czwartek, 05 maja 2016 10:50

Złoty środek

 
Złoty środek archiwum autora

Darmowe parkowanie, nowe parkingi, a najlepiej wycięcie skwerów i parków, a w ich miejsce pobudowanie kolejnych miejsc do postoju samochodów. Czego chcieć więcej?

To co powyżej, to w zasadzie najczęściej spotykane wypowiedzi, pojawiające się w rozmowach z gnieźnianami. Wszyscy chcieliby za darmo - to akurat jest naturalna kolej rzeczy. Wszyscy także chcieliby jednak zaparkować - to również wydaje się być OK. Problem w tym, że to się ze sobą kłóci. Tak samo jak twierdzenie, że więcej miejsc parkingowych oznacza więcej miejsc do parkowania. Dlaczego?

Można powiedzieć, że w sprawie strefy płatnego parkowania osiągamy pewne kuriozum - jest grono wyznawców jej utrzymania, zaostrzenia, liberalizacji oraz likwidacji - coś to przypomina, prawda? W każdym razie, od czasów powstania strefy, którą wymusił wzrastający ruch kołowy w mieście, nie zmieniło się nic więcej aż do niedawna. Powiększenie, częściowe podrożenie i zmodyfikowanie całości, wydaje się być w miarę sensowne. Mniej sensowne jest już mówienie, że parking przy ul. Żuławy, przyczyni się do poprawy sytuacji w tym ścisłym centrum - a tego chciałyby władze miasta.

Równie mało sensowne jest deliberowanie nad tym, czy sobota jest dniem roboczym. „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” - chciałoby się powiedzieć, komentując słowa jednego z wiceprezydentów. Tymczasem problem z ustaleniem tego, czy sobota to dzień roboczy, czy inny, trwają od lat siedemdziesiątych i końca tego prawnego sporu nie widać. Jednocześnie te same osoby, machające wyrokami różnych sądów przeciwko sobotom widzą, że tego właśnie dnia ulice Gniezna do niedawna dosłownie zapychały się samochodami, które parkowały wszędzie gdzie się da i gdzie nie wolno. Doprowadzało to do tego, że kierowca zamiast znaleźć miejsce dajmy na to w 2 minuty, robił objazd ulicami miasta czasem nawet przez 6 minut. Ileż to spalin, przeciwko którym tak walczą niektórzy mieszkańcy? Wracając jeszcze do soboty roboczej - w zasadzie w centrum jest ona potrzebna tak, jak otwarte są sklepy w mieście - w soboty od 10:00 do 14:00 i w pozostałe dni tygodnia od 10:00 do 18:00.

Mówiąc o handlu należy zauważyć, że - jak to ktoś skomentował - wiele sklepów zatrzymało się w latach 90. Wchodzi się do takiego lokalu handlowego i uderza panująca cisza. Człowiek nie uświadczy muzyki, nie spotka się nawet z zainteresowaniem znudzonego personelu, a niekiedy w ogóle wymianą spojrzeń. Czasem dziwić może, jak niektórzy przetrwali w tym handlu tyle lat. A zakupy po pracy? No jasne – wykluczone. Nie ma się więc co dziwić, że wszyscy w podskokach biegną do galerii gdzie jasno, kolorowo i promocyjnie. No i ten bezpłatny parking... Tymczasem miasto robi, co może – wyrżnie drzewa przed teatrem, pousuwa też co się da w innych miejscach. Problem jest więc złożony i raczej wygląda to jak brak konkretnej strategii.

Jednak żeby nie było - mając ogląd na sytuację w centrum miasta, można stwierdzić jedynie, iż na niektórych ulicach sytuacja trochę się poprawiła (sprawdzam w czwartkowy ranek i widać za oknem wolne miejsca postojowe). Poza tym - chyba każdy już widział pustki, jakie panują na na ul. św. Michała. Do tej pory parkowali tam głównie pracownicy Starostwa i Policji - teraz zauważyć można góra dwa - trzy samochody. Jest wolnych za to około 20 miejsc i to prawie przez cały dzień. To sprowadza do jednego wniosku- wszyscy wolą zaparkować jak najbliżej, najlepiej pod wystawą, półką sklepową czy na dachu domu. Byleby nie zedrzeć zelówek idąc te 5 minut z parkingu. Tak, właśnie wygląda moralność Kalego - złe miasto, zła strefa, złe miejsca parkingowe, ale ja, chcący zaparkować najbliżej już nie jestem zły. Co mnie obchodzą inni?! Mnie się to miejsce tu i teraz należy!

 

PS.
Wybieram rower. Kupuję w centrum. Jak się czasem uda.

7 komentarzy

 • Link do komentarza turysta poniedziałek, 09 maja 2016 10:57 napisane przez turysta

  Ten wpis seniora powinien być mottem tej handlowej pseudoorganizacji. Czy oni to czytają, a czytając rozumieją, a nawet, jeżeli zrozumieją, czy się wezmą w garść i zaczną coś zmieniać, by przyciągnąć klienta? Już się jeden "kupic" na forum odezwał, że przecieź nie wydłuży czasu handlu, bo musi mieć .........czas dla rodziny. Takiego kuriozum to naprawdę ze świeczką szukać nie tylko w Europie, ale i na świecie!

 • Link do komentarza senior piątek, 06 maja 2016 22:46 napisane przez senior

  Niedawno wróciłem z Hiszpanii. Moje oczarowanie wzbudziły oczywiście zabytki, ale także sklepy, a raczej ich zewnętrzny wygląd. Tam się nie da po prostu przejść, by nie zajrzeć do środka. A będąc w środku obsługa jest tak miła, że chce się kupić, choćby drobiazg! Wykonałem kilka zdjęć na pokaz, jak mogą wyglądać witryny sklepowe, ale komu pokazać? W Polsce wszyscy są najmądrzejsi i wszystko wiedzą najlepiej. Popieram wpis "ramola", klient lubi czuć się ważny. Pamiętam w dość wprawdzie odległych czasach, ale w naszym mieście obsługiwali sklepy jeszcze przedwojenni kupcy. Choć te sklepy były upaństwowione i choć nie miały takiego wyboru towarów, jak dzisiaj, to ci panowie wręcz szarmancko odnosili się do każdego klienta. Pamiętam, że od pana Kostenckiego nie dało rady wyjść bez zakupu choćby kawałka tkaniny, także starszy pan na Chrobrego, niezwykle uprzejmy martwił się, gdy klient nie dostał tego, czego szukał itd. A dzisiaj? człowiek się wzdraga wchodząc do niejednego sklepu, uśmiechu żadnego, o pomocy w zakupie nie ma co marzyć, właściciel na ogół wielki biznesmen, który stawia za ladę małolatę lub inwalidkę z rentą, więc drodzy kupcy gnieźnieńscy, zacznijcie zmieniać ten handel, bo jeszcze trochę i pójdziecie z torbami Na własne życzenie.

 • Link do komentarza ramol70 piątek, 06 maja 2016 09:52 napisane przez ramol70

  ja lubię zapłacić - bo wiem, wtedy czego - teoretycznie oczywiście - mogę oczekiwać! jaka cena - taka jakość, niestety.... w Gnieźnie dominuje bylejakość - w sklepach - gdzie nie ma prawie nic na poziomie = prócz lumpeksów, parabanków i sklepów "wszystko za 4-5 złotych" - skoro więc społeczeństwo ma zapotrzebowanie na takie sklepy - to nie można oczekiwać, by władze miały inne, oznacza to, że poziom władz jest taki jaki ich wyborców, a za tym idzie spełnianie oczekiwań takich a nie innych - czyli igrzyska i chleba!! strefa czy będzie się płacić w soboty, niedziele, od 8 nawet rano do 20, nic nie zmieni, jeśli ci co prowadzą swoje biznesy nie przyciągną innej klienteli do miasta, a nie zrobią tego sadzając za ladą ledwo skończoną stażystkę, czy uczennicę. Niestety biznes trzeba doglądać, trzeba rozmawiać z klientami, spełniać ich oczekiwania, a nie wciskać im kit, biznes po prostu trzeba prowadzić!! Pokażcie mi właściciela sklepów w Gnieźnie w centrum, który obsługuje, albo przynajmniej wita się z klientem i zaprasza do wejścia!! I nieważne czy sprzedajesz ciuchy z drugiej ręki, czy buty za 300!! naprawdę, lubię widzeć szefa, pracownik się wtedy nie obija, a właściciel jak zna klienta to wie co ma zamówić następnym razem..... drodzy pseudo kupcy gnieźnieńscy - nie zwalajcie na strefę, tylko zachęćcie ludzi by przyjechali i zapłacili za parkowanie, klient lubi być doceniony, za to do was przyjdzie.... nie zwalajcie na galerię, tam zawsze ruch będzie, no chyba że wreszcie zamkną te centra w niedziele, a wtedy jak wy staniecie za ladą u siebie to wyjdziecie na swoje.....

 • Link do komentarza kierowca piątek, 06 maja 2016 00:12 napisane przez kierowca

  Ad. rowerzysta - proszę pana to kolej powinna panu zapewnić parking przy dworcu. W cenie miesięcznego biletu powinno być miejsce do parkowania. I nie powinien pan zajmować miejsca np. bliżej centrum, gdzie są opłaty, bo te miejsca są przeznaczone dla tych, którzy na 2-3 godziny przyjeżdżają załatwiać swoje sprawy i wracają do domu na peryferie. Swoja drogą racja, ze zakupy nie robi się codziennie, a w końcu, żeby dojechać do centrum raz czy dwa razy na miesiąc, to wydatek rzędu 10 złotych żadnego budżetu nie zrujnuje. Ciekawe, że ci co tak najgłośniej krzyczą o te parę groszy parkingowego jakoś siedzą jak myszy pod miotłą, gdy podnosi się cenę paliwa? Tamte podwyżki Was nie bolą? Bo mnie bardziej.

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 05 maja 2016 21:37 napisane przez rowerzysta

  Nie ma sie co dziwic , ze wiekszosc poszukuje darmowych miejsc do parkowania - wiekszosc ludzi w naszym miescie pracuje za niecale 3 tys zlotych z czego wiekszosc zostaje wydana wiec wydatek na parkowanie w strefie przez caly miesiac nie jest znikomym. Mowie tu o osobach ktore pracuja w centrum lub dojezdzaja np w okolice dworca w celu dojazdu pociagiem do Poznania. Stad tyle glosow o darmowe parkingi. Sam dwa razy dziennie odbieram dziecko z centrum wiec place po to zeby nie maszerowac tracac 20 minut dziennie. Zakupy w centrum? Ile mozna kupowac ? Mnie wystarczy jedna sobota w miesiacu na sklepy w miescie. Spozywke kupuje najblizej domu - w markecie - poniewaz naleze do osob, ktore kupuja oczami. Nie wyobrazam sobie spacerowania do miasta z ulicy Zulawy. Jezeli mam dojechac pociagiem do Poznania nie zostawie auta placac za caly dzien strefy, pojade samochodem - moze czas pomyslec w PKP nad parkingiem...pewnie wiekszosc ludzi mysli podobnie...

 • Link do komentarza Seba czwartek, 05 maja 2016 12:16 napisane przez Seba

  Bardzo dobry ruch z parkingiem przy ul. Źuławy. Wreszcie będzie można zaparkować koło cmentarza. Żeby tak jeszcze przy cmentarzu św. Piotra....... no cóż podobno marzenia się czasem spełniają.

 • Link do komentarza a czwartek, 05 maja 2016 11:29 napisane przez a

  na stałe niech zamkną to centrum miasta dla ruchu kołowego i będzie spokój a nie jakieś kombinowanie z sobotami

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane