czwartek, 28 maja 2015 08:30

Palma zwycięstwa

 

Dość dziwnie, ale znamiennie brzmią słowa, które w ubiegłym tygodniu wypowiedział jeden z radnych z długim stażem.

Można nie zgadzać się w każdym temacie – czy to w kwestii wojny na Ukrainie, wyników wyborów prezydenckich, tematu eutanazji, polityki, powiększenia strefy parkowania czy budowy hali widowiskowo – sportowej. Niby przypadki mało spójne ze sobą, ale jak pokazują przykłady ostatnich dni, mogą mieć coś wspólnego. Co takiego?

To ironia, prześmiewczy ton, pobłażliwe traktowanie, zwracanie się w sposób urągający oponentowi, nawet jeśli ten jest nieobecny. Większości stwierdzeń nie da się tu przytoczyć, tylko trzeba je osobiście usłyszeć. To nie wycinek dyskusji komentatorów w internecie. Tak wygląda rozmowa poważnych ludzi w poważnym (podobno) mieście. Nie mam tu na myśli plotkowania pomiędzy sobą, wszak każdemu zdarza się w dyskusji z kimś drugim stwierdzić, że chyba ktoś tam ma „nie po kolei” w głowie. Gorzej, jeśli takie stwierdzenia są wypowiadane publicznie i to do protokołu. To już świadczy o problemie i jakimś kompleksie.

Palma to słowo, które wydaje się mieć różne znaczenia. Nas jednak interesuje to połączenie z określeniem „odbijać”. Językoznawcy tłumaczą ten frazeologizm między innymi w taki sposób, jakoby palma, jako znak triumfu, w połączeniu z owym czasownikiem, miała znaczyć zadufanie w sobie w obliczu ponoszonych zwycięstw. Trochę się tych sukcesów teraz pojawiło, bo mamy przegłosowaną powiększoną strefę parkowania, zamiar budowy hali widowiskowo-sportowej, gdzieś tam daleko na horyzoncie widać jakiegoś enigmatycznego inwestora z miejscami pracy, więc możemy pozwolić sobie na więcej. No i zaczyna się.

A to jeden z prezydentów nie ma zamiaru tłumaczyć komuś zasad ekonomii, a to jeden z radnych lewicy (tudzież koalicji) określa przeciwników hali „nieuleczalnie chorymi”, a to inny prezydent na pytania do niego kierowane stuka palcem po telefonie, tu znowu ktoś inny komuś wytyka jego wykształcenie. Publicznie! Pomijam ironiczne uśmiechy, kiedy ktoś próbuje wypowiedzieć swoje racje. Ale, ale… to chyba tylko dla „pokazania siebie”. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że…

…radni miejscy (a być może i powiatowi), swoim zachowaniem popisują się przed mediami dopóty, dopóki są one w  sali obrad. Takie stwierdzenie można było usłyszeć od osoby, zajadającej się marchewką w przerwie środowych obrad. Póki media są na sesji, popisy trwają w najlepsze. Kiedy wychodzimy, wszystko podobno wraca do normy. Tak to można zrozumieć, ale kiedy są jakieś pretensje, to dziennikarzy wzywa się na dywanik. Serio. Pojawia się więc zasadnicze pytanie: komu palma odbija bardziej?

10 komentarzy

 • Link do komentarza widz piątek, 27 listopada 2015 15:39 napisane przez widz

  Nie znam osobiście Pana Rafała więc o kumoterstwo nie będę posądzany...ale nie mogę się z nim nie zgodzić:)

 • Link do komentarza senior wtorek, 02 czerwca 2015 21:56 napisane przez senior

  Powiatowy, powoli, powoli, te dinozaury wnet wyginą i nadejdzie NOWE! Ale najpierw muszą wyginąć ci, którzy na takie jaszczury głosują. Tylko urna wyborcza i kontrola wyborów jest w stanie zacząć porządkowanie tej zapaskudzonej sceny politycznej Polski. Świat należy do młodych, ale takze do tych starszych, którzy mają naprawdę wiedzę i chcęć podzielenia się doświadczeniami z nowym narybkiem. Tylko tych mądrych starszych takze trzeba odszukiwać i z nimi rozmawiać.

 • Link do komentarza powiatowy wtorek, 02 czerwca 2015 15:12 napisane przez powiatowy

  A ja mam pytanie dlaczego jeszcze J. Budzyński piastuje podkreślam piastuje !!!!! dyrektora domu POmocy przy Wrzesińskiej . widzimy go w starostwie jak skacze obok Twardowskiej i Tarczńskiej i udaje, że on nie z koalicji PO- SLD. Pan tam po prostu TRWA TRWa, i określa przeciwników hali „nieuleczalnie chorymi”to dotyczy was SLD to wasz sztandarowy program Tomaszewskiego na czele . Pamiętamy . No cóż starość. To prawda człowiek nie mądrzeje z wielkim tylko się starzeje Panie Budzyński. Pan zrobi miejsce młodym wysoko wykształconym. hal was pogrąży zobaczycie

 • Link do komentarza obietnice wtorek, 02 czerwca 2015 13:06 napisane przez obietnice

  Cytat. Prawdziwym problemem naszego pokolenia jest brak perspektyw na przyszłość i wielka emigracja młodych ludzi. (...) większość młodych ludzi nie wiąże przyszłości z tym krajem - powiedział Wojciech Cichy w Sejmie.Proszę mi powiedzieć, jak to się stało, że 70 proc. tegorocznych maturzystów chce wyjechać z tego kraju? Ja wam powiem. Nie chcemy upadłej służby zdrowia, kiedy i tak za wszystko płacimy prywatnie. Nie chcemy niedziałającego systemu emerytalnego, który okrada nasze rodziny. Nie chcemy podatku dochodowego, który karze uczciwie zarabiających, a nagradza krętaczy - wyliczał.

  - Czy nie zastanawia was, jaką politykę prowadzą rządzący przed wyborami? Nagłe obietnice zmian, tematy zastępcze, tematy in vitro, związków partnerskich, pomników - oceniał rząd.

  I dodał: "chcemy dumnej i bogatej Polski". - Tej siły już nie powstrzymacie. Dziś pokazaliśmy im żółtą kartkę, tylko po to, by na jesień pokazać im czerwoną - Budasza też POmału rozliczymy my młodzi .

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 30 maja 2015 12:13 napisane przez czytelnik

  WARTO PRZECZYTAĆ - Bogusław Linda cytat: "Amerykańscy Ojcowie Założyciele nie budowali wolnego kraju na piętnowaniu własnego bohaterstwa i straszeniu „demonami patriotyzmu”. W USA nawet na lewym skrzydle Partii Demokratycznej nie do pomyślenia jest powiedzenie, że „amerykańskość to nienormalność”, a publiczne wsadzenie flagi w odchody przez celebrytę, skończyłoby się jego infamią. W Polsce natomiast do programu takiego celebryty przychodzi prezydent RP. To jest właśnie pokłosie polityki historycznej zakompleksionych i wpatrzonych w zachód elit intelektualnych, które po ostatnich wstrząsach na scenie politycznej zdają się na szczęście schodzić powoli w niebyt."
  A Gnieznem rządzi sitwa i ignoranci, ignoranci do potęgi entej!!!!.

 • Link do komentarza odważnik piątek, 29 maja 2015 00:00 napisane przez odważnik

  Pacjencie, bo Gnieznem rządzą chyba faryzeusze?

 • Link do komentarza pacjent czwartek, 28 maja 2015 17:08 napisane przez pacjent

  Wszyscy po jednych pieniądzach. Jeszcze niedawno np. byli zdecydowanymi przeciwnikami rozbudowy szpitala, a dziś w świetle jupiterów wręczają aparaturę niby dar od siebie, a przecież to za naszą krwawicę. Co za dwulicowość. Jeszcze kilka miesięcy temu być przeciw nowemu gmachowi szpitala, by teraz publicznie twierdzić, ze dba się o zdrowie poddanych! Kiedy oni sa sobą?

 • Link do komentarza prawda czwartek, 28 maja 2015 16:27 napisane przez prawda

  tak to jest, jak malutcy ludzie dostaną stołki, zapominając po co tam tak naprawdę szli, czyli mieli dbać o interesy swoich wyborców, a teraz dbają o interes swój własny, który służy utrzymaniu się na stołku!!! ale, ale przykład idzie z góry!! widać jak trudno takim Niesiołowskim, Nałęczom, a nawet Kopaczom i samym Komorowskim zaakceptować niestety przegraną w walce o stołek najwyższy w RP - te komentarze, często wypowiadane prześmiewczo, z ironią, świadczą o bardzo niskim poziomie kultury osobistej, a skoro tak naprawdę nie ponoszą za to żadnych konsekwencji - chociażby przemilczanie ich przez media - to dalej panoszy się taki sposób ignorowania oponentów!!
  Nic tak jak bezkarność nie zachęca przestępców do kolejnych zbrodni.
  mocno powiedziane, ale to życie!!

 • Link do komentarza na smutno czwartek, 28 maja 2015 16:17 napisane przez na smutno

  Ja nie nie wiem co oni biorą, ale wyraźnie wypaliło im kilka zwojów... . Krakowskie ZOO posiada wolne klatki, muzyka w tle, zabawki w klatce itd. full wypas - poszukuje okazy, mogą być bezkręgowce. Może tam ich wysłać byle dalej od nas.

 • Link do komentarza zmiana czwartek, 28 maja 2015 11:46 napisane przez zmiana

  To się czyta z przerażeniem.!!Szok, że tzw, wybrańcy miasta.!! Wierzyć się nie chce panie redaktorze. Nie ma tam ludzi ideowych,sami chciwi karierowicze chamstwo i pospólstwo. Nic wam dranie nie POmoże !!!!!!!! sld zatopione w Gnieźnie, niedobitki podwiązane pod POmocne grupy wzajemnej POmocy. Zmietliśmy pająka zmieciemy pajęczynę. Was czas minie szybciej, a nieśli się wam wydaje. Nie zapomnimy tego. ??
  I jeszcze jedno, architekci tej prezydentury zorientowawszy się, że ci młodzi chłopcy.... ! niedługo do piaskownicy....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane