wtorek, 12 stycznia 2016 08:30

Samochodem do salonu

 
Samochodem do salonu archiwum redakcji

Należy powoli się przyzwyczaić do tego, że czas ucieka nieubłaganie i to, co było tak niedawno w planach, teraz już jest częścią naszej rzeczywistości.

Po kilku dłuższych, świątecznych weekendach, wszyscy powracają do normalności. W zasadzie poniższy tekst powinien pojawić się 1 stycznia, kiedy to miała wystartować nowa edycja Strefy Płatnego Parkowania. Niemniej, przez jakiś czas będzie jeszcze stosowana „taryfa ulgowa” - dopóki niektórzy nie zaakceptują faktu, że mają płacić, skoro do niedawna nie płacili lub płacić więcej, skoro do niedawna płacili mniej. Skoro więc ruszamy powoli, to może faktycznie, nie trzeba się spieszyć nawet z komentarzem do całej sprawy? Nadal widzi się pojazdy które przez kilka śnieżnych dni potrafią stać pokryte białym puchem w ścisłym centrum, zajmując miejsce przy głównej ulicy całe dnie i noce. Można? Owszem, Prawo Każdego.

Jakie jest to Prawo Każdego? To takie prawo, przy którym pewnym osobom wydaje się, że służy ich interesom, a inni powinni się temu podporządkować. To dlatego inspektorom Strefy od kilku dni towarzyszą (może zbyt śmiało to brzmi) funkcjonariusze Straży Miejskiej. Mają pilnować, by gnieźnianie parkowali w miejscach, które są wyznaczone do parkowania i płacenia. Kto stanie poza linią - do mandatu/upomnienia (skreślić niewłaściwe). Czy więc potrzeba było zmian w Strefie, żeby zabrać się za porządek z takimi sprawami? Skoro są przepisy, to chyba po to, by je respektować. Bo czyż nie jest nie respektowaniem prawa pieszego, kiedy na ul. Franciszkańskiej samochody parkują po obu stronach jezdni, totalnie uniemożliwiając przejście pieszym po chodniku? Kiedy mieszkający w odległości nawet mniej niż dwóch kilometrów, muszą podjechać do katedry na mszę samochodem, przez co cała ul. Tumska, Łaskiego, św. Wojeciecha a nawet Wzgórze Lecha jest - dosłownie - zawalone pojazdami? Ileż razy samochody stają tak, że w razie pożaru nie przeciśnie się pomiędzy nimi ratowniczy pojazd Straży Pożarnej? A ileż razy w końcu, samochody te wożą powietrze – służąc podwiezieniu tylko jednej osoby – pełnosprawnej w dodatku? Ileż razy wyjeżdżający z zatoczek parkingowych na terenie całego miasta (jak Gniezno szerokie od ul. Chrobrego do ul. Biskupińskiej), nawet nie włączą kierunkowskazu sygnalizującego włączanie się do ruchu?

Jaka jest w końcu ta mentalność tych niektórych gnieźnian-kierowców? Taka, że kiedy pojawia się informacja iż jakiś osłabiony na umyśle (bodajże) kierowca uprawia driftowanie na ulicach miasta, część pisze, żeby wysłać Policję do innych zadań niż łapanie takowych lub że jest to „czepianie się”. Po komentarzu z naszej strony iż sprawa jest zabawna, dopóki nie stanie się tragedia, jeden z gnieźnian (zapewne o długim stażu jako kierowca) napisał, że „po co pisać od razu czarne scenariusze?”. A kto napisał scenariusz dziewczynki, która kilka lat temu zginęła koło Szkoły Muzycznej? To po tej tragedii wprowadzono w centrum strefę Tempo 30, która spędza sen z powiek kierowców. Tych, którzy nie przepuszczą pieszego na pasach, nie włączą kierunkowskazu wyjeżdżając z zatoki czy zjeżdżając z ronda i tych, którzy najchętniej wjechaliby do salonu, żeby tylko nie zużyć zbytnio podeszew idąc od samochodu do celu podróży. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza miastowy wtorek, 12 stycznia 2016 18:40 napisane przez miastowy

  Ad ramol-racja, takie sprawy straż miejska powinna wyłapywać w mig i natychmiast do skutku interweniować. A, że tak nie było, to wszyscy wiemy. Nadzieja, że się zmieni.

 • Link do komentarza ramol70 wtorek, 12 stycznia 2016 14:30 napisane przez ramol70

  do tej pory straż często nie reagowała na inne przypadki łamania prawa niż... pilnowanie tego co wynikało z radaru.... teraz wreszcie straż realizuje założenia do których została tak naprawdę powołana, czyli pilnowania porządku w mieście - w tym prawidłowego parkowania, mogła by tez przy okazji zauważać inne kwestie i tym samym zawiadamiać odpowiednie instytucje/władze celem naprawy sytuacji np. przewrócony znak drogowy koło szkoły muzycznej, wieeeeelka kałuża na skrzyżowaniu koło PWSZ w Gnieźnie, "wisząca" szmata - była flagą - koło kościoła garnizonowego, przewrócony słupek koło drogerii przed pogotowiem, to tylko przypadki, które obserwuję od kilku tygodni, a których NIKT nie zauważa....

 • Link do komentarza Rambo wtorek, 12 stycznia 2016 13:57 napisane przez Rambo

  Od dawna sygnalizowaliśmy Straży Miejskiej nieprawidłowości w parkowaniu w centrum, także ustawianie przyczep samochodowych na SOP, ale oni byli głusi twierdząc, że to nie ich bajka. A przyczepy stały, bez opłat tak samo, jak stawiają samochody półcięźarowe zasłaniające widoczność szczególnie mniejszym pojazdom w czasie manewru wycofywania. I co? I nic!

 • Link do komentarza pierożek wtorek, 12 stycznia 2016 12:08 napisane przez pierożek

  pytanie - co robiła do tej pory straz miejska w sprawie źle zaparkowanych aut - czyli poza strefą oraz w miejscach niedozwolonych..... dlaczego do tej pory było, bo było przyzwolenie na auta prawie na skrzyżowaniach, poza strefą w niebezpiecznych miejscach itd, itd....

 • Link do komentarza PRZEWIDUJĄCY wtorek, 12 stycznia 2016 11:14 napisane przez PRZEWIDUJĄCY

  A gdy chodzi o "czarne scenariusze" to sprawa zastawiania dróg pożarowych jest rzeczywiście nagminna !! Szczególnie w przestrzeniach między blokowych. Kierowcy samochodów osobowych stają wszędzie gdzie tylko uda im się wcisnąć. Byle bliżej swojego domu. A jak już staną i zostawią jakąkolwiek wolną przestrzeń do przejazdu innym kierowcom, to zaledwie taką, by przejechał nią mały fiacik !! A samochody Straży Pożarnej to olbrzymie pojazdy. Drabina Straży Pożarnej potrzebuje na rozłożenie swoich "łap bocznych " aż 10 metrów szerokości. Bo tylko przy pełnym rozstawieniu "łap" można nią bezpiecznie operować !! Reasumując . Kierowcy prosimy o więcej wyobraźni. I pamiętajcie , że jak gdzieś WYBUCHNIE POŻAR , to każda minuta jest droga !!!
  A Panów Strażaków z sekcji PREWENCJI proszę o przeprowadzanie niezapowiedzianych kontroli w sąsiedztwie bloków i domów wielorodzinnych w centrum miasta, gdzie istnieją największe kłopoty z ewentualnym dojazdem Wozów Straży Pożarnej.
  I proszę, nie oszczędzajcie bloczków mandatowych dla bezmyślnych właścicieli samochodów osobowych !! Bo przez ich brak wyobraźni mogą potem cierpieć niewinni ludzie. Mieszkańcy miasta Gniezna, którym nie zdążycie udzielić pomocy !!!

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 12 stycznia 2016 10:45 napisane przez EagleEye

  Ujmę to tak artykuł w sam raz opisujący to co się dzieje po tych zmianach.

  Powiem tak i to dla mnie jest nie fair panów inspektorów otóż dziś na ul. Jan Pawła stoją auta na tzw. miejscowych rejestracjach czytaj PGN bez wykupionych biletów a ukarany został kierowca na nr. rejestracyjnych SK z tego co kojarzę czyli zamiejscowy gość naszego miasta.

  Nie wiem dlaczego pobłaża się miejscowym kierowcą a gorliwie karze się kierowców przyjezdnych gdzie miejscowy kierowca jest świadomy ze coś sie zmieniło a zamiejscowy to skąd ma wiedzieć o tych zmianach i nowych strefach !!!

  Tak właśnie niestety traktuje sie przysłowiowych gości naszego miasta a póżniej sie dziwią ze nikt nas odwiedzać nie chce. To raczej dla gości powinna byc tzw. taryfa ulgowa a nie dla mieszkańców

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 12 stycznia 2016 10:42 napisane przez kierowca

  Nie wiem co za kierowcy twierdzą, źe rondo na Witkowskiej jest nieczytelne. Ciekawe, kto im dał prawo jazdy? Fakt, że jest ono tymczasowe, ale znacznie ułatwiło ruch pojazdów w tym newralgicznym miejscu. I jest bezpiecznie, każdy wie, kiedy może wjechać, komu ustąpić etc. I od czasu ustawienia tych klocków nie było tam żadnego zdarzenia, a przecieź o to chyba przede wszystkim chodzi.
  Natomiast jeżeli chodzi o Strefę, to zgadzam się z autorem felietonu. Jak to się dzieje, że pojazdy całkowicie zaśnieżone nie są kontrolowane, bo nie widać, by ktoś sprawdzał ich prawo do parkowania potwierdzone stosownym dokumentem?

 • Link do komentarza Izabella67 wtorek, 12 stycznia 2016 10:02 napisane przez Izabella67

  Zgadzam się ze wszystkim co napisane zostalo w artykule.Skonczylam kurs prawa jazdy. Czeka mnie egzamin niedługo.Musze stwierdzić z przykrością ze kierowcy gnieźnieńscy (oczywiście nie wszyscy ) nie stosują sie do przepisów.A widząc samochód z literą L wymuszają pierszenstwo ,wyzywajac przy tym .W Gnieźnie każdy kierowca wie jak sie jeździ.W godzinach szczytu poprostu jest tragedia ale nie tylko w tych godzinach.Biedny kandydat na kierowcę no gdzies sie musi nauczyć jeździć.Takze traktujmy sie nawzajem z szacunkiem.Szanujmy i kierowców i tych przyszłych na drodze.

 • Link do komentarza zxxxxxxxxxxxxxsd wtorek, 12 stycznia 2016 09:46 napisane przez zxxxxxxxxxxxxxsd

  jeżeli chodzi o to "rondo" przy Wrzesińskiej-Witkowskiej to niech lepiej zrobią tam porządne duże rondo bo teraz manewrowanie i sygnalizowanie kierunkowskazami na tym rondzie to niezła ekwilibrystyka

 • Link do komentarza Kaśka wtorek, 12 stycznia 2016 09:30 napisane przez Kaśka

  Z tym pokazywaniem zamiaru wyjechania z zatoki czy też nawet zmiany pasa ruchu o skręceniu w ulicę nie wspomnę - to jest problem i to poważny - większość kierowców MUSI się domyślać co zamierzają pozostali!

 • Link do komentarza Gnieznianka wtorek, 12 stycznia 2016 09:10 napisane przez Gnieznianka

  Na ulicy Sienkiewicza zamiast trawników pełnych psich odchodów mogłyby być miejsca do parkowania. Kto o tym pomyśli!!!!

 • Link do komentarza figa wtorek, 12 stycznia 2016 08:51 napisane przez figa

  No przecież że zmiany w strefie to były potrzebne dla kasy, ciekawe tylko jak wyjdą na tym interesie jak trzeba będzie oddawać pieniążki za soboty

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane