czwartek, 04 października 2018 13:20

Składy czy składziki?

  Maria Ciążyńska
Składy czy składziki? archiwum autorki

Jeżdżamy se autobusem z moim wnuczkiem do szkoły. Mijamy wew centrum różniste składy, których nazwy barzy pokazują, że jezdymy w Ameryce abo innym Paryżu. Ale ja wiym dobrze, że zaś kiedyś był skład ZGODA, PO PICU, PO PATRZE, Złoty Róg i wew wogle takie swojskie nazwy. Tera nie wiym, czy Chrobrygo czy Brodłej?

I tej! Kiedyś patrze se bez okno z całkowitom obojętnościom, a tu migło mi wew ślypiach coś rodzimygo! Synek – padom - czy jo dobrze widze? Mój chłoposzek oblotany, bo wie, że babusia ma ambe zez przerzutką na tle gwary, odczytał nazwe składu ”Kolonialka”. Łejery! Zaroz poczułam sie wew Wielgopolsce! Najchętniej bym poleciała dać sznupki tymu, co te nazwe wybrał.

Kolonialki to były za sanacji składy, wew których sprzedawało sie jedze i przyprawy przywożone zez kolonii, bo u nas nie szło ich wyhodować. Po wojnie to sklepy spożywcze.

Pamiyntom, jak babusia posyłała mie do kolonialki po liście bobkowe, cynamon, pieprz. W wielkich bekach stojały śledzie - za komuny, przed wojną - kawior!

Kupowałam herbate ULUNG, młodzie do placka abo pączków, Ceres do smażynia, marmelade zez bloku - palce lizać! Jak nam zostawały młodzie, to żeby sie nie zmarnowały, ubijałam wew musztardówie i były na zaś (nie wolno było nic wywolać na gymele).

Wew każdy kolonialce sprzedawali blok na wage. Pokruszone herbatniki były zatopione wew masie mleczny, orzechowy, czekuladowy. Dzisiej bym kupiła do kawy, bo nie chce mi sie nic tetrać.

Waga wew składzie zawsze mi sie podobała, miała takom dużom wskazówe! Tymu chciałam być sklepowom w biołym kitlu i w przepasce na ondulacji, ale nie udało mi sie. Zresztom te dzisiejsze wagi z klawiszami wew wogle mie nie ciągnom.

Wszystkie składy spożywcze są podobne, mają tyn sam towar. Mi zostało zez tamtych lat łażenie do małych składzików. Tam mie obsłużą, podadzą, odpowiedzą - rychtyk kontakt zez człowiekiem!

Wielgolachne markiety nie dla mnie. Wcale tam nie łaże, bo musze ino szukać i zara jezdem nerwerwer. Jo musze wejść, kupić, wyjść - krótko piłka!

Życze tym, co majom małe składziki, żeby robili na nich kapuchę i nadawali im fajne nazwy. Wcale nie musi sie nom zdawać, że nasze miasto to Nowy Jorek czy insza Kanada. Tam tyż mają małe interesiki i żadno poruta!

5 komentarzy

 • Link do komentarza Gosia piątek, 19 października 2018 20:23 napisane przez Gosia

  Wzruszylam się kiedy pojawila się nazwa firmy mojego Taty! Dziękuję. A szyld mam na strychu mojego domu, choć funkcjonowala przed moim urodzeniem. Cudowne są te wspomnienia , no i gwara! Gratuluję i serdecznie pozdrawiam. M

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 19 października 2018 17:05 napisane przez czytelnik

  Przeurocze i z nostalgią.

 • Link do komentarza Jarosław Mikołajczyk/Szczun z Kareji piątek, 12 października 2018 08:12 napisane przez Jarosław Mikołajczyk/Szczun z Kareji

  Fest nagrykolone. Byle też nie buło jag z moja kuzajką co zamiast do sklepu leciała do składu. :) Fantastycznie, ze jest kilka osób, które jeszcze gadaja.

 • Link do komentarza senior czwartek, 04 października 2018 21:10 napisane przez senior

  Dobrze paniusia godo. Jo tyż nie lubie tych wielgachnych skladów czy jak tera mówią marketów czy jakoś. Człek bzika dostaje, jak łazi pomiędzy tymi regałami, oczy zachodzą zaćmą i kupuje nie to, co potrzeba. Wole tak, jak paniusia, małe składy, swoje ekspedientki, człek pogada, troche nawet poplotkuje i od razu mu jest na duszy lekciej. Kapusta i ogórki to najlepsze z beki,a co do bloku, to ino pamientam,że był w Goplanie na Kareji i szedł "na wagę". 10 deka kosztowało orzechowego 2,10 zł, a czekoladowego chyba ze 2,40 zł. No i tera niedawno tyż widziałem gdzieś w jakimś składzie blok i aż mi sie jakoś lepi zrobiło na sercu!

 • Link do komentarza klucha czwartek, 04 października 2018 20:43 napisane przez klucha

  A pamiyntorz jak przed Bożym Narodzyniym stojący w kolonjalce słoje z melasum ? A jakie gymby smarki mieli wynorane czornum melasum! A u nos u Stypy w kolonjalce była pumpa do nafty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane