Jesteś tutaj:Blogi Prymas Polski?
czwartek, 19 października 2017 13:21

Prymas Polski?

  Dobra dusza

Na wstępie powinniśmy wszyscy podziękować Księdzu Prymasowi Polski za pełne szczerości słowa wypowiedziane w wywiadzie w jednej z gazet ogólnopolskich.  Rozmowa dotyczyła między innymi aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa. Temat uchodźców jak bumerang wraca w niemalże każdej wypowiedzi hierarchy, więc nie mogło być inaczej i tym razem. Poza tym mogliśmy dowiedzieć się o istnieniu w naszym mieście nowej jakości kościoła, w którym grozi się księżom z gnieźnieńskiej diecezji, jeśli się pojawią na ewentualnych marszach przeciw uchodźcom. Temat podchwyciły portale internetowe, w sieci zagrzmiało, życie  mocno się ożywiło. Gniezno ponownie zaistniało na scenie ogólnopolskiej, z nowym kościołem w tle. 

Ewangelia i Boże miłosierdzie, jak się okazuje ma coraz częściej różne oblicza, a nawet interpretacje. Subiektywne pojmowanie Chrystusa w osobie uchodźcy sprawia wrażenie pozornej miłości Kościoła. Tymczasem tereny  Francji,  Hiszpanii , Niemiec czy Włoch zalewane są obcymi narodami, z obcą religią, z nieczułym traktowaniem podejmujących, domagającym się wszelkich praw. Kraje toną coraz bardziej w absurdzie politycznie poprawnej miłosiernej pomocy. Tymczasem prymas po raz kolejny odwołuje się do autorytetu papieża Franciszka nie przyjmując do wiadomości faktu, że Polacy nie życzą sobie w swoim kraju imigrantów ekonomicznych, w których prymas widzi wyłącznie uchodźców. I nie ma to nic wspólnego z polskim brakiem wiary, egoizmem, niedostatkiem miłości. Odpowiedzialni Polacy są przecież świadomi odrębności religijnej  wkradającego się w Europę narodu. A pierwszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa własnemu Narodowi, który na szczęście o tym obowiązku pamięta. Wobec takiej sytuacji, nasuwają się wątpliwości,  do czyjego dobra dąży hierarcha?

Religijny autorytet prymasa nie wzbudza już tak wielkiego poruszenia, jak bywało dawniej. Niegdyś na społeczeństwa religia  wywierała przemożny wpływ. Dzisiaj proces sekularyzacji życia społecznego prowadzi Europę do smutnego jej końca: całkowitego uśpienia i zaniku cywilizacji chrześcijańskiej. Dlatego Polacy różańcem do granic, krucjatą za ojczyznę, apelami nie przeciwko uchodźcom a przeciwko wspomnianym imigrantom ekonomicznym (religijnie niebezpiecznym) mówią: nie.

Nadaktywność prymasa w kwestii uchodźców wzbudza wiele kontrowersji i podziałów. Jedność narodu kolejny raz zostaje nadwyrężona, a porządek  próbuje się czyimś kosztem zakłócić. Sentymentalna narracja nie wmówi nam niechcianych teorii i nie uspokoi opinii publicznej. Czy chcemy, aby Polska żyła? Jeśli tak, to zrozumieć wreszcie należy, że zasada kompromisu, tolerancji, negocjacji, porozumienia jest daleka od obiektywnej prawdy na temat przybyszy ze wschodu. Poza tym ukochać świat i ludzi to nie znaczy tylko otwierać się na nich i rozmawiać z nimi. To zachowanie zgodności umysłów i jedności katolickiej zwłaszcza w tych trudnych dla chrześcijaństwa czasach. 

I na koniec: szkoda, że prymas we wspomnianym wywiadzie przypomniał o uderzeniu pioruna w katedrę gnieźnieńską. Drzewo poznaje się po owocach. Nikt nie zaprzeczy rzeczywistym i smutnym faktom. Wygięty krzyż na świątyni skomentował ktoś krótko: Jezus opuścił to miejsce. A do wielu wspaniałych księży nie tylko z diecezji gnieźnieńskiej niech przemówią słowa św.  Atanazego:  „Bracia, jako strażnicy Bożych tajemnic powstańcie i przystąpcie do działania, wy, którzy macie przed oczyma zniszczenie, jakie inni nam gotują!”

72 komentarzy

 • Link do komentarza skołowany katolik czwartek, 13 grudnia 2018 12:03 napisane przez skołowany katolik

  Premier Węgier Viktor Orban ocenił dzisiaj, że wtorkowy zamach w Strasburgu, w którym dwie osoby zginęły, a 14 odniosło obrażenia, był atakiem nie tylko przeciwko Francji, lecz także przeciwko europejskiej i chrześcijańskiej kulturze.
  „Jestem przekonany, że sprawcy obrali za cel nie tylko Francję i Francuzów, lecz także wykuwającą jedność naszego kontynentu kulturę europejską i chrześcijańską”
  A w Polsce?
  Polskie służby zatrzymały obywatela Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej. Alvi A. Podejrzany jest o popełnienie przestępstwa terrorystycznego. Zatrzymania dokonano 28 listopada, ale dopiero dzisiaj poinformowano o tym opinię publiczną. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.
  No to jak mam rozumieć słowa najważniejszego hierarchy polskiego kościoła:""Bezpieczeństwo uchodźcy, który potrzebuje pomocy, jest ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe " .

 • Link do komentarza patriota piątek, 02 lutego 2018 00:06 napisane przez patriota

  ad. dominus, niestety abp Gądecki powiedział dwa tygodnie później, że "Bezpieczeństwo uchodźcy, który potrzebuje pomocy, jest ważniejsze niż bezpieczeństwo narodowe " . Kompletnie nie rozumiem, jak tak można zmieniać zdanie. Niech wszyscy hierarchowie wezmą sobie do serca Jana Pawła II, który w Pamięć i Tożsamość wyraźnie zaznaczył: "Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste, umiłowanie historii, tradycji,języka czy samego krajobrazu ojczystego. jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna." Naprawdę, to są słowa Wielkiego Polaka, i płynie z nich jedno przesłanie, że patriotyzm nakazuje nam chronić naszą ojczyznę od obcych wpływów oraz tej plagi, przed którą uchronił nas przed laty nasz król Jan III Sobieski.

 • Link do komentarza dominus niedziela, 31 grudnia 2017 11:37 napisane przez dominus

  Dzisiaj piekne i madre slowa abp Gądeckiego w sprawie uchodżców i dobrze byłoby, by wszyscy hierarchowie wzięli je sobie do serca:
  "Stanowisko Kościoła w Polsce w kwestii uchodźców stara się być zbieżne ze stanowiskiem Pana Jezusa i Kościoła Powszechnego. Kościół owszem zwraca uwagę na to, że trzeba czynić różnicę między uchodźcami a imigrantami. W sprawie imigrantów każdy rząd ma prawo regulować sprawy w taki sposób, który uważa za najbardziej korzystny dla dobra wspólnego danego kraju. W tym sensie rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji. ............... Kościół w Polsce mówi, że bardzo piękną inicjatywą jest wspieranie ofiar konfliktów zbrojnych na miejscu, pomaganie im w tym, aby mogli przetrwać w swojej ojczyźnie. .................ważne jest także towarzyszenie duchowe tym ludziom, którzy skarżą się na to, że są opuszczeni, że nikt się nimi nie interesuje, że zostali pozostawieni sami sobie."
  To brzmi całkiem inaczej, niż do tej pory było lansowane!

 • Link do komentarza ave środa, 27 grudnia 2017 22:26 napisane przez ave

  Wśród postulatów mających za cel reformę współczesnego Kościoła katolickiego wysuwanych przez liberalnych katolików znajdują się:
  zaakceptowanie przez Kościół kapłaństwa kobiet i zniesienia obowiązkowego celibatu wśród duchownych, uznanie prawa do antykoncepcji, eutanazji, aborcji, rozwodu, zapłodnienia in vitro, zaprzestania uważania aktów homoseksualnych za grzech. No i mamy powoli owoce tego liberalizmy. Np. w amerykańskim Kościele do głosu znowu doszli liberalni biskupi ośmieleni odejściem Benedykta XVI. Wyczuwają jakby nowy wiatr z Rzymu!

 • Link do komentarza oremus środa, 27 grudnia 2017 16:37 napisane przez oremus

  Przecież liberalizm jest największym wrogiem kościoła! Nauka społeczna Kościoła broni wolności ludzkiej, ale równocześnie w sposób jednoznacznie krytyczny odnosi się do liberalizmu. Podstawowym przedmiotem krytyki jest niemożliwa do zaakceptowania z chrześcijańskiego punktu widzenia absolutna autonomia jednostki. Może abp Gądecki miał co innego na mysli?

 • Link do komentarza emigrant wtorek, 26 grudnia 2017 22:24 napisane przez emigrant

  Przewodniczący KEP powiedział w dzień wigilicjny, że, że w podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek. No to ja to rozumiem ,że jest to liberalizm, bo to własnie ta doktryna ogranicza role państwa no minimum i głosi zasadę, że źródłem postępu jest wolna działalność jednostek w życiu gospodarczym, jak i w życiu politycznym. To wartości liberalne zapewniają człowiekowi nieprzerwany i niczym nieograniczony rozwój. A ja sądziłem, ze liberalizm to nie jest idea dla katolików.

 • Link do komentarza Lolek wtorek, 21 listopada 2017 19:46 napisane przez Lolek

  Przyjmij do swego pałacu tam tyyyyyle miejsca. Nie piękne słowa ale czyny. Zwykłych księży chce suspensa ukarać. A co zrobi ks. prof Oko czy ks. prof. Bortkiewiczowi albo ks. prof. Guzowi ....zbyt cienki ten mały Polak by ich straszył. Takich kapłanów nam potrzeba.

 • Link do komentarza Monia czwartek, 16 listopada 2017 15:57 napisane przez Monia

  Wiktor, święta racja, Polacy wybrali i chcą, żeby Polska była wolna od islamu.

 • Link do komentarza Wiktor czwartek, 16 listopada 2017 13:35 napisane przez Wiktor

  Dzisiejsze słowa min. Błaszczaka : Czy Polacy chcą, żeby w Polsce było tak, jak na zachodzie Europy, żeby zamiast biało-czerwonej, królowała tęczowa flaga? Czy Polacy chcą, żebyśmy mieli do czynienia ze społecznościami muzułmańskimi, które się nie integrują z Europejczykami i narzucają swój porządek? To jest zasadnicze pytanie- zaznaczył minister Błaszczak.W wyborach Polacy powiedzieli, że tego nie chcą, a my się tego trzymamy
  - podsumował.

 • Link do komentarza blondie niedziela, 12 listopada 2017 11:39 napisane przez blondie

  z dedykacją dla tzw. Prymasa Polski
  http://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-bp-chber-po-co-przyjmowac-uchodzcow-skoro-mozna-pomoc-odbudo,nId,2464092

 • Link do komentarza Wadera piątek, 27 października 2017 21:19 napisane przez Wadera

  Wilku,jak się zgadzasz z prymasem? Przecież prymas nie różnicuje tych najeźdźców wg wiary?

 • Link do komentarza wilk piątek, 27 października 2017 12:48 napisane przez wilk

  Zgadzam sie z Prymasem !!!! Uchodźców chrześcijańskich możemy przyjąć, jako kraj chrześcijański,muzułmanów za to niech przyjmują kraje muzułmańskie,szczególnie te bogate !!!!!! Natomiast nie kontrolowanej dziczy NACHODŹCÓW NIGDY nie powinniśmy wpuszczać !!!!

 • Link do komentarza Francoise piątek, 27 października 2017 00:50 napisane przez Francoise

  Do czego prowadzi laicyzacja: http://fakty.interia.pl/religia/news-francja-musza-usunac-krzyz-z-pomnika-jana-pawla-ii,nId,2458009
  Natomiast nikomu w tym kraju nie przeszkadzają coraz większe liczby meczetów i symbole muzułmańskie.

 • Link do komentarza inez czwartek, 26 października 2017 23:40 napisane przez inez

  A Prymas to się zachowuje jak jakiś celebryta - wywiady daje po gazetach co najmniej jakby jakimś Stuhrem czy Dodą był albo jakimś politykiem !!! Chyba zapomniał po co został powołany, przez Kogo i dla Kogo! No ale cóż, jak się nie ma za grosz autorytetu trzeba go sobie poszukać w mięsnych tabloidach!

 • Link do komentarza emigrant czwartek, 26 października 2017 22:21 napisane przez emigrant

  Uchodźcy z Azji i Afryki są zagrożeniem dla gospodarki krajów Europy
  w XXI wieku. Dzisiejszy kryzys uchodźczy jest największym od czasów II wojny światowej. Nie ma mowy o pełnej asymilacji w żadnym europejskim kraju i każdy nawet średnio inteligentny człowiek dobrze o tym wie. wielu tzw. uchodźców to radykalni islamiści, których zadaniem jest destabilizacja Europy.. To jest zaplanowana akcja przeciw Europejczykom! Elity mają zbyt wiele problemów z Europejczykami, którzy są krnąbrni, protestują, nie chcą się podporządkować. Są ucywilizowani, świadomi swoich praw, filozofują, kwestionują. Tak to już jest na tym świecie, że gdy jego mieszkańcy osiągają odpowiednio wysoki poziom technologii, wiedzy, świadomości, ucywilizowania – to te osiągnięcia są nam odbierane. I naprawdę, żeby tego nie zauważyć i tego nie rozumieć, to trzeba mieć bardzo wąski krąg myślenia. Niech ci wszyscy broniący tego najazdu na Europę przyjadą do nas, na Zachód, Szybko wyleczą się z tej miłości i miłosierdzia.

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 26 października 2017 16:39 napisane przez Gnieźnianin

  Wiarołomni adwersarze Prymasa Polaka a może jeszcze powołacie uzurpatorsko antyprymasa jak kiedyś powołano antypapieży ?

 • Link do komentarza bob czwartek, 26 października 2017 06:10 napisane przez bob

  Tak sobie zajrzałam i czytam te komentarze względem prymasa - mała litera zamierzona - żal mi tego człowieka co mam wrażenie uwierzył w swój autorytet! Wielu starszych ludzi tak ma, że to ksiądz, że biskup, że wykształcony, w końcu to prymas? ! I co z tego pytam? Czy on nie ma prawa błądzić? Gorzej, że swój niby autorytet wykorzystuje do zastraszania swych podwładnych, tym samym podważa co sam mówi i czyni go kompletnie niewiarygodnym, wręcz ośmiesza go! Niestety "zwykły, szary wierny" nie ma prawa powiedzieć - zresztą jak i kiedy - , że prymas idzie złą drogą i sam sobie kopie dołki! Jak upadnie, będzie za późno! ! Żal człowieka, który uznaje tylko siebie samego za autorytet - zapomina o Tym Komu miał służyć! Nam prostaxzkom tylko modlitwa zostaje!

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 25 października 2017 10:04 napisane przez Gnieźnianin

  Do gratias I znowu w dyskusji na forum inwektywy zamiast sensownych argumentacji i "nie warto reagować", a jednak i "nie warto reagować" prowadzi do bezwzględnego dyktatu. Do Lolek Tekst twego komentarza trudny do zrozumienia i zapewne w taki sam sposób pojmujesz sprawy, bezsensu nie dający konkluzje w sprawie.

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 25 października 2017 08:58 napisane przez Stefan12

  Dla Prymasa nowe choroby to nie problem, bo przecież:

  " Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie". Mk 16,17

  No, chyba że Prymas niewierzący jest, to mamy problem...

 • Link do komentarza medyk wtorek, 24 października 2017 23:33 napisane przez medyk

  O tym jakoś przedstawiciel Kościoła milczy, a w Niemczech jest już epidemia świerzbu.Przed rokiem 2015 nie odnotowano żadnego przypadku tej choroby. Jednak nowi obywatele Niemiec przywieźli ze sobą zapomnianą
  w cywilizowanych krajach chorobę. Niestety wraz z falą imigrantów napływającą do Europy w ciągu ostatnich kilku lat powrócił na stary kontynent także trąd! Odnotowano przypadki zakażeń tą chorobą w Anglii, Niemczech, Portugalii i Hiszpanii. Rozszerzają się choroby weneryczne, AIDS, gruźlica i nieznane szczepy grypy mogące powodować niespotykaną od lat epidemię.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane