środa, 22 lutego 2017 09:11

Rodzice apelują do radnych miejskich

 
Rodzice apelują do radnych miejskich archiwum redakcji

Rodzice uczniów, którzy są zainteresowani nauką w szkole przy ul. Pocztowej, apelują do radnych o nielikwidowanie tej placówki.

Do naszej skrzynki mailowej trafił list, skierowany od rodziców do radnych miejskich. Dodajmy, że dziś tj. w środę 22 lutego radni podejmą uchwałę dotyczącą nowej sieci szkół - podjęty prawie dwa tygodnie temu projekt sieci został pozytywnie zaopiniowany przez kuratorium. 

Treść listu Rady Rodziców do Radnych Miasta Gniezna (wyróżnienie tekstu jak w oryginale):

My, jako rodzice uczniów zainteresowanych edukacją w szkole mieszczącej się przy ulicy Pocztowej 11 w Gnieźnie zwracamy się do Państwa z prośbą o ponowne pochylenie się  nad sprawą powołania do istnienia Szkoły Podstawowej nr 4 w budynku obecnego Gimnazjum nr 2.

Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja, w jakiej znaleźli się włodarze miasta nie jest prosta i każda z podjętych decyzji nie zadowoli wszystkich. Wiemy na pewno, że nazywany „głosem społecznym” protest, który wpłynął do Urzędu Miasta od mieszkańców Kawiar i Pustachowy, którym władze miasta uzasadniają swoją decyzję, w której czytamy

„Wpływ na decyzję o wygaszeniu działalności ww. gimnazjum miały opinie rodziców uczniów z dzielnic Pustachowa i Kawiary. Rodzice optowali za tym, aby ich dzieci kształciły się w Szkole Podstawowej Nr 8 w Gnieźnie, nawet pomimo spodziewanej dużej liczby uczniów w tej szkole, zamiast w Szkole Podstawowej nr 4, która miała powstać z przekształcenia Gimnazjum Nr 2”

Pismo to  podpisało zaledwie 17 osób. Zadziałali szybko i Prezydent równie szybko podjął decyzję o niepowoływaniu Szkoły Podstawowej nr 4. Od tego czasu nikt nie chciał z nami rozmawiać. Wystosowaliśmy oficjalne pisma od Rady Rodziców i Nauczycieli pracujących w obecnym Gimnazjum nr 2 , jednak nikt z władz miasta o tym nie wspomniał. Czujemy się oszukani. Rękoma garstki ludzi zamyka się naszą szkołę – piękną, wyremontowaną, przestronną.

W pismach tych wymieniamy argumenty przemawiające na korzyść placówki. W mediach czytamy, że nie jesteśmy dla władz miasta partnerami do dyskusji. Szkoda, że tak się nas traktuje, jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami tego miasta, a w ten sposób ogranicza się nasze podstawowe prawa. Zgromadziliśmy ok. 300 podpisów naszych zwolenników. Dotarły do nas informacje, że Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 odwiedzili pan Prezydent i Dyrektor Wydziału Edukacji. Powiedziano tam głośno, że wymuszaliśmy w mieście podpisy od mieszkańców. To kłamstwo. Mówiono, że naszą szkołę  lokalne społeczeństwo uznało za niepotrzebną. Jak zatem wytłumaczyć ilość zgromadzonych podpisów? Warto dodać, że władze miasta głośno mówiły o tym, że nie mogą zagwarantować Rodzicom uczniów SP8, że uda się uniknąć dwuzmianowości i korzystania z sal nienależących jeszcze do tamtej placówki. Czytamy, że w okolicach tej szkoły dojdzie do przekwaterowania mieszkańców sąsiadujących ze szkołą baraków przy ul. Grunwaldzkiej 1 i 1a.

Nie ma żadnych  merytorycznych przesłanek do zamknięcia naszej szkoły. Wystarczyło tylko zmienić rejonizację. Zresztą sprawa rejonizacji jakoś ostatnio się rozmywa, bo wg. słów władz miasta w tej kwestii ostateczną decyzję podejmują rodzice. Jest bardzo duża grupa rodziców, a tym samym uczniów wyrażających chęć posłania dziecka do SP4. 

Nikt nie wziął naszych głosów pod uwagę. Zarzuca się naszej placówce, że uczniowie mają złe wyniki, że cieszymy się złą renomą. Sprawa wyników jest dyskusyjna. Spory odsetek naszych dzieci to pacjenci Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych z opiniami i orzeczeniami. Wiemy, że miały problemy w innych szkołach a w naszej  objęto je pomocą psychologiczno – pedagogiczną i zajęciami korekcyjno – kompensacyjnymi, radzą sobie zupełnie nieźle. Trudno jednak dorównać wynikom szkół, które nie znają takiej specyfiki pracy. Te argumenty jednak są odrzucane. Tymczasem często włodarze miasta zwracają się do Samorządu Uczniowskiego, czy naszych harcerzy o wsparcie dużych akcji miejskich i wtedy nie postrzega się naszych dzieci jako gorszych. Nasza szkoła to jedna z niewielu placówek tak prężnie działających w zakresie pracy z patronem , związanym z lokalną historią – Powstanie Wielkopolskie – Sala Tradycji, mnóstwo pamiątek, działań, projektów przy współudziale senatora Roberta Gawła.

Nikt z władz miasta  nie chce z nami rozmawiać. Tylko jeden radny przyszedł zobaczyć, jak wygląda budynek i jego możliwości. Tymczasem  jeszcze przed decyzją Kuratorium w Poznaniu czytaliśmy w lokalnych mediach, jakie włodarze miasta mają plany wobec budynku szkoły. Podkreślamy z całą mocą. To budynek doskonale wyposażony, gruntownie wyremontowany, objęty monitoringiem, wygrodzony nowym szlabanem, dysponujący nowym parkingiem. Czytamy, że zostanie wykorzystany przez miasto jako siedziba Straży Miejskiej, MOPS – u, ZNP, a być może będzie tu prywatna szkoła. Można to sprawdzić w artykułach tematycznych w lokalnych mediach. 

Jesteśmy bezradni. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do posła p. Krzysztofa  Ostrowskiego i senatora p. Roberta  Gawła, wczoraj byliśmy na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Kuratorium, że władze miasta nie poinformowały Kuratorium o naszych protestach i o tym, ile uczniów przewiduje się w przyszłej SP 8. Zupełnie tego nie rozumiemy. Dlaczego odnosimy wrażenie, że nie gra się z nami w otwarte karty?

Dlatego jeszcze raz prosimy. Nie udawajcie Państwo, że milczymy, nie mówcie, że nie ma protestu rodziców, a w Gnieźnie odbyły się konsultacje społeczne, bo to nieprawda.  Nie każcie nam wierzyć w to, o czym czytamy, że reforma oświaty stała się pretekstem do zamierzonego od dawna przejęcia doskonale wyposażonego i atrakcyjnego budynku. Wierzymy, że dobro społeczne weźmie górę nad emocjami, a sprawa dzieci, bo przecież o nią tu chodzi najbardziej, stanowić  będzie wartość nadrzędną.

30 komentarzy

 • Link do komentarza Marek czwartek, 23 lutego 2017 11:24 napisane przez Marek

  @Kris ma całkowitą rację! Układziki, koleżeństwo i wstawianie swoich koleszków na stanowiska w urzędach. Kowalski na odchodne dostał 70,000zł, Budasz załatwił mu pracę za którą dostaje 8,000zł/miesiąc. Ustawił także stołek dla Pilaka jako Dyrektora MOK-u po przetargu, który tak na prawdę był tylko picem na wode. Można? Można! Jak się nie nadajesz i wylatujesz ze Starostwa, to możesz nawet zostać Dyrektorem MOK-u nie miejąc nic wspólnego z kulturą! Pamiętajmy przy następnych wyborach. Wciąż się dziwię, że ludzie głosują na PO, a póżniej narzekają, że są takie a nie inne rezultaty. Prezydent Miasta Gniezno nie liczy się z głosami obywateli!

 • Link do komentarza Rodzic ucznia Gim 2 środa, 22 lutego 2017 23:05 napisane przez Rodzic ucznia Gim 2

  Mój syn chodzi do Gim 2, ja skończyłam SP 4. Lepszej szkoły nie mogłabym wybrać dla mojego dziecka. Mam drugiego syna który chodzi do SP 5. Jakby powstała "4" z miejsca syna przenoszę. Tak sympatycznego grona pedagogicznego nie ma w żadnej szkole.

 • Link do komentarza kris środa, 22 lutego 2017 19:17 napisane przez kris

  Prezydent Budasz na początku kadencji obiecywał, że nie będzie układów; Jacek Kowalski został prezesem TBS obecnie do likwidacji ale swoje zarobił nawet dostając podwyżkę, były starosta D.Pilak został dyr. Mok-u, kilka innych osób podobnie dostało pracę. Decyzja o likwidacji Sp 4 zapadła jeszcze przed spotkaniami z mieszkańcami. nagle cały budynek zostałby wykorzystany, to Straż Miejska, to jakaś szkoła prywatna. dawne koszary wojskowe miasto mogłoby wykorzystać dla mieszkańców, ale lepiej pierw sprzedać a potem kombinować by coś naprawić. nigdy wszystkich się nie zadowoli. Jacek Kowalski też obiecywał nowy łącznik na ul.Słonecznej lub Kolejowej bądź też nowy most a pozostawił kiepską fontannę na odchodne.

 • Link do komentarza Rodzic środa, 22 lutego 2017 17:34 napisane przez Rodzic

  W przeciwieństwie do osób zbierających podpisy dla SP8 od wszystkich a nie tylko od rodziców dla Gim2 były zbierane od rodziców. Ciekawa jestem czy w jakiejkolwiek szkole dzieci maja zajęcia dla ze strazakami, ratownikami medycznymi, ratownikami GOPR itp. Szkoda, że nikt nie widzi ile uczniów GIM2 to byli uczniowie SP8. Nasuwa mi sie pytanie czy te dzieci są inne? Brawo dla władzy i dyr oświaty w Gnieźnie ZAKŁAMANIE NR 1. Szkoda, że nikt nie widzi tego, że walczyliśmy o to samo czyli zmianę rejonizacji. Życzę powodzenia jak w SP8 bedzie 1000 uczniów

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 22 lutego 2017 17:31 napisane przez elemeledudki

  Gratuluje "wygranym" choc z nie dlugo beda "przegranymi" taki to bedzie chichot losu

 • Link do komentarza Zosia środa, 22 lutego 2017 17:05 napisane przez Zosia

  Decyzja już zapadła, na nic te krzyki...

 • Link do komentarza rodzic z Kawiar środa, 22 lutego 2017 16:54 napisane przez rodzic z Kawiar

  Ja z komentarza Kuby wszystko rozumiem :) Nie rozumiem najezdzania jednych na drugich. Niech kazdy walczy o swoje ale z szacunkiem do innych.

 • Link do komentarza gonzo środa, 22 lutego 2017 15:33 napisane przez gonzo

  @ Kuba - piszesz, że rodzice nie kumali co mówiły te orły z władzy, a tymczasem za grosz nie można zrozumieć niczego z twojego komentarza.

 • Link do komentarza były uczeń środa, 22 lutego 2017 15:25 napisane przez były uczeń

  Do gimnazjum 2 chodzą normalne dzieciaki takie jak wszędzie. A "przypały" znajdziecie w każdej szkole. Nie obrażajcie nikogo, bo dzieje się tam wiele dobrego, więcej niż w innych szkołach. Ja i moi dwaj bracia skończyliśmy tą szkołę i doskonale dawaliśmy sobie radę w LO i na studiach. Jak ktoś chce się uczyć to nauczyciele stawali na rzęsach pomóc.

 • Link do komentarza jasik środa, 22 lutego 2017 15:18 napisane przez jasik

  Przecież przy "piątce" "dwójce" i ósemce" wcale nie ma miejsca do parkowania a przy gim2 nowy duży parking!!!

 • Link do komentarza Mariola środa, 22 lutego 2017 14:38 napisane przez Mariola

  Rodzice dzieci z osiedla Pustachowa nie chcą by dzieci chodziły do SP 4.

 • Link do komentarza ina środa, 22 lutego 2017 14:06 napisane przez ina

  A ja uważam, że to zupełnie nieludzkie i nieekonomiczne - wyrzucać ludzi z budynków mieszkalnych i wydawać pieniądze na remont skoro jest gotowa placówka. Jak się chce zaoszczędzić to można połączyć sp2 i sp5. Wyjdzie taniej.

 • Link do komentarza belfer środa, 22 lutego 2017 13:47 napisane przez belfer

  Jest jeden wielki bałagan ze szkołami w Gnieźnie!!! Jest prawie marzec, a rodzice nadal nie są poinformowani co będzie dalej z ich dziećmi. Natomiast szkoły prywatne zacierają ręce, ponieważ mają już komplet, a nawet więcej uczniów. To właśnie szkoły prywatne najbardziej korzystają na tym chaosie, a szkołom państwowym będzie w przyszłym roku brakować uczniów. Tymczasem nasze władze chcą udostępnić budynek po gim 2 kolejnej szkole prywatnej...

 • Link do komentarza Kuba środa, 22 lutego 2017 12:50 napisane przez Kuba

  Do zwolennikow sp4 ktorzy byli na spotkaniu w piatek w sp8 , glupoty opowiadacie i tyle, albo niesluchaliscie tego co mowil prezydent, dyrektor oswiaty i dyrektor sp8, albo nie rozumiecie tego co mowili i bez potrzeby robicie zamieszanie, a ten Pan co probowal sie wyrywac to zupelnie nie wiadomo co mowil a po za tym nie ma nic wspolnego z jedna ani druga szkola, po za tym nikt nie mowil o rzekomych lekcjach do godz. 20, a czemu nie powiecie ze za 2-3 lata w kazdej szkole beda lekcje max do 15.30-16, czyli wlasciwie tak jak teraz, zaznaczam w kazdej szkole, jesli chcecie utrzymac sp4 to nie poslugujcie sie sp8, rodzicami i ich dziecmi ktore tam chodza i beda chodzic, tylko wymyslcie wlasne argumenty przemawiajace za sp4, a apropo remontowania szkol to kazda szkola byla remontowana nie tylko sp4, przedstawiacie troche naciagana a nawet zaklamana prawde, tyle!!!

 • Link do komentarza nauczyciel środa, 22 lutego 2017 12:10 napisane przez nauczyciel

  Jest nie do przyjęcia decyzja Budasza i Powalowskiego w sprawie likwidacji placówki szkolnej przy ul. Pocztowej. Taką dezję można podjąć zawsze i nie potrzeba do tego być polskim ekonomistą jak siebie określa Budasz w internecie. Trzeba się postarać aby w tej szkole można było nadal prowadzić zajęcia szkolne. Za co ci ludzie biorą pieniądze. Tymczasem ludzi traktują jak zło i problem który najlepiej usunąć z drogi, bo tam jak piszą trzeba umieścić o zgrozo, straż miejską. To jest pomysł godny Prezydenta. Usiąść i płakać. Ten Prezydent nie umie rozwiązać tego problemu, on go przerasta. Pamiętamy o tym przy wyborach. Mam nadzieję że jest to ich ostatnia kadencja.

 • Link do komentarza normalny środa, 22 lutego 2017 12:03 napisane przez normalny

  Dobra decyzja urzędu. Brawo za odwagę. Gimnazjum przecież nadal będzie istniało. Z tego co się mówi chodziłoby tam bardzo mało osób. Tak ciężko podejść te kilkaset metrów do innej szkoły? Czy może lepiej, żeby Pustachowa jeździła na Pocztową zamiast do SP8?

 • Link do komentarza elemeledudki środa, 22 lutego 2017 11:59 napisane przez elemeledudki

  Rodzice z Kawiar i Pustachowej po pierwsze uchwala z dnia 10 lutego 2017 roku jest uchwała intencyjną,po drugie kuratorium nie wiedziało o "źadnych" protestach po trzecie radni ktorzy przyłozą reke do nie powołania SP.4 poplyna razem z szefem Magistratu w kolejnych wyborach samorzadowych bo inne rzeczy ktore maja za uszami moga przejśc bez echa ale "niepowolanie szkoły" zapamietane zostanie na dluzej bo to co dobre szybko sie zapomina a zle rzeczy duzej w pamieci pozostaja i tyle. Takze "wstrzymajcie" sie od glosu niz byc umoczonym "za nie powołaniem"

 • Link do komentarza Były uczeń środa, 22 lutego 2017 11:15 napisane przez Były uczeń

  A ja uważam że to bardzo dobrze bo od dłuższego czasu nauczyciele juz nic nie robią w Gim 2 po za tym że przychodzą odbębnić swoje godziny .... poproszę o ukazanie jakichkolwiek sukcesów waszych uczniów .... ???? Edukacyjnych albo sportowych .... totalnie nic ....

 • Link do komentarza jm środa, 22 lutego 2017 10:59 napisane przez jm

  odp. do pytajnik
  jestem jedną z 300 osób które podpisały petycje; podpisałam nie dlatego że tam chodzą moje dzieci, ale dlatego że być może w przyszłości będą ; jak wspomnę sobie SZP nr 5 to aż mi ciarki po plecach chodzą i wolałabym zeby trafiły do szp nr 4

 • Link do komentarza JM środa, 22 lutego 2017 10:54 napisane przez JM

  oczywiście ze władza ma tutaj sówj inters!!!! nikt nie liczy się ani z dobrem dzieci ani ze zdaniem rodzców którzy na to wszytko dają kasę płacąc podatki; referenda w byle głupotach można robić ale zapytać rodzców gdzie faktycznie będą posyłać swoje dzieci to już jest problem

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane