piątek, 22 stycznia 2016 10:08

Kicający poznaniacy

 
Kicający poznaniacy archiwum autora

Niebywałym jest, jak zwykłe króliki potrafią rozbudzić emocje gnieźnian, których jeszcze dodatkowo oburza pozycja Poznania w trakcie nadchodzącej rocznicy Chrztu.

Zdenerwowanie, jakie można było zaobserwować w wirtualnym świecie, a wywołane informacjami Konferencji Episkopatu Polski ws. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, może dziwić. Dziwi, bo w zasadzie o naszej przegranej pozycji wiadomo już od roku. To właśnie rok temu, 21 stycznia 2015 roku opublikowano informację za pośrednictwem agencji prasowych, że główne uroczystości odbędą się w Poznaniu. To było przed 8 rano. Od razu wykonano telefon w tej sprawie do urzędu, gdzie niczego na ten temat nie wiedziano. Wiadomość jednak poszła dalej - z urzędu wykonano telefon do Kurii, a z Kurii telefon powędrował do Warszawy i tam gdzieś swoimi kanałami dalej. W niespełna kilka godzin po tym, informacja w notatce prasowej w serwisach ogólnopolskich została sprostowana i dodano do tych obchodów także Gniezno. Wówczas nikt nie podnosił larum, że to skandal iż o nas tak zwyczajnie zapomniano.

Minął rok i w Warszawie odbywa się ponownie konferencja KEP, z której w zasadzie dowiadujemy się o tym, o czym było wiadomo od kilku tygodni - skromne, religijne uroczystości (i to w części na Ostrowie Lednickim) w gnieźnieńskiej katedrze i teatrze, a więc tylko dla tych, którym uda się tam dostać. Natomiast w Poznaniu odbędą się znacznie bardziej dostojne wydarzenia, a także spotkanie całego duchowieństwa i kolejne wyjazdowe od 16 lat Zgromadzenie Narodowe. W wielkopolskiej stolicy korki szampana wystrzeliły, a w Gnieźnie słychać zgrzytanie zębów tych, którzy w zasadzie taką decyzje z pokorą musieli przyjąć. Fajnie, że nasze miasto odwiedzi prezydent Andrzej Duda, ale jeszcze fajniej byłoby, gdyby zarówno on, jak i każdy państwowy prominent podkreślił znaczenie Gniezna jako pierwszej stolicy, ośrodka głównego Państwa Gnieźnieńskiego. Nie musi być o chrzcie, bo przecież tak naprawdę nie wiadomo gdzie się odbył.

Co jeszcze by było fajne? Żeby wreszcie Poznań na swoich oficjalnych stronach urzędowych nie ściemniał o Ostrowie Tumskim, jako "prawdopodobnym miejscu, gdzie odbył się chrzest". Swoją drogą, miasto to świetnie zagrywa faktami - jak znajdują ruiny palatium, to jest to już stolica. Jeśli odnajduje się w otoczeniu katedry poznańskiej kilka mis do mieszania wapna, to nie jest to misa do mieszania wapna, tylko baptysterium gdzie dokonywano chrztów. Takie mamy czasy, że skoro można budować i kupić archeologa, to można być też urzędnikiem i kupić historię. Gnieźnieńskie króliki nie mają tu nic do gadania, bo i tak wszyscy będą sobie przy nich robić zdjęcia.

12 komentarzy

 • Link do komentarza b środa, 27 stycznia 2016 11:37 napisane przez b

  Kiedy wielu ostrzegało przed podobnym scenariuszem już w okolicach 2014 r., a po ogłoszeniu w 2015 r. decyzji o urządzeniu głównych obchodów (posiedzenie ZN itd.) w Poznaniu też wyrażało dezaprobatę. Czynienie "zarzutów" internautom, że obudzili się poniewczasie jest dla niezrozumiałe. Wiadomo, że przeciętny Nowak nie ma wpływu na takie decyzje. Wpływ taki mają albo mogą mieć, jak sądzę, wojewoda, prezydenci miast, marszałek województwa, parlamentarzyści, radni wojewódzcy, arcybiskupi i biskupi pomocniczy, niektórzy kurialiści, niektórzy radni miejscy.

 • Link do komentarza ajwenhoł sobota, 23 stycznia 2016 21:44 napisane przez ajwenhoł

  gdyby nie Poznań to gdzie by ci ludzie z Gniezna do roboty i na zakupy jeździli ?

 • Link do komentarza gronostaj sobota, 23 stycznia 2016 20:29 napisane przez gronostaj

  ad. rrrrrrrrrrrrr Ma pan rację, artykuł rewelacyjny, ale króliki, to już nie. I poczucia humoru ( a nie chumoru!) nam nie brakuje. Ale ośmieszać to się nie pozwolimy!

 • Link do komentarza rrrrrrr sobota, 23 stycznia 2016 20:05 napisane przez rrrrrrr

  Ludzie co wy wypisujecie troszkę poczucia chumoru a artykuł super - poznań regionalną stolicą a nie historyczną i tyle.

 • Link do komentarza wilk piątek, 22 stycznia 2016 19:03 napisane przez wilk

  Z tymi królikami,to sami się ośmieszamy,a gdy chodzi o coś dalekowzrocznego,to nikt z włodarzy NIE POTRAFIŁ działać na rzecz uroczystości CHRZTU POLSKI,by odbyły się w GNIEŹNIE !!!! Tylko jakoś wyemigrowały...do Poznania,może od razu ZJAZD GNIEŹNIEŃSKI też był w POznaniu ???????? Jakaś idiotka wykopie kawałek skorupy i stwierdzi,że to naczynie niemieckie i będzie wysnuwać brednie,że Chrobry przyjął Ottona właśnie tam...........poczekajmy,pewno tak będzie !!!!! Wystarczy mieć poklask wśród władz i kilku niestety z ubolewaniem stwierdzam, hierarchów kościelnych i do do tego w przyszłości dojdzie !!!! Jak można tak zakłamywać historię ??????? Ale nie dziwię się poznaniakom,że wyprzedzili NAS,gdy w Pierwszej Stolicy rządził sobie Jacek Kowalski z SLD z poparciem PO,a więc i dzisiejszego prezydenta Budasza,wspieranych przez posła ARNDTA i senatora GRUSZCZYŃSKIEGO z partii rządzącej przez 8 lat,uzurpującej sobie wiedzę i mądrość na wszystkie dziedziny życia !!! To trzeba sobie jasno,dobitnie powiedzieć,iż to jest właśnie TYCH PANÓW wina i partii ,które rządziły GNIEZNEM !!!!!!! Czyli typowa czerwona KOMUNA ubrana DZIŚ w skórkę liberalnej socjaldemokracji lub z pozoru nazywająca siebie obywatelską !!!!! Zrobiła się w PIERWSZEJ STOLICY taka klika towarzyszy z SLD i PO,niektórzy nawet chodzą do kościoła,chyba tylko na pokaz,by potem,na spotkaniach między sobą nabijać się z księży czy biskupów i wszystkich wierzących !!!!! PYTAM się; CZY tacy ludzie mogli poświęcić się i działać na rzecz 1050 rocznicy CHRZTU POLSKI,gdy jeszcze rok temu świętowali dzień wkroczenia Armii Czerwonej do Gniezna ???????? Dla nich ten dzień,jest większym świętem,niż jakiś zabobonny Chrzest Polski,bo od 1945 r. krwawym terrorem i kłamstwem zdobyli nielegalnie władzę w Polsce,której NIGDY by nie mieli !!!!!! ONI mieli organizować uroczystości milenijne ?????? Druga strona medalu,to mieszkańcy,którzy takich ludzi sobie wybrali,w wyborach.ale to już sprawa na inny komentarz !! Tylko DLACZEGO musi za to cierpieć część patriotycznie i niepodległościowo nastawiona liczba GNIEŹNIAN,na pewno chcących PIĘKNEJ i DUMNEJ Pierwszej Stolicy Polski ??????

 • Link do komentarza cenzor piątek, 22 stycznia 2016 18:28 napisane przez cenzor

  Do Gniezna zaczną przyjeżdżać czytelnicy Playboya, bo to z tym magazynem kojarzą się króliki, a na pewno nie z królami! Może to naprawdę pomysł na dobry biznes. Króliczki na ulicy, sklepy z króliczkowymi tapetami, lokale, w których obsługuja króliczki, pamiątki z zamiast z katedrą to z króliczkowymi gadżetami itd. Nie wspomnę o innych wydawnictwach związanych z króliczkami, bo to forum czytają także nieletni.

 • Link do komentarza kicaj piątek, 22 stycznia 2016 18:19 napisane przez kicaj

  No proszę, króliki to zajęczaki. No to co ma to wspólnego z królami? Czy naprawdę chcemy do końca wystawić się na śmieszność nie tylko w kraju, ale i na świecie? Komu taki pomysł przyszedł do glowy i kto go powiela? Czy nie jest to aby celowa robota przeciwników stołeczności Gniezna? A my, jak takie nie powiem barany wchodzimy w coś, co naprawdę jest żenujące i staniemy się pośmiewiskiem i obiektem drwin na całą Polskę. Ludzie, króle to nie króliki!!! A króliki to nie zdrobnienie od króli!!!

 • Link do komentarza mjj piątek, 22 stycznia 2016 16:43 napisane przez mjj

  Odpowiedniości semantycznej między wyrazami król i królik nie ma, królik zazwyczaj nie jest zdrobnieniem króla, tylko nazwą zwierzęcia.Królik nie ma nic wspólnego z… królem! Jak wyjaśnia cała rzecz prof. Witold Doroszewski („O kulturę słowa”, . I, s. 420-421), rzeczownik królik trzeba wiązać z łacińskim wyrazem cuniculus i niemieckim Kaninchen (a nie: Küniglin, co niektórzy łączyli z König ‘król’). Naszego królika zaadaptowali do siebie Rosjanie i mówią tam na niego krolik. Gdyby tę formę wyprowadzało się z postaci korol (‘król’), otrzymalibyśmy zdrobniałą rosyjską postać korolok, a nie krolik. Dowodzi to niezbicie tego, że nasz królik na pewno nie pochodzi od króla.
  Natomiast królik – polska nazwa zwyczajowa kilku gatunków zajęczaków z rodziny zającowatych. Mianem tym określa się zwierzęta należące do rodzajów Sylvilagus oraz Oryctolagus, do którego należy królik europejski oraz jego udomowiona forma – królik domowy.
  Dlatego apeluję do prezydenta i radnych, by w porę wycofali się z tego mało poważnego projektu, który nie ma nic wspólnego z królami, natomiast ośmiesza pomysłodawców, którzy nie zadali sobie trudu, by sprawdzić, co powyżej napisano.

 • Link do komentarza byle do wiosny piątek, 22 stycznia 2016 11:28 napisane przez byle do wiosny

  Mnie tam już nic nie dziwi. Były orły, jakiś słoń, kruki na gołębie, psiokupośmietniki, mogą być i króliki . Tylko szkoda takiej dużej kasy na króliki, bo jak znam życie zapewne wzorem poprzedników z czasem też zaczną znikać . Jak pamiętam to nawet karczmarza słusznej postury skradziono. No i żeby z królikami nie było jak ze smokiem w Drachowie co raczej wygląda zapomniany sądząc po chwastach.

 • Link do komentarza prawyisprawiedliwy piątek, 22 stycznia 2016 11:11 napisane przez prawyisprawiedliwy

  ciekawę, czy wspomną o zamordowanych ludziach, którzy nie chcieli przyjąć nowej religii narzuconej im siłą...

 • Link do komentarza antonio piątek, 22 stycznia 2016 10:57 napisane przez antonio

  ...ale na pewno króliki kojarzące się wiadomo z czym, rangi pierwszej stolicy nie dodają. zabrakło pomysłu, bo kojarzenie (jak mniemam w zamyśle autorów) królików z królami (koronowane głowy) to przejaw "tępego" myślenia lokalnych elit. mieliśmy plażę na rynku, teraz będą kicające po sobie króliki, a jak w upalne lato przed katedrą staną wielbłądy to już mnie nic nie zdziwi.

 • Link do komentarza mjj piątek, 22 stycznia 2016 10:41 napisane przez mjj

  Gniezno, jak widać było, jest i pewnie pozostanie prowincją do końca świata. Podziękować należy za to wielu ludziom, ale w ostatnich latach przede wszystkim wybieranym władzom,dla których synekury są ważniejsze od rzeczywistego dbania o historyczną prawdę! Nie zrobiono nic, by przeciwstawić się fałszowanej na naszych oczach historii, a jedyna tablica o koronowaniu pierwszych pięciu władców Polski umieszczona w katedrze została ufundowana przez kilku prywatnych zapaleńców, którym na sercu leźy prawda. To ja się pytam, skoro Gniezno wg dzisiejszych poznańskich "autorytetów" nie pełniło roli stołecznego ośrodka tworzącego się państwa polskiego, to dlaczego te koronacje odbywały się właśnie tutaj?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane