Jesteś tutaj:Blogi Kryzys w Kościele cz. 5
wtorek, 05 grudnia 2017 14:00

Kryzys w Kościele cz. 5

  Dobra dusza
Kryzys w Kościele cz. 5 zdjęcie nadesłane

Dzieje Kościoła katolickiego to wielka i piękna historia przeplatana jednak wieloma bolesnymi dramatami. Kościół od zawsze był jedynym autorytetem społecznym, gdzie modlitwa wiernych niosła ku dobremu. Sposób, w jaki Kościół sprawuje swój kult musi odzwierciedlać to, w co wierzy. W myśl zasady lex orandi, lex credendi wszystko, co dziś widzimy w Kościele staje się jasne, czyli jaki kult - taka wiara.   Czy to jest odpowiedź na pytanie: skąd  tyle w ludziach zwątpienia, niepewności, niepokoju i niezadowolenia? 

Zrozumieć istotę kryzysu, w jakim znalazł się dzisiejszy katolicki świat to z podniesioną głową przyznać, że narzucana mu fałszywa teoria  ekumenizmu i „protestantantyzacja” katolickich zwyczajów jest drogą donikąd. Prawda powoli wypływa na wierzch ukazując wreszcie protestantyzm w obrazie antyboskiego porządku, tendencyjnie skonstruowanego z nowym rodzajem człowieka na czele. Życie duchowe, wiara, praktyka religijna ulegają topnieniu wszędzie tam, gdzie zostaje zaszczepiona protestancka trucizna.

Warto zastanowić się czasami nad współczesnym zamieszaniem w Kościele, którego wielokrotne błędnie rozumiane odwołania się do ekumenizmu mają uczulić bierne serca katolickich wiernych.  Wszelkie naiwne próby rozwiązania ciszy duchowej, oddalenia, bezbożności ludzkiej prowadzą instytucje kościelne do coraz to bardziej nowatorskich rozwiązań. Kościół  umiejętnie, może i nieświadomie,  dostosowuje się do współczesnej cywilizacji, pozbawiając się pewnej godności. Powoli niestety przegrywa ze zjawiskiem nadmiernej wolności religijnej, szukając w jedności różnych wyznań ratunku dla siebie. Tradycyjne katolickie zwyczaje ustępują  coraz śmielszej otwartości i akceptacji  wesołkowatego i wyluzowanego kościoła, który nie ma nic wspólnego z naszą wiarą. W efekcie rola duchowieństwa poddana zostaje redukcji, a ludzka mentalność religijnie ubożeje. 

A świat się nie zmienia, tylko my się zmieniamy. Ostudzone nasze emocje, porzucone w kąt modlitwy, zalane stekiem nowoczesności liberalne umysły zupełnie sobie nie radzą z prostą Prawdą wiary katolickiej. Dzisiejszy człowiek tonie w wygodnym materializmie, podpiera się „swoją prawdą” okazjonalnie odwiedzając kościół, a jego intelekt  wrogi jest nadprzyrodzoności oraz Magisterium Kościoła. Wskutek rewolucyjnego reformowania Kościoła, w który próbuje się wpuścić wolnym marszem kolejny raz świeże powietrze praktycznie oddala się od serca wiary katolickiej.

W atmosferze głoszonego dzisiaj ekumenizmu w miejsce poważnych liturgii wprowadza się lekcję wrażliwości w postaci popularnych medytacji, wieczorów uwielbienia, charyzmatycznych wspólnotowych spotkań. Fundowany nam świat zmysłów i odlotowych uniesień zatapia człowieka w absurdzie odwracając jego  uwagę od właściwego kultu.

Zadanie, które stoi przed nami dziś to potrzeba odkrycia na nowo sensu istnienia.  Nie wolno nam się poddawać rozpaczy, gdyż nasza ludzka natura boskiego stworzenia przetrwała, pomimo okrutnych i demonicznych wręcz podstępów w różnych czasach.  Jednak otwórzmy oczy i zauważmy, że coraz bardziej przejawiające się wpływy protestanckie czynią z nas ludzi o mentalności wręcz protestanckiej. Fakty mówią same za siebie. Coraz częściej zapominamy o katolickich zwyczajach oraz przyjmujemy zasady i przekonania, które są dalekie i wrogie wierze katolickiej. Czyżby kolejny raz ”dym szatana wślizgnął się do świątyni Boga przez jakąś szczelinę”? Przykładów w tej materii jest wiele…

27 komentarzy

 • Link do komentarza świecki niedziela, 11 lutego 2018 18:35 napisane przez świecki

  Co na to wszystko księża? Dlaczego milczą i nie włączą się w dyskusję? lekceważenia świeckich ciąg dalszy?

 • Link do komentarza Faustyna niedziela, 11 lutego 2018 11:49 napisane przez Faustyna

  Pan Jerzy miesza pomylenie poplątaniem, Tak to jest, jak brakuje rzetelnej wiedzy na temat, w którym tak autorytatywnie się wypowiada. Skoro dla Jerzego i jezuici i protestantyzm jest taki dobry, to dlaczego w katolickim kościele jest tak źle, a nawet coraz gorzej? Dlaczego do naszego katolickiego kościoła przenikają (z szybkością prawie światła!) zwyczaje protestanckie? Co się dzieje, ze w do kościołów trzeba przyciągać wiernych nie modlitwą i nabożeństwami, a imprezami nie mającymi często żadnego związku z Bogiem? wg pana Jerzego należy chwalić Boga m.in. na flecie. Zgoda, ale, czy w kościele zgodnie z ta zasadą Boga należy chwalić przecież w każdym naszym godziwym postępowaniu, ale czy wszystkie nawet najbardziej godziwe uczynki przerabiamy w kościele? Kościół - jako budowla – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp., a nie do tańców, śpiewów, wygłupów ( jezuici w Łodzi)itp. W kościele pragniemy wyciszenia, kontemplacji, modlitwy, chwalenia Boga poprzez nie przeszkadzanie innym, sprawowania Ofiary mszy świętej.

 • Link do komentarza szperacz sobota, 10 lutego 2018 21:36 napisane przez szperacz

  Może czasem warto przypomnieć sobie słowa Wielkiego Polaka i zapytać, co się dzieje w polskim kościele, że na ulicach nie widać księży? Nie, że nie chodzą, ale wstydzą się sutann, koloratek....
  (...)Nie mogę odłożyć pióra, zanim nie dotknę tu jeszcze jednej sprawy, która ma dla wspólnoty kleru większe, niż się wydaje znaczenie, a dla Ludu Bożego jest społecznym wyznaniem wiary. Mam na myśli sutannę kapłańską. Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła.
  Kiedy raz przybrałem ten strój, muszę nie tylko pytać siebie, czy go noszę, ale w rachunku sumienia pytać - jeśli to miałoby się zdarzyć - dlaczego zdjąłem znak wiary i kapłaństwa. Czy z lęku? Ze słabości? Nie! Zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga.
  Stefan kard. Wyszyński, List do moich kapłanów, Paryż 1969 r., tom III, s. 76–77

 • Link do komentarza diecezjanin niedziela, 31 grudnia 2017 10:26 napisane przez diecezjanin

  Przeczytalem ten wywiad i może jestem niedokształcony, ale zamąciło moją mózgownicą dokumentnie. Nie mogę się otrząsnąć z tez wygłoszonych przez hierarchicznego staruszka. Co ciekawe wielu księży w rozmowie zgadzają się ze mna, ale publicznie nie odezwą się. Porażajacy jest ten strach.

 • Link do komentarza x. sobota, 30 grudnia 2017 16:35 napisane przez x.

  To jest prawdziwy dramat w kosciele, ten wywiad i te wypowiedzi, szczególnie dotyczący ks. Bonieckiego. Ale i inne wątki też zasługują na powazne zastanowienie się, kto naprawdę jest u steru naszych polskich władz koscielnych.
  http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/tak_dziala_bog_.html

 • Link do komentarza oremus środa, 27 grudnia 2017 11:46 napisane przez oremus

  Boże Narodzenie głosi radość światłości, która oświeca każdego człowieka, który chce żyć w prawdzie - zaznaczył w swojej homilii abp Marek Jędraszewski.I o tę radość światłości katolikom chcącym życ w prawdzie przede wszystkim chodzi. Niestety, tak trudno jest to zrozumieć niektórym władzom kościelnym.

 • Link do komentarza Anubis sobota, 16 grudnia 2017 12:07 napisane przez Anubis

  Gratuluję Portalowi ożywienia dyskusji o naszym Kościele, a właściwie o tym, co nurtuje wielu Jego członków, zainicjowanej przez "Dobrą duszę"w cyklu zatytułowanym Kryzys w Kościele. Niezależnie od tego, czy kryzys jest i jak on jest głęboki uważam, że jeżeli problem traktuje się poważnie, to przynajmniej ten który go referuje, powinien występować jawnie i otwarcie dlatego, że wszelkie anonimy są i zawsze będą traktowane jak bełkot nie zasługujący na żadną uwagę przez stronę, o której się mówi, a która, bądź co bądź się nie ukrywa i występuje jawnie i otwarcie. Jeżeli ktoś jest odmiennego zdania, to gratuluję mu fantazji. Szczepan Kropaczewski

 • Link do komentarza Lady poniedziałek, 11 grudnia 2017 10:04 napisane przez Lady

  Pogubił się kościół w dzisiejszym świecie. Księża dopasowują się za bardzo do współczesnego człowieka. Tracą autorytet, a ich rola zaczyna być drugorzędna. Czy jeszcze nie widzą tego, że zaczynają być wypierani przez liderów śmiesznych wspólnot? Że powoli wydziera im się rozdawanie komunii? Że wprowadza się koncertowy kościół a nie eucharystyczny? Że nawet delikatnie sugeruje się im zmianę pojmowania 10 Przykazań Bożych?
  Odpowiedzialność księdza za swoje owce jest ogromna. Wygląda na to, że w imię posłuszeństwa kapłani są wykorzystywani. Aż strach pomyśleć przez kogo.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 10 grudnia 2017 20:39 napisane przez Gnieźnianin

  Tradycja chrześcijańska, katolicka itp. bardzo wiele odbiega od podstaw ich wiary i naprawianie tego dla konserwatystów prawicowych z reakcyjną mentalnością staje się szokiem.

 • Link do komentarza x. piątek, 08 grudnia 2017 19:06 napisane przez x.

  Jak powiedziała kiedys siostra s. Barbara Chyrowicz SSpS, kiedy Kościół zacznie się uginać pod naciskiem „postępu”, straci swoją tożsamość. Jakie to ważne stwierdzenie w dzisiejszych czasach! Twierdzi także, że w Kościele polskim wciąż za małą rolę odgrywają świeccy, wciąż istnieje niepotrzebny dystans pomiędzy nimi a hierarchami. Jeśli świeccy mają się czuć odpowiedzialni za Kościół, muszą mieć na niego realny wpływ, muszą mieć poczucie, że ten Kościół współtworzą. Ten Kościół wciąż bardziej czeka na ludzi, niż do nich wychodzi. Sytuacja się jednak zmieniła – przykładem dla polskiego Kościoła może być dziś znany nam obraz z Kościoła w zachodniej Europie, gdzie po Mszy świętej księża wychodzą przed świątynię, żeby przywitać się z wiernymi i porozmawiać. Kiedy widzą nieznanych, pytają skąd są. Polski Kościół wciąż za mało jest Kościołem dialogu, za mało miejscem spotkania. Dlatego katolicy szukają mozliwości spotkań, na których mogą wyrazic swoje wątpliwości, zatroskanie, wahania, a także może czasem uzupełnić braki w wiedzy teologicznej w dialogu pozbawionym wzajemnej pogardy i wzajemnych oskarżeń.

 • Link do komentarza Szymon piątek, 08 grudnia 2017 18:19 napisane przez Szymon

  Jest niewątpliwe, że Kościół w Polsce potrzebuje kompleksowej odnowy. Odnowy potrzebują kaznodziejstwo i katecheza, liturgia i formacja kleryków, księży oraz świeckich. Potrzebne są żywa teologia, katecheza dorosłych, grupy biblijne i modlitewne, dobrze przygotowani spowiednicy. Wielu ludzi tęskni za pogłębionym życiem duchowym, lecz nie znajdują dla siebie pomocy, przewodników. Owszem, są w Polsce miejsca wspaniałych rekolekcji, ruchy i wspólnoty. Są akcje modlitewne czy ewangelizacyjne. Chodzi jednak o to, żeby taką pomoc można było znaleźć na co dzień we własnej parafii, która dla większości wiernych jest podstawowym miejscem praktyk religijnych. Te zaś sprowadzają się dziś głównie do udziału we mszy i nabożeństwach. Odnowa parafii jako niemal naturalnej wspólnoty umożliwiającej osobiste przeżywanie wiary wydaje się zatem kluczem do odnowy. (Znak)

 • Link do komentarza szperacz piątek, 08 grudnia 2017 00:17 napisane przez szperacz

  Tak wyglądaja koscioły ewangelickie, w Polsce proszę czytelników: Tancerka na ołtarzu oczarowała! A dziś kolejna niespodzianka Conversatorium. Zapraszamy!
  - Nigdy wcześniej nie tańczyłam w kościele. Bałam się tego koncertu bardzo! Przede wszystkim dlatego, że jestem osobą wierzącą i miałam mnóstwo wątpliwości, czy taniec współczesny będzie adekwatny do miejsca, które jest przecież świątynią Boga. Dopiero to, że proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy wyraził na mój taniec zgodę, uspokoiło mnie nieco - powiedziała nam po Koncercie Inauguracyjnym XXVII Legnickiego Conversatorium Organowego Aleksandra Dziurosz, znakomita tancerka tańca współczesnego, posiadająca tytuł naukowy doktora tańca. Mimo ogromnego zmęczenia i targających nią emocji nie kryła po występie, że przedsięwzięcie bardzo jej się podobało. Widzom także! Pełen niespodzianek taniec, niesamowita ekspresja oraz otwartość tancerki spowodowały w końcu, że jeden z widzów... zatańczył z panią Aleksandrą w nawie głównej ewangelickiej świątyni!
  - Pan Bóg też ma przecież poczucie humoru - powiedział ktoś z uśmiechem. I miał rację! Publiczność nagrodziła artystów brawami na stojąco.

 • Link do komentarza tomek piątek, 08 grudnia 2017 00:01 napisane przez tomek

  @stary katolik
  bo to jest profanacja

 • Link do komentarza normalny, stary katolik czwartek, 07 grudnia 2017 19:14 napisane przez normalny, stary katolik

  Jak dla mnie to profanacja
  https://www.youtube.com/watch?v=dRDGbRxG8GY

 • Link do komentarza wilk czwartek, 07 grudnia 2017 13:58 napisane przez wilk

  Niestety prawda jest taka,że protestanci w szczególności doprowadzili do rozbiorów Rzeczypospolitej w XVIII w. Dużą rolę odegrała ...Anglia i jej ówczesny sojusznik pruski cesarz Fryderyk ,wraz z Prusaczką protestantką słynną CARYCĄ !!!!!

 • Link do komentarza Inigo czwartek, 07 grudnia 2017 11:24 napisane przez Inigo

  @Jerzy: mam wrażenie, że kolega to wielki fan Jezuitów. Proszę zapoznać się z tym co działo się z zakonem Jezuitów począwszy od lat 60-tych, kiedy na czele zakonu stanął generał Pedro Arrupe. Jezuici sprzeniewierzyli się papieżowi. Walczyli z Pawłem VI jak i Janem Pawłem II. To m.in. dzięki nim, a głównie przez ich modernizm kościoły na zachodzie świecą dziś pustkami. Powoływanie się w Pana wypowiedzi na ks. Recława, który z prawdziwego kościoła Jezusowego zaczyna robić komedię jest kompletnie nie na miejscu. Ks. Recław jest wielkim wrogiem tradycji katolickiej, bez której Kościół Katolicki nie może istnieć (bo przestanie być katolicki). Proszę zatem o podanie przykładu, że tradycjonalisci nazywają radość w kosciele złem i proszę nie powoływać się tutaj na żadnych księży typu ks. Recław, którzy jawnie walczą z tradycją. W Pana rozumieniu radości w kościele im więcej hałasu, śmiechu, skakania i wrzasku tym lepiej. Zróbmy zatem dyskotekę w kościele, a przyjdzie jeszcze więcej ludzi, może jeszcze jakieś sex party, a koscioły będą pękały w szwach. Nie tędy droga!!! Za chwilę Jezuici pokroju ks. Recława będą głosić, że homozwiązki to samo dobro i że kościół powinien je uznać, a tak właśnie zaczęli Jezuici już uważać w latach 60-tych. Tradycja w Kościele ma 2000 lat, modernizm Jezuitów-pół wieku. A widać już owoce, zwijający katolicyzm w całej Europie. Po owocach ich poznacie...

 • Link do komentarza Szczepan czwartek, 07 grudnia 2017 09:45 napisane przez Szczepan

  W całej pełni popieram głos "parafianina" w kwestii braku jasnej deklaracji kapłanów do przyznawania się do do swego stanu, poprzez unikanie właściwego jemu stroju. Jakie to obłudne w sytuacji, gdy samemu grzmi się z ambony o niewłaściwych strojach wiernych. Ale to tylko czubek góry lodowej. Ja nie wiem kim jest "Dobra dusza" i czemu się tak nazywa jakby nie miał swojego nazwiska gdy pisze o sprawach dla niego? Kardynalnych. Czyżby się wstydził swoich poglądów? To wygląda wprost jak zaparcie się wiary. Swego czasu ktoś kto deklarował, że jest kapłanem zakonnym robił to samo w innym gnieźnieńskim portalu. Chrystus nie używał pseudonimu i nie chodził w masce a ja nazywam się Szczepan Kropaczewski, a jak wyglądam, łatwo ustalić.

 • Link do komentarza senior czwartek, 07 grudnia 2017 09:02 napisane przez senior

  Panie Jerzy, zapowiadany jest na film dokumentalny o Lutrze i luteraniźmie. Może inaczej spojrzy Pan na swoje poglądy. A jeżeli luteranizm jest taki dobry, to dlaczego przyczynił sie w znacznym stopniu do pustych kościołów na Zachodzie, dlaczego nie są ważne tam przykazania Boże itd. Może warto trochę postudiować prawdę? Dlaczego do katolickich kościołów całą parą wprowadza się taki cyrk, jak prezentowany na przytoczonym filmie? To nie Chrystus w tabernakulum ma być Tym, do Którego przychodzą katolicy, a głupawe przedstawienia nadające się na cyrkową arenę? Dzieci nauczone takich scen będą w dorosłym życiu oczekiwały w kościele rozrywki a nie przeżywania prawdziwej ofiary Mszy Sw. Zresztą przedstawienia na ślubach, często też na pogrzebach wypaczają calkowicie istotę prawdziwego przeżywania wiary. Nie jestem teologiem i nie potrafię tak kwieciście jak Pan bronić modernizmu, ale mam coraz wieksze wątpliwości co do owocow II Soboru i nie jestem w tym osamotniony. Szkoda, że Pan, jako prawdopodobnie przedstawiciel wykształconych wszechstronnie teologow nie zainicjuje cyklu spotkań z katolikami, ktorzy mają watpliwosci co do wielu omawianych wyżej problemow. Katolicy, szczegolnie starsi tak, jak ja, mają prawo do wymiany mysli, chcą prawdziwego przeżywania wiary, ktorej niestety w naszych kosciołach jest coraz mniej. I nie martwi Pana ten olbrzymi kryzys wiary? A może Pan mi odpowie na nurtujące mnie od dawna pytanie. Czy ktoś kiedykolwiek wydał zakaz odprawiania mszy św. w tradycyjnej liturgii? I, żeby nie było. Uczęszczam do kościoła, modlę się, jestem grzesznikiem tak, jak każdy z nas, ale mam prawo mieć swoje zdanie wynikające tylko z troski o zbawienie. A przykład Natanka niestety jest chybiony i na takich przykładach dyskusja raczej nam się nie uda. A szkoda.

 • Link do komentarza Jerzy czwartek, 07 grudnia 2017 00:32 napisane przez Jerzy

  @Do Lidii. Obejrzałem, nie wstrząsnęło. Przeczytałem też komentarze pod filmem, sprawdziłem kim jest autorka. Nie dyskutuję z lefebrystami, dla których Kościół się skończył na Trydencie. Poza tym wyznawcy ks. Natanka to nie moja bajka.
  III niedziela Adwentu, niedziela radości, te 2 minuty na filmie są wyrwane z całości i nie pokazują jaki był przekaz tej animacji. Z komentarzy rodziców pod filmem, ale na innym portalu wynika, że poczciwe smoczysko przyczyniało się do rozmów na tematy religii rodziców z dziećmi. Niestety dla lefebrystów radość w kościele to zło. Do mnie bardziej trafia co o wyrażaniu radości i emocji na eucharystii mówi Jan Paweł II https://www.youtube.com/watch?v=eNEaokIcyhQ .
  W sierpniu lefebrystów wkurzyło spontaniczne wejście pielgrzymki salezjańskiej na Jasną Górę. Powtarzam radość w kościele to zło, ale warto posłuchać innych słów na ten temat https://www.youtube.com/watch?v=npwcGFYTAOw&t=19s , do mnie bardzo trafiają słowa o zgorzkniałym po modlitwie mężu. Zacytuję jeszcze fragment psalmu 149: "Niech chwalą Jego imię wśród tańców, niech grają Mu na bębnie i cytrze" i 150: "Chwalcie Go bębnem i pląsaniem, chwalcie go na strunach i na flecie!”
  A jeszcze w nawiązaniu do protestantów, Zastanawiałem się czym Protestanci zawinili Dobrej Duszy. I już wiem, przekaz lefebrystów jest taki: nurt jezuicki jest nasiąknięty protestantyzmem. Wiadomo, że ojciec święty Franciszek jest Jezuitą. Czyli Franciszek to zło, prymas Wojciech który brał udział w rocznicy Protestantyzmu w Polsce i mówi Biblią zapewne również. Dla protestantów Pismo Święte to jedyny i nieomylny autorytet w kwestii wiary. To jest niepojęte dla części duchownych, także a może przede wszystkim z górnej półki, których skromny papież, rozdający potrzebującym bardzo uwiera. Zwróćcie uwagę, jak mało go jest w słowach części hierarchów. Bez powrotu do Biblii i tylko do Biblii nie skończy się Kryzys w Kościele. A na to raczej nie ma najmniejszych szans. Drodzy duchowni wszystko w Waszych rękach....

 • Link do komentarza parafianin czwartek, 07 grudnia 2017 00:09 napisane przez parafianin

  A tak a propos - widział kto kiedy w Gnieźnie na ulicy kapłana w sutannie? A może chociaż w koloratce? Wszak to sa atrybuty stanu kapłańskiego. Jakoś wstydzą się, czy jak? Bo siostry zakonne to jednak habity noszą. A jednak:
  http://www.fronda.pl/a/watykan-zobowiazuje-wszystkich-ksiezy-w-rzymie-do-noszenia-koloratki,23781.html

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane