czwartek, 01 października 2015 08:30

Święto nas wszystkich

 

Każdy rzuca oskarżenia, ale nikt nikogo nie zamierza przepraszać. W średniowieczu igrzyska były zawsze dobre dla pragnącego wrażeń ludu. Może czas na powrót?

Można znaleźć w tym dwie analogie – zwolenników i przeciwników ostatniej parady „z krwi i kości”, jaka miała miejsce w miniony piątek, ale także zwolenników i przeciwników przyjmowania (lub nie) uchodźców, imigrantów i wszelkich innych gości, którzy zgodnie z przepisami, mieliby dostać w Polsce stałe miejsce zamieszkania.

Nikt nikogo nie zamierza przepraszać, ale oskarżenia rzucać potrafi każdy - póki co tylko w Internecie. Oczywiście nie jest tu mowa o radnych miejskich czy powiatowych, którzy ostatnio pobili tegoroczne rekordy trwania sesji, kończących się późnym wieczorem (przedłużanych bez jakiegoś sensownego powodu). Do meritum: Starostwo i eSTeDe uważają, że piątkowa impreza zombie wyszła udana i oskarżają miejskie, średniowieczne ballady o bliżej nieokreśloną Nudę. Jakaś tam część mieszkańców (na pewno nie cała, bo sporo osób dobrze się bawiło), oskarża o sianie grozy, wywoływanie skandalu i nawołuje do krucjaty przeciwko urzędowi. Duchowieństwo, jak się okazało po dłuższym weryfikowaniu opinii, jest w tej sprawie podzielone. Teraz wystarczy połączyć tego typu imprezę z czymś, co nas dopiero ma czekać.

Rewelacje o rzekomej fali uchodźców, która ma zalać wszystkie zakamarki centrum Gniezna, zelektryzowały ludzi, którzy do tej pory pozostawali w jakimś polityczno-kulturalnym letargu. Ani to nie pójdzie na wybory, ani na wydarzenia kulturalne, ale manifestacja, która urosła już w opinii niektórych (z lewej strony) do „Triumfu Woli”? Jak najbardziej! Ktoś jest przeciwny temu? Robimy kontrrmanifestację! Na chwilę obecną nie wiemy, czy siły się zetrą ze sobą, ale teraz już można wrócić do poprzedniego akapitu.

Łącząc dwie, powyższe imprezy w jedną, na której różne strony mogłyby się wyżyć za wszystkie czasy, a przy tym trochę naubliżać dobremu porządkowi i normom etycznym, otrzymalibyśmy coś, co robili już nasi dalecy poprzednicy. Mowa oczywiście o Święcie Głupców, czyli protoplaście dzisiejszego karnawału. Oto bowiem średniowieczny lud, pokorny wszelkim nakazom i zakazom, raz na jakiś czas popuszcza pasa i przez krótki okres oddaje się różnym hucpom, folgując sobie z życia, władzy i prawa (dajmy jednak, że w granicach moralnego rozsądku). Takie rzeczy działy się w średniowieczu także i w Gnieźnie.

Propozycja jest więc taka – wróćmy do starego zwyczaju Święta Głupców, tylko w innej formie. Jeśli grozę mieszkańców budzą chodzące i tańczące szkielety, a nikogo nie wzrusza fakt, iż w lokalne święto piwa (?!) w centrum miasta, od lat organizuje się zabawy i występy dzieci, to chyba coś jest nie tak. Podobno miasto kładzie nacisk na przeciwdziałanie alkoholizmowi, są nawet na to jakieś środki przeznaczane w budżecie i to się raczej kłóci z ideą piwnej imprezy, na której bawią się całe rodziny. Cóż jednak, jeśli w samym ośrodku kultury (jak nazwa wskazuje) gości piwiarnia.

Tymczasem przed oczami mieszkańców miasta, pojawiają się dziesiątki, jeśli nie setki widzianych przypadków, kiedy to na ulicach Gniezna porusza się pijana młodzież, wyraźnie wskazując swoim zachowaniem na posiadanie już wprawy w spożywaniu alkoholu. W takim tempie niedługo nie trzeba będzie zatrudniać aktorów, grających zombie. Sami się stworzą.

4 komentarzy

 • Link do komentarza tego chcemy? sobota, 03 października 2015 00:19 napisane przez tego chcemy?

  Jeżeli ktoś twierdzi, że przybywający do nas imigranci się zintegrują, to lekceważy półtora tysiąca lat historycznych wzajemnych doświadczeń między naszą cywilizacją a cywilizacją islamu. Lekceważy też fatalne doświadczenia ostatnich dekad w Europie Zachodniej. Multi-kulti mimo ogromnych środków finansowych przeznaczanych przez rządy nie sprawdziło się ani w Niemczech, ani w Wielkiej Brytanii, ani we Francji. W tym ostatnim państwie tylko w ubiegłym roku odnotowano ponad 700 ataków na chrześcijańskie i żydowskie miejsca kultu. Nie łudźmy się, że w Polsce będzie inaczej.

 • Link do komentarza Michał B. piątek, 02 października 2015 19:02 napisane przez Michał B.

  Zgadzam się z felietonistą. Uważam, że picie jakiegokolwiek alkoholu w towarzystwie dzieci i młodzieży jest nie tylko niewychowawcze, ale prawnie niedozwolone. Popieram poprzednika w komentarzu i dziwię się temu wyszynkowi w miejskiej placówce, która powinna służyc kulturze, a nie piciu.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 02 października 2015 16:46 napisane przez wyborca

  Póki co, Solidarność przed laty wywalczyła wolność, wprawdzie nie absolutną, ale jakieś jej ramy i każdy ma niezbywalne prawo do demonstrowania swoich poglądów. Wczorajsza manifestacja przeciw sprowadzaniu do Gniezna arabsjiej hordy była legalna, natomiast nielegalne były występy przebierańców udających Rurków niszczących trawnik przy teatrze. Jeżeli ten kabaretowy zespół chce przedstawić swój spektakl, nic nie stoi na przeszkodzie, by zgodnie z przepisami taki cyrk zorganizował. Natomiast co do istnienia lakoholowego lokalu w miejskiej placówce służącej kulturze, to brak słów. Na taki szatański pomysł wpaść mógł tylko ktoś niespełna rozumu szczególnie w mieście, które od lat boryka się z trudnościami wynajmu komunalnych lokali użytkowych w tym po byłych lokalach gastronomicznych nieopodal. Naprawdę, chcielibyśmy poznać inicjatora tej knajpki i odpowiedzialnego za zezwolenie na wyszynk piwa w budynku, w którym większośc uczestników zajęć odbywają dzieci. Sądziliśmy, że po rozwiązaniu umowy z poprzedniczką lokal ten będzie służył placówce kulturalnej do działań stautowych.

 • Link do komentarza @ czwartek, 01 października 2015 09:58 napisane przez @

  Sprawa jest prosta, zmienić nazwę MOK na MOKiPP (Miejski Ośrodek Kultury i Picia Piwa)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane