sobota, 18 lutego 2017 10:37

Wręczono nagrody Kapituły Orła Białego

 
Wręczono nagrody Kapituły Orła Białego fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór odbyła się uroczysta gala nagród Kapituły Orła Białego, które otrzymały dwie osoby, wybrane przez dotychczasowych starostów gnieźnieńskich.

Tegoroczna odsłona uroczystości, odbywającej się w sali widowiskowej Centrum Kultury "Scena To Dziwna", miała charakter nieco inny - wydarzenie było przygotowane przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zostali zaproszeni na ten wieczór, wypełniony muzyką Powiatowej Orkiestry Dętej. 

Zanim jednak nastąpił sam koncert, dokonano uroczystego wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Nagrody Kapituły Orła Białego, którą tworzą dotychczasowi starości - Beata Tarczyńska, Dariusz Pilak, Krzysztof Ostrowski, Jacek Kowalski i Teresa Marciniak, wdowa po śp. Jacku Marciniaku, pierwszym sprawującym ten urząd. Decyzją wspomnianych osób tegoroczną nagrodę przyznano dwóm postaciom - tradycyjnie jednej związanej z Gnieznem, a drugiej spoza naszego regionu.

Pierwsza nagroda powędrowała do Marii Chwiałkowskiej-Grygiel, sekretarz Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej "DOM", za wieloletnią działalność na rzecz środowiska osób potrzebujących, a także niesienie pomocy ludziom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej: - Jest to nasze wspólne wyróżnienie, dla całego dzieła, któremu służę od 13 lat. Dla wszystkich, którzy pomagają osobom bezdomnym, ubogim, bo nie byłoby tego, gdyby bezdomni by się nie podjęli tego trudu i dlatego to im chciałabym podziękować na początku - przyznała wyróżniona. Podziękowała także działaczom samorządowym za ich życzliwość i pomoc, a także osobom i firmom wspierającym stowarzyszenie od lat.

Drugą osobą wyróżnioną tego wieczoru był pastor Justus Werdin, pomysłodawca i współorganizator pielgrzymek ekumenicznych z Magdeburga do Gniezna, odbywających się od kilkudziesięciu lat: - Jestem bardzo wzruszony otrzymaniem tego godnego wyróżnienia. Mógłbym zapytać, dlaczego ja, ale przyjmuję to jako zobowiązanie za to, co mam zrobić. W tym momencie, kiedy otrzymałem informację o przyznaniu nagrody, to od razu poczułem się jak dziecko, gdyż jako młody człowiek zawsze miałem marzenie, by mieć prawdziwego orła - przyznał z uśmiechem Justus Werdin. 

Nagrody wyróżnionym wręczyli członkowie kapituły, a swoje osobiste gratulacje laureatom złożył obecny na uroczystości abp Henryk Muszyński. Całe wydarzenie urozmaicił wyjątkowy koncert Powiatowej Orkiestry Dętej, wspieranej przez solistów Chóru "Metrum".

1 komentarz

  • Link do komentarza czytelnik sobota, 18 lutego 2017 18:32 napisane przez czytelnik

    A czym się kierowano w doborze gości? Widzę tutaj chyba cały uniwersytet III wieku, reszta mieszkańców także niezwykle zasłużonych dla miadta się nie liczy? No i tylko jeden burmistrz z powiatu gnieźnieńskiego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane