Jesteś tutaj:Blogi Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych?
piątek, 10 maja 2019 07:23

Co ukrywa Miasto? Czy Prezydent naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Wyróżniony

  A.B.

Prawie dwa miesiące czekali radni miejscy na informację dotyczącą możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

19 lutego br. do Miasta Gniezna wpłynęła informacja od Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez włodarza Pierwszej Stolicy. Sprawa dotyczy Zakładu Zieleni Miejskiej za okres 2016-2017. Przewodniczący Rady Miasta czekał z poinformowaniem radnych do ostatnich dni upływającego terminu. Jak tłumaczy sam Michał Glejzer, zwrócił się do prezydenta Tomasza Budasza o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Tym samym właśnie oczekiwaniem na odpowiedź prezydenta tłumaczy swoją zwłokę w poinformowaniu radnych o piśmie.

Radny Paweł Kamiński zapytał dlaczego Przewodniczący Rady Miasta Gniezna bazuje tylko na zdaniu prezydenta, który - jeśli jest coś na rzeczy i dopuścił się złamania dyscypliny finansów publicznych - to jego wyjaśnienia nie do końca mogą być rzetelne. Komisja Rewizyjna prowadziła kontrolę w Zakładzie Zieleni Miejskiej, natomiast jak usłyszeliśmy na sesji, temat gdzieś utknął, został schowany i przemilczany.

W przypadku pomysłu finansowania in vitro radni zostali poinformowani już dwa dni po wpłynięciu pisma. W przypadku możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych taka informacja docierała prawie dwa miesiące. Sytuacja, o której mowa dotyczyła Zakładu Zieleni Miejskiej. Rada Miasta nie jest co prawda pracodawcą dla tej osoby, jednak jest ściśle związana z Prezydentem Miasta Gniezna i czuwa także nad budżetem, a to dotyczy bezpośrednio dyscypliny finansów publicznych. „Jeżeli Państwo uważacie, że trzeba iść z tym do mediów, to naprawdę proszę sobie nie żałować” - powiedział podczas sesji Rady Miasta Gniezna przewodniczący Michał Glejzer. „Po to zostało to upublicznione, żebyście mogli się Państwo z tym zapoznać. Powiem jeszcze dlaczego postąpiłem tak jak postąpiłem i uważam, że postąpiłem dobrze. Nie będę za to przepraszał i gdybym miał tak postąpić, to postąpił bym jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz. Dlatego, ponieważ tak na dobrą sprawę my nie znamy kompletnie tematu.”

Wygląda na to, że Przewodniczący Rady Miasta Gniezna ewidentnie postanowił „przymknąć oko” na możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Prezydenta Tomasza Budasza. Czy można więc odnieść wrażenie, że sprawa faktycznie jest „zamiatana pod dywan”? Czy Prezydentowi wolno więcej?

29 komentarzy

 • Link do komentarza sortujący śmieci wtorek, 21 maja 2019 16:03 napisane przez sortujący śmieci

  Czy ktoś potrafi wyjaśnić celowość i sens ciągłego naklejania tych naklejek z info na kubły do śmieci ? Czy naprawdę miasto ma tak dużo pieniędzy czy po prostu na bezczelnego podniesiono nam opłaty żeby za te naklejki zapłacić i żeby ktoś tam sobie na tym zarobił ? Czy macie nas za debili nie potrafiących odróżnić kolorów kubłów - brązowego na "bio" od żółtego na "plastiki itp". I jak te kubły teraz wyglądają , nie dość że są poobdzierane i usyfione od tych śmieciarek to jeszcze na nich te pozadzierane odklejające się naklejki nic nie zmieniające w sortowaniu śmieci ? Niech ktoś tam zacznie myśleć , no chyba że to efekt takiego myślenia jak tu i na czym jeszcze zarobić i się podzielić ?
  No i oczywiście dać nagrodę temu "nalepiaczowi" który po naklejeniu info że tu tylko "bio" , sam spodnią oderwaną część papieru zabezpieczającego klej , wrzucił do tego kubła od tego "bio" , jak tak zrobiono w całym mieście to moje gratulacje dla tej akcji "edukacyjnej"

 • Link do komentarza :-) wtorek, 21 maja 2019 14:15 napisane przez :-)

  Jak się patrzy na te parki przy Kościuszki i ich otoczenie to prawie jak za komuny że od frontu wszystko na cacy a z tyłu gemela. Chodzi mi o to że trawę w parku ścięli ale dwa kroki poza parkiem już jest śmietnik i kępy wyrastających chwastów, ale widocznie jak ktoś ma zapłacone tylko za park to kroku dalej nie zrobi :-)

 • Link do komentarza Jadzia wtorek, 21 maja 2019 14:08 napisane przez Jadzia

  Zdaje się że wśród tej betonowej pustyni przed teatrem na klombie w pełnym słońcu nasadzono Żurawki. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt że Żurawki należą do bylin które preferują miejsca cieniste i półcieniste jakby się ktoś pytał czemu słabo rosną albo tracą kolor

 • Link do komentarza pytajnik poniedziałek, 20 maja 2019 21:38 napisane przez pytajnik

  Panie Budasz, jeździsz Pan po świecie to przyglądaj się estetyce miast, nawet takich ubogich i przywoź Pan stamtąd wzorce. Czy nasze Gniezno ma być dzięki Pana rządom w ogonie miast i na przedzie miast zaniedbanych, brudnych i w zasadzie byle jakich? Dzisiaj odbyliśmy mały spacer po centrum. ta sikawka z tej gigantycznej betonowej "fontanny" sprawia wrażenie choroby układu moczowego. Leci, jakby chciała, a nie mogła. Nie da rady trysnąć tą wodą trochę mocniej/

 • Link do komentarza Heniek poniedziałek, 20 maja 2019 19:49 napisane przez Heniek

  auto "Zieleń miejska" byla czesto widziana w godzinach pracy pod posesją wierchuszki - swiadkowie sa jakby co

 • Link do komentarza SA poniedziałek, 20 maja 2019 16:20 napisane przez SA

  Czy ktoś wie ile teraz kosztuje utrzymanie ZZM w tym pensje i premie dla kierownictwa , koszty zakupu roślin dość egzotycznych , zatrudnianie firm zewnętrznych ? Czy ta nowa ulica od Witkowskiej do strefy co ma zieleń po bokach to też należy do obsługi przez ZZM , bo tam pełno chwastów i już zarastają te nasadzenia

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 19 maja 2019 18:06 napisane przez mieszkaniec

  Nasze Miasto to na razie sie betonuje a nie zieleni. Rynek z betonu plac przed teatrem z betonu teraz ma byc deptak na Rzeznickiej tez z betonu. Gdzie tu zielen te donice z kwiatkami to za malo na nasze miasto. Ulica Dabrowki maly skwer zieleni do wypoczynku posrodku smogu i dymu centrum miasta. Tak dbaja o nas włodarze a sami mieszkaja na obrzeżach przy parku pośród zieleni pozazdroscic.

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 19 maja 2019 12:11 napisane przez Marek Z.

  Pomocy, chwasty między płytami chodnika! Ta prosta wskazówka bardzo szybko usunie twoje chwasty!

  Oto, czego potrzebujesz:

  ▪ 3,5 litra octu do czyszczenia
  ▪ 1/2 szklanki soli
  ▪ Hojny strumień płynu do mycia naczyń
  ▪ Butelka z rozpylaczem

 • Link do komentarza Marek Z. niedziela, 19 maja 2019 11:47 napisane przez Marek Z.

  DO miss "mlecz". Same krzewy tez potrafią być przepiękne. Ale krzewy również wymagają comiesięcznego pielenia z mleczy i perzu. A jak się tego cyklicznie i na bieżąco nie robi, to zarastają i pozostaje je tylko wyrwać, by nie szpeciły okolicy. ( tak jak przy ulicy Orzeszkowej.) Kwiaty swoimi kolorami potrafią jeszcze bardziej upiększyć miasto. To racja. Ale należałoby je pielić i podlewać nawet dwa razy w tygodniu. A do tego zdolne są tylko nasze babcie. Stare dobre roczniki seniorów, które pomimo bólu krzyża, pieszczą się ze swoimi kwiatkami właściwie codziennie. I dzięki nim, niektóre balkony , czy rabaty przed wejściami do klatek schodowych, są jak bajeczny ogród ! Zakład Zieleni Miejskiej nie jest wstanie zrównać się z naszymi seniorkami. Przepraszam, ale nasz Zakład Zieleni Miejskiej nie potrafi nawet spryskać środkiem randap obrzeży chodników w parku przy jeziorze Winiary i wzdłuż ulicy Zabłockiego (zrobionych z kostki poz-bruk. Kostki i krawężniki tych chodników rozpychane przez zarastającą je trawę już się rozpadają. A za pięć lat zarosną już całkowicie. Proponuję wobec tego zmianę w Gnieźnie technologi układania chodników, na technologię całkowicie chwastoodporną.

 • Link do komentarza mlecz niedziela, 19 maja 2019 08:29 napisane przez mlecz

  Podobno szefowa tej zieleni nie lubi kwiatow tylko jakies zielska. Jezeli to prawda, to ja sie pytam, to miasto dekorujemy dla niej czy dla mieszkancow?

 • Link do komentarza icek środa, 15 maja 2019 21:01 napisane przez icek

  " ...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz prz.....ne "
  już czas
  ktoś ten b...l w tabelkach księgował co nie?

 • Link do komentarza łamistrajk poniedziałek, 13 maja 2019 09:04 napisane przez łamistrajk

  Samorząd to nie anarchia kilku czy kilkunastu osób, które często nawet nie rozumieją, po co są w tej radzie. I może także poparłbym postulat byłego radnego Marka Zygmunta w tym, żeby radny mógł pełnic tylko jedna funkcję społeczną, żeby nie było konfliktu interesów. A juz calkiem cyniczne jest, by polityk, także tylko szczebla takiego małego miasteczka, jakim jest Gniezno opowiadał się po stronie politycznej strajkujacych zagrzewając ich w ten sposób do walki z rządem. Straciliście panowie resztki zaufania, historia wam tego nie wybaczy.

 • Link do komentarza brrrrrrrrrrrrr poniedziałek, 13 maja 2019 08:40 napisane przez brrrrrrrrrrrrr

  Jeżeli tam faktycznie są jakieś niejasności to mnie to zaczyna przypominać coś na wzór pewnego schematu jaki przedstawia film " Tylko nie mów nikomu" oczywiście w kontekście chronienia kogoś przez kogoś

 • Link do komentarza Mieszkanka niedziela, 12 maja 2019 16:23 napisane przez Mieszkanka

  Trzeba zapytać Regionalną izbę obrachunkową i Rzecznika dyscyplinarnego jakie będą skutki i konsekwencje.

 • Link do komentarza Czy nie przekroczył uprawnień ?! niedziela, 12 maja 2019 16:20 napisane przez Czy nie przekroczył uprawnień ?!

  Skoro Rzecznik Dyscypliny przesłał do Rady Miasta to powinno to trafić do Komisji Rady i głosowanie. Czy pan Glejzer odpowiadając sam w tak poważnej sprawie bez konsultacji z Radą nie przekroczył uprawnień ??!!

 • Link do komentarza Prawda zwycięża niedziela, 12 maja 2019 16:18 napisane przez Prawda zwycięża

  Sprawę powinna zbadać właściwie prokuratura i wkrótce zapewne tak się stanie. To chyba początek wyjaśniania i finał może być zaskakujący dla wielu w skutkach.

 • Link do komentarza lolek niedziela, 12 maja 2019 13:31 napisane przez lolek

  Orzeszkową i tak robią ludzie co park Kościuszki a nie zakład zm

 • Link do komentarza fryzjerka niedziela, 12 maja 2019 11:55 napisane przez fryzjerka

  @były radny - Marek ZYGMUNT- kto ceni ogródki działkowe , ten też włada

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 12 maja 2019 09:44 napisane przez EagleEye

  Widać iz w Pierwszej Stolicy Polski"dzieje sie z****ście" mówìąc młodzieżowym językiem. Na resztę szkoda strzępic język. Cóż wybrano jak wybrano i trzeba z tym żyć bo co by nie pisać to my mieszkańcy jesteśmy tylko "pionkami" w ich "zabawie w samorząd" będący tylko i wyłącznie zwykłą karuzela posad i znajomości a tak na prawdę wszyscy sie dobrze znaja "razem wódke pija" i z nas się smieją ze ich znowu wybrano do rządzenia

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 12 maja 2019 00:48 napisane przez Prezes

  Do obserwator - Pan Glejzer znany jest z tego, że ma problemy, aby odpowiadać merytorycznie na zadawane pytania lub pisma i skargi. W poprzedniej kadencji jako przewodniczący MKOiW NSZZ Solidarność kazał szkołom i przedszkolom dostarczać sobie dokumenty szkolne wymagające opinii tego związku do Biura Rady Miasta Gniezna, co mogą potwierdzić pracownicy tychże placówek i wykorzystywani pracownicy Biura RMG. Odnośnie ZZM w Gnieźnie wróbelki na mieście ćwierkają, że została tam zatrudniona córka wiceprezydenta Powałowskiego, oczywiście jako najlepiej przygotowana do pracy w tej instytucji. I tak karuzela kręci się dalej - aby ludziom żyło się lepiej, naszym ludziom.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane