czwartek, 22 października 2015 12:12

Strach ma wielkie oczy

 

Zostało zaledwie półtora dnia do rozpoczęcia ciszy wyborczej. Komitety pracują na najwyższych obrotach, czego przykładem są sami pracownicy biur parlamentarnych.

Nie wystarczy jednak zalewać samego internetu hasztagami (#), by zaznaczyć swoją nowoczesność w podejściu do rozwoju techniki i social media (zwłaszcza, że kandydat tego nie do końca rozumie). Stare metody są jednak lepsze - każdy, jak jeden mąż, ozdobili wszystko co wystaje pionowo z ziemi swoimi plakatami. Niektórzy nawet po dwie swoje podobizny na jednym słupie!  Inna kwestia jest taka, kto na nich wygląda jak mruk, a kto się z nich faktycznie uśmiecha do wyborcy, który zwyczajnie głupieje widząc tę szopkę na wszystkich latarniach w mieście. Wszystkiego dopełniał także widok turysty zza granicy, który fotografował sobie tę atrakcję (wątpliwą, skądinąd), napotkaną na ul. Tumskiej. Szczytem był już nekrolog kandydata, który oznajmił w ten sposób na słupach, że żyje. Zapomniał pewnie dodać, że raczej w innym świecie.

Wielu jednak zwróciło uwagę na totalny zalew miasta plakatami, spod których mimowolnie wydziera się (dosłownie!) strach i obawa o utratę tego, czego chyba niektórym będzie brakować najbardziej w przypadku przegranej – władzy. Mowa tu o afiszach, spod których przebijają się wizerunki kandydatów z całej Wielkopolski, tyle że ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Za fakt, że się boją, pokazuje też zasłyszana sytuacja z miasta, gdzie kierownik o wiadomej proweniencji, widząc podwładnego w patriotycznej koszulce, określał go jako „faszystę” przy reszcie pracowników. Tak, tak, to właśnie nasze miasto.

Żywioł strachu najlepiej było widać na ostatnim spotkaniu, które szumnie nazwano debatą (tą gnieźnieńską), a które było jedynie spytką na raczej ogólne tematy. Nie umniejszając, do amerykańskich sporów wyborczych w telewizji jest nam jeszcze bardzo daleko. Widać było jednak wyraźnie, że był to jedynie zlot fanów (złośliwie nazywanych klakierami), którzy bili brawo, kiedy mówił „ich”, a zatykali uszy, kiedy mówili „oni”. Ci, którzy mieli okazję zobaczyć zdjęcia ze spotkania, niech wystawią jasną ocenę, widząc tam najbliższe rodziny kandydatów, pracowników biur parlamentarnych oraz kumpli z ostatniego plenum. Gdzieś tam oczywiście pojawiła się uśmiechnięta młodzież, ale ogólnie na sali panował półmrok i półsmutek, że nie ma się przed kim popisywać.

Wszystkiemu biernie przygląda się tylko ten elektorat, który w niedzielę zapomni o pójściu do urn, „oleje” sprawę lub po prostu w plakatowym amoku, utraci kontakt z rzeczywistością i zgubi drogę do komisji. Miejmy nadzieję, że jednak będzie lepiej, niż w trakcie wrześniowego referendum byłego prezydenta, które kosztowało nas 100 milionów złotych. Jak to powiedział jeden z obecnych parlamentarzystów: „Co to jest, te 100 milionów...”. Wszystko jasne?

18 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin sobota, 24 października 2015 08:01 napisane przez Gnieźnianin

  Do czytelniczka Nikt nie jest skończenie dobry ani skończenie zły , tak samo z postrzeganiem Boga i siebie samego , i stąd dylemat ważenia demagogi .

 • Link do komentarza czytelniczka piątek, 23 października 2015 23:54 napisane przez czytelniczka

  @ Gnieźnianin - Proszę pana , zło jest zawsze złem. Nie ma zła mniejszego czy większego. Więc proszę się kierować we wszystkim dobrem. I proszę nauczyć sie to dobro dostrzegać. Pan też ma na pewno w sobie pokłady dobra, ale moze kiedyś Pana skrzywdzono, że popada Pan w takie przygnębienie? Wie Pan co, szatan tylko czeka na to byśmy sie załamali i wpadli w jego objęcia. Ale my przecież jesteśmy ludźmi myślącymi, nawet, jak niektórzy uważają, ze Boga nie ma, to jednak do końca tak naprawdę w duszy nie są tego pewni. Zatem, głowa do góry, idziemy z uśmiechem, wybieramy - no wiadomo kogo i ta cząstka dobrego kandydata w nas zakiełkuje. Pozdrawiam Pana

 • Link do komentarza wilk piątek, 23 października 2015 23:45 napisane przez wilk

  Partia Oszustów,nie rządziła naszym krajem.Oni szukali przez 8 lat jak zaszkodzić PISowi i w jakie afery PIS był zamieszany !!!! Nie znaleźli NIC,mając do dyspozycji swoje UBeckie media,służby i sądy !!!!! Przepraszam,znaleźli........ktoś zapłacił kartą służbową za DORSZA Z FRYTKAMI 8,50 zł. !!!!!!!!!!! To ci była afera !!!!! Dlatego bardzo ważne są najbliższe wybory i jedyna opcja,TYLKO PIS !!!

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 23 października 2015 22:57 napisane przez Gnieźnianin

  Widząc tak wielu demagogów jest się zmuszonym do wyboru mniejszego zła a niżeli większego zła .

 • Link do komentarza czytelniczka piątek, 23 października 2015 22:27 napisane przez czytelniczka

  Panie kibolo, źle się Pan czuje? Potrzebuje pomocy? Medycznej czy duchowej? Nie wolno sie załamywać. w górę serca, pójdzie Pan na wybory, odda Pan głos na najlepszego i chandra minie! Zaniepokoiło mnie Pana przygnębienie! Nie wolno sie poddawać i trzeba wybrać naprawdę człowieka zdolnego, mądrego, odpowiedzialnego, wyształconego i jeżeli będzie dobrym parlamentarzystą, to Pan będzie miał w tym dobru swój udział. wszystkiego dobrego!

 • Link do komentarza kibolo piątek, 23 października 2015 20:06 napisane przez kibolo

  Rowerzystko-cudowne dziecko dwóch pedałów!!!Mylisz się strasznie co do mojej osoby.Niedługo przejdę do krainy wiecznych łowów nie dlatego,że mi się chce spać,tylko zmęczenie materiału.Więc powiem.Jesteś młodą zapewne więc,skąd już u Ciebie takie podejście do sprawy?Do człowieka?Przecież w moim komentarzu nikogo nie tykam.Jesteś zapewne katoliczką i przeczytaj sobie to co napisałaś i powinnaś dojść do wniosku,że Twoja religia schodzi na psy czego jesteś przykładem.Mam prawo być sfrustrowanym wyborami,bo pójdę oddać głos po raz 13,bo to tylko przyklepywanie tego co narzucają wszelkiej maści oszuści,złodzieje,pijacy,etc...etc...

 • Link do komentarza rowerzystka piątek, 23 października 2015 19:36 napisane przez rowerzystka

  kibolo idź spać, prześpij następne 4 lata, a nawet resztę swojego życia, śpij dobrze, zostaw wszystko polityka Ciebie nie dotyczy zapewne, albo nie płacisz podatków, zarabiasz dużo kasy, trzymasz stołek urzędniczy, łatwo przyszło więc masz dosyć tego stresu - huśtawki wyborczej, bo teraz nie będziesz wiedział komu się kłaniać, komu t... lizać, komu dzień dobry powiedzieć, itd, itd...... śpij dobrze, tylko potem nie narzekaj!!

 • Link do komentarza kibolo piątek, 23 października 2015 18:02 napisane przez kibolo

  Jeszcze tylko do północy i 4 lata spokój.Rzygam wyborami.I to już 25 lat dajemy się otumanić mataczom za immunitetem się chowającym.Znowu mądry,tak mówią dla swoich potrzeb wybierani politykierzy,naród wybierze to co jest dobre,czyli nas bo to o czym oni gadają to wszystko złe.Przez te 25 lat można było stracić zaufanie do wszystkich ugrupowań.Ja straciłem.Uważam też,że łatwiej rozszyfrować wszystkie zaprogramowane urządzenia dlatego,bo mają program.Na kogo głosować?Wybory są kosztowne dlatego uważam że wystarczą sondaże.Wszystko z góry jest ukartowane.Znowu Niesiołowski,Tomaszewski,Pawłowicz,Miller czy moczymordy.Znowu to samo.Więc nie mówmy że jesteśmy,my naród mądrzy.Gdyby tak było to dla 90 % przyszłych grzejących krzesła w Sejmie i w Senacie nie byłoby miejsca.

 • Link do komentarza kibic piątek, 23 października 2015 10:33 napisane przez kibic

  @ koziołek - Pozwole sobie jednak dodać, ze jeden z kandydatów do sejmu ma całkiem inne zdjęcie, takie naprawdę sympatyczne, a nie jak inni - tylko takie, jak do dowodu osobistego. Ten kandydat z boiska sportowego zachęcił mnie swoja oryginalnością, i co tu duzo powiedzieć, własnie tym, że tak był przez lata, zwalczany, nawet przez posła własnej partii. Czyli, że musi być naprawdę dobry! Na pewno dostanie mój głos!

 • Link do komentarza koziołek piątek, 23 października 2015 09:00 napisane przez koziołek

  naszych obecnych parlamentarzystów znam generalnie bez wchodzenia w szczegóły tylko z .... plakatów, a jednego w szczególności, nic się nie odzywa, jedyne w co się zaangażował w tej kadencji - to wybory miejskiego prezia - i wtedy można powiedzieć że nawet miał wigor!! o, jeszcze przepraszam, wiedział jak głosować dla partii, przecież nie dla dobra swoich wyborców - i tu polecam
  http://www.sprawdzampolityka.pl/index.php/sejm/poslowie/item/32-arndt-pawel

  i tyle jego aktywności, niestety pewnie znowu zasiądzie w ławach sejmu, bo ma jedynkę, bo dał się przypomnieć z plakatów, że w ogóle jest! inaczej sprawa ma się z jego kolegą z izby wyższej, ten to przynajmniej konferencje organizował, na które nawet chyba dziennikarze już nie chcieli chodzić, bronił żeby szpital nie powstał, żeby zabrali na szpital pieniądze, żeby kolega mógł jeden czy drugi być dyrektorem, robił wystawy itd.... i oczywiście oskarżał każdego a w szczególności jednego i ..... przegrał, w przerwach .... biegał i jeździł na rowerze, teraz jakoś cicho kampanię kończy i mam nadzieję, że kończy również karierę parlamentarzysty.... inna sprawa z etatowym posłem, który ma prawdziwe zmartwienie czy jego ugrupowanie przekroczy próg wyborczy, osiwiał biedak z tego zmartwienia, cóż życie, dalej poseł partii przodującej w notowaniach też się boi - bo jakby co wróci do nauczania historii, a dobry w tym nie jest, bo widać jak współpracuje z kolegami z listy by utwierdzić się w przekonaniu, ze nie umie wyciągać nauki z historii, choć jego szef - prezes - uniósł się w tej kampanii nad wszystkie animozje, zaszłości, /Gowin, Ziobro - żeby daleko nie szukać/ .... nic zobaczymy w poniedziałek, kto zasłużył się gnieźnianom najbardziej, ale faktem jest, że głupi to oni są, skoro wystarczają im wizerunki z plakatów wszystkich na jedną modłę, z twarzą i numerem - nawet kolorystyka podobna.... ot wiadomo wyborca i tak ich nie czyta, chyba

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 22 października 2015 19:13 napisane przez Gnieźnianin

  Jak widać pomysłowość demagogów jest wielka , bardzo twórcza . A mnie pewien usługodawca aluzyjnie posądził o faszyzm za moje żądanie dokładnego wykonania usługi .

 • Link do komentarza hahah czwartek, 22 października 2015 14:32 napisane przez hahah

  a co nie mają mieć stracha jak i sondaże nam znane jak i te ich tajne badania na pewno wskazują że więcej jak połowa starych parlamentarzystów nareszcie odpadnie

 • Link do komentarza :-) czwartek, 22 października 2015 14:05 napisane przez :-)

  Ziemowit ! tu chodzi o debatę a nie o wczorajszy wieczór wyborczy

 • Link do komentarza Ziemowit czwartek, 22 października 2015 13:59 napisane przez Ziemowit

  Rozumiem panie Gerwazy, że nie mówi Pan o kandydatach z wczorajszej debaty?

 • Link do komentarza Gerwazy czwartek, 22 października 2015 13:45 napisane przez Gerwazy

  Ziemowit , tyle słyszałem w kolejce co ludzie gadają . Kto się dorobił znajdziesz w oświadczeniach majątkowych dostępnych na stronach sejmu, senatu, urzędów itd. kogo zatrudnili wiemy z mediów i spostrzeżeń własnych

 • Link do komentarza Ziemowit czwartek, 22 października 2015 13:28 napisane przez Ziemowit

  Gerwazy, nie uogólniaj tylko pisz konkrety. kto , kiedy i na jakiej partii się dorobił? Tylko pisz prędko, żebyśmy przed wyborami mogli takiego gościa raz na zawsze odrzucić w wyborach! Bo jeżeli chodzi o wczorajszą debatę, to wśród obecnych kandydatów nie zauważyłem krezusów, a raczej są tylko tacy, co swój czas i pieniądze poświęcaja dla Polski i naszego miasta. I dlatego tam byłem i na pewno ich poprę.

 • Link do komentarza Paweł czwartek, 22 października 2015 12:58 napisane przez Paweł

  Tylko na tej jednej stronie internetowej mogę zobaczyć aż sześć kampanijnych banerów reklamowych i przez to ten wpis, skądinąd ciekawy, wygląda nieco dziwnie i komicznie w takim otoczeniu. Znakomicie opisuje sytuację, ale nie wskazano dwóch podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy. Po pierwsze finansowanie partii z budżetu - największe partie mają nadmiar gotówki, więc coś muszą z nią zrobić. Po drugie wielu wyborców niestety sugeruje się tymi plakatami i akurat lepiej dla naszego kraju, żeby tacy ludzie zgubili drogę do komisji. Liczba wyborców, która ma jakiekolwiek pojęcie o polityce oscyluje wokół frekwencji ostatniego referendum (choć nie oznacza to, że do referendum poszli głównie ludzie, którzy o polityce pojęcie mają - bynajmniej!) Ignorancja w kwestii polityki nie jest jednak czymś złym - człowiek nie musi i nie może się znać na wszystkim. Problem w tym, że tacy ludzie czują się zmuszeni do pójść do urn, gdyż już od szkoły podstawowej wkłada się im do głów, że "wybory to święto demokracji", "nie głosujesz - nie możesz krytykować" i podobne głupoty.

 • Link do komentarza Gerwazy czwartek, 22 października 2015 12:45 napisane przez Gerwazy

  Faktycznie jak się spojrzy na te fotki z lokalnej debaty to pierwszą rzeczą uderzającą w oczy są te towarzystwa wzajemnej adoracji. Ostatnio gdzieś tam w kolejce po pyry zasłyszałem niezbyt pochlebne opinie o wszystkim co jest związane z polityką i partiami, aż strach powtarzać żeby nie promować wulgaryzmów. Najciekawsza jednak była wypowiedź , ni to zawistna ni to zazdrosna, że ktoś tam z rodziny co miał pod górkę, po zapisaniu się do partii został krezusem. Z miejsca skojarzyłem że wypisz wymaluj jak za komuny, kto należał do partii to i podobno na mieszkanie i na talon na samochód mógł liczyć. Wychodzi na to że oprócz zapełnienia półek w sklepach zbyt wiele się od tamtych czasów nie zmieniło , przynajmniej w sprawach partyjnych i towarzyskich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane