poniedziałek, 03 września 2018 08:05

Udźwignąć łoświate?

  Maria Ciążyńska
Udźwignąć łoświate? zdjęcie z archiwum autorki

Jak se pomyśle, że wnet skuńczom sie wakacje, to łejery! Znów bydzie dźwiganie rukzaków. Żal mi dziecioszków, co na plechach niesom kaganek oświaty. Nieraz chciałam pómuc mojymu wnuczkowi, ale ón mnie oszczyndza i sam tośto wyroby wydawnictwów, co to sie prześcigają wew drukowaniu poru książków do jednygo przedmiotu. Wstydziliby sie stare śrupy!

Jo tyż chodziłam do szkoły, czytać, pisać umiym, gorzy z rachowaniym, ale to już moja osobisto sprawa. Cięgiem pamiyntom, jak mnie stalowali do piyrszy klasy. Mom nawet pełno fotegrafków wew czornym kitlu zez biołym kołnierzykiym. Kupili mi tornister wew kolorze brąz, bez żadnych obrozków. Do kompletu był piórnik, ale nie drzewianny, choć to moje marzynie, bo wszystkie gzuby takie miały. Wew środyszku stalówka i obsadka (atramynt wew kałamarzu znajdowoł sie w dziurze pulpitu). Wszystko w poważnych barwach, nierozproszających uwagi. Zaś jeszczy elementarz (mój ulubiony), książka do rachunków zez słupkami do wyliczynia i dwa ciyniuśkie zeszyty. Było tyż liczydło. Wew tornistrze luz jak diaski i lekutko na plechach. Nic nie zapowiadało, że tyn kaganek oświaty bydzie ciynżki.

Bambrejewo miało małom szkołe - w jedny sali klasa piyrsza i druga wew dwóch rzyndach. Robota szła - my zez paniom czytalim, liczylim, śpiywalim. Uczylim sie mozolnie pisać literki - ćwiczylim se pazure i było fest!

Zaś przenieśli mnie zez wiochy do miasta. Łazilim bez łączki abo Libelta do stary siódymy. Tyż było fajnie. Wew klasie z kachlowym piecym oż 43 gzuby! Mom ich wszystkich spisanych, bo tak sie lubiałam bawić w nauczycielke, że mi zostało do dziś. Dziecioki miały rychtyk swojskie imiona: Bacha, Jerzol, Rychu, Krycha, Jacha, Benas.

Mojom kompelom od serducha była Ala. Interesowalim sie wszystkim, co nom zapadło wew dekiel: jakie Poloki grajom na forteklapie wew konkursie szopenoskim, kto i skyndy wygroł, co przeczytalim o Indianerach i takie tam.

Jak naszo pani poszła urodzić bymbasa, to mielim zastępstwo. Przyszła tako blondyna i czytała nom „Małom księżniczke”. Słuchalim z otwartymi sznupami i zapolilim sie do czytanio książków. Trzeba było zapisać sie do bibloteki na Chrobrygo. Po szkole lotalim po książki i czytalim o tym Bożym świecie.

Z Aluchom musielim sie rozstać, bo wybudowali dziewiątke (do mnie ino bez ulice, na szage). Nowiuśka szkoła i …tyż było fajnie. No i tak se latka leciały, leciały i letom dali.

Dzisiej som kolorowe rukzaki, piórniki, dugopisy, krydy, szwamki i kupe innych retyntów, ale czy z deklami lepiej?

4 komentarzy

 • Link do komentarza Do absolwent czwartek, 06 września 2018 01:06 napisane przez Do absolwent

  W samo sedno. Im więcej doświadczysz w życiu tym będziesz bogatszy o kolejne doświadczenia.

 • Link do komentarza absolwent środa, 05 września 2018 15:30 napisane przez absolwent

  Abstrahując od gwary chcę napisać, że niezwykle ciepło wspominam szkołę podstawową, natomiast z goryczą i pogwałceniem wszelkich zasad człowieczeństwa wspominam naukę w liceum. Dodam, że było to wiele, wiele lat temu, potem moje dzieci również miały podobne odczucia i wiem, że niewiele się zmieniło. Pupile nauczycieli nie zawsze pokończyły studia, a i w życiu sobie kiepsko radzą. Natomiast ci, na których szkoła pozostawiła przysłowiowy krzyżyk, są dzisiaj często znanymi i poważanymi ludźmi, osiągnęli w życiu wiele i stanowią przykład dla społeczeństwa.

 • Link do komentarza komar środa, 05 września 2018 14:17 napisane przez komar

  A teraz co się dzieje w szkołach? Szkoda gadać - nauczyciele coraz bardziej stają się służącymi wytycznych rodziców. Strach co to będzie za kilka lat, jak pokolenia po 2000 r. staną się rodzicami

 • Link do komentarza Aga wtorek, 04 września 2018 21:53 napisane przez Aga

  Dziękujemy za te teksty! Czytam każdy i zawsze czekam na kolejne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane