloletnie. To sukcesywnie dowożone odpadki cmentarne wyrzucane przez jakiegoś pozbawionego rozumu pomocnika cmentarnego. Przeceż prędzej czy później ktoś by to odkrył. A grabarze będą się tłumaczyć, że to nie oni, tylko oni zlecali komuś, i nie znają nazwiska i po sprawie.

 • Link do komentarza wikary wtorek, 14 lutego 2017 20:40 napisane przez wikary

  Proboszcz ma rację. Po nitce do kłębka można dojść do sprawców tego wysypiska. Ale jak widac po tych wpisach, to nad gnieźnieńskimi cmentarzami nie ma żadnej kontroli. Tam rządzą niepodzielnie od lat grabarze. Panowie życia i śmierci. Lewe zarobki to normalność,a kasa ucieka proboszczom, którzy chyba jednak są odpowiedzialni choćby za to, co pokazują zdjęcia z tego artykułu.

 • Link do komentarza Proboszcz wtorek, 14 lutego 2017 19:38 napisane przez Proboszcz

  Jeśli na płycie z nagrobku widnieje imiei nazwisko, to Straż Miejska raczej wie jak dojsć do tego z którego cmentarza płyta zniknęła.A wtedy po nitce do kłębka i porządnie ukarać takiego "śmieciarza"

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 14 lutego 2017 19:34 napisane przez Gnieźnianin

  Do ala No właśnie jest wieloletnie a chyba i nastoletnie zaniedbanie tego terenu na co wskazuje stan zarośnięcia samosiejkami drzew. Również tereny po byłej cukrowni i garbarni wymagają zainteresowania z urzędu.

 • Link do komentarza Gosia wtorek, 14 lutego 2017 19:27 napisane przez Gosia

  Jakie to ma znaczenie czy śmieci są z wczoraj czy sprzed roku albo nawet kilku lat? Widać co jest i trzeba zrobić wreszcie z tym co się dzieje na gnieźnieńskich cmentarzach porządek! Pijaństwo, maliny, a na jednym nawet stałe posługują policjanci i to nie na emeryturze (!) Do tego bałagan - kontenery np przed cmentarzami aż się prosi by do nich wrzucać co się da, brak segregacji śmieci ' tylko mi nie mówcie że nie można - wystarczy pojechać za nasz powiat i przejść się pi cmentarzu w innym mieście ! Miasto skoro nie ma komunalnego cmentarza też się powinno poczuwać - parkingi to nie wszystko, a nie obarczać wszystkim zarządców czyli parafie! A swoją drogą kto to zarządca - panowie grabarze to święte krowy którzy szpadla do reki nie wezmą, płacą grosze pijaczkom, a sami uznają się za urzędników choć to nie oni prowadzą księgi, nie pilnują opłat itd... ktoś im dał za dużo władzy i teraz nie daje rady z tym syfem i oto takie kwiatki jak ten na załączonych obrazkach!

 • Link do komentarza Gnieźnianin wtorek, 14 lutego 2017 19:21 napisane przez Gnieźnianin

  Kiedyś ten cały rejon był piękny, pola uprawne, piękna aleja z dołu do góry prowadząca, wzgórze na którym obecnie stoi wieża telekomunikacyjna było punktem widokowym z szeroką panoramą na miasto i okolicę; a teraz poryte wykopami, zaśmiecone, i zapewne skażone różnymi wyrzucanymi chemikaliami i ta dewastacja ma już wieloletnią historię a kto za ten stan jest odpowiedzialny i kto porządek zrobi ?

 • Link do komentarza grześ wtorek, 14 lutego 2017 18:51 napisane przez grześ

  a te odpady przemysłowe co były przy ulicy Kokoszki to jeszcze tam zalegają ? czy już deszcz je wypłukał do gleby i wpłynęły do wód gruntowych i dalej do rurek i kranów i sobie to pijemy ?

 • Link do komentarza ala wtorek, 14 lutego 2017 17:29 napisane przez ala

  Mieszkałam w niedalekiej odległości od tego dzikiego śmietnika. Te śmieci zalegają tam już od kilku lat. To nie są śmieci z tego roku. Po tylu latach ktoś sobie o tym przypomniał

 • Link do komentarza żałobnik wtorek, 14 lutego 2017 17:07 napisane przez żałobnik

  Pogrzeby w Gnieźnie to istne przedstawienia, niestety czasem wyglądające kabaretowo Zamiast udziału uczestników pogrzebu w modlitwach i śpiewie, wynajmuje się śpiewaków, którzy niczym chór Czejanda odprawiają za wiernych wszystkie pieśni i modlitwy. Tak powinno wyglądać ostatnie pożegnanie?

 • Link do komentarza jajko wtorek, 14 lutego 2017 16:58 napisane przez jajko

  a co tam do tego ma 300 policjantów którzy sa od poważnych spraw, od takich śmieci i innych drobiazgów została powołana straż miejska , przecież to łatwizna a nowy komendant to szybko miał ogarnąć

 • Link do komentarza parafianin wtorek, 14 lutego 2017 16:54 napisane przez parafianin

  Przyszła kryska na matyska. Cmentarze są prawdziwym eldorado dla tych, co na nich pracują i dla księży. Zero inwestycji, a dochody niczego sobie. I żadnych wydatków.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane